کد خبر: 26665 A

در میان نامزدهای نهایی معتبرترین جایزه کانادا نام چند چهره مشهور به چشم می‌خورد.

ایران آرت: نامزدهای نهایی جایزه گیلر معرفی شدند و اسی ادوگیان با حضور در این فهرست بار دیگر نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. اسی ادوگیان با کتاب «واشنگتن سیاه» دو هفته پیش در فهرست نهایی نامزدهای بوکر نیز قرار گرفته است.

پاتریک دوویت، دیگر نویسنده جوان و شناخته‌شده کانادایی هم با داستان «خروجی فرانسوی» در میان نامزدهای نهایی قرار گرفته است. دوویت و اسی دوگیان در سال 2011 هم برای دریافت جایزه گیلر با هم به رقابت پرداخته‌اند که البته اسی‌ ادوگیان برنده آن سال جایزه گیلر شد.

به گزارش ایبنا، دیگر نامزدهای نهایی جایزه گیلر در سال 2018 شامل «مادری» نوشته شیلا هِتی، «اقیانوس دقایق» نوشته تیا لیم، و «آوازی برای سرمای قلب» نوشته اریک دوپان است.

پنج داور جایزه امسال 104 کتاب مختلف از سراسر کانادا را بررسی کردند، در آغاز 12 اثر را در فهرست اولیه و سپس پنج کتاب را به عنوان نامزدهای نهایی معرفی کردند. هیئت داوران درباره فهرست نهایی گفتند: «عقاید متفاوتی داشتیم اما در نهایت تلاش کردیم یکدیگر را متقاعد کنیم. ار معرفی این فهرست خوشحال هستیم زیرا منعکس‌کننده احساسات هیئت داوران است.»

امسال بیست و پنجمین سال برگزاری جایزه گیلر است اما تغییراتی در چند سال گذشته رخ داده است. این جایزه اولین بار در سال 1994 توسط جک رابینوویچ ایجاد شد. رابینوویچ جایزه گیلر را یک سال پس از مرگ همسرش دوریس گیلر که روزنامه‌نگاری ادبی بود بنیان نهاد. خود رابینوویچ سال گذشته در سن 87 سالگی از دنیا رفت و حالا دخترش النا رابینوویچ مدیریت اجرایی جایزه گیلر را به عهده دارد. وی درباره مرگ پدرش می‌گوید: «این دومین سال برگزاری جایزه است که جک در کنار ما نیست و هنوز کارمان سخت است. پدرم علاقه زیادی به این جایزه و همچنین قدردانی از نویسندگان داشت.»

در جایزه گیلر 100 هزار دلار به بهترین داستان یا مجموعه کوتاه کانادایی، که به زبان انگلیسی نگاشته شده باشد، اهدا می‌شود و هر کدام از نامزدهای نهایی 10 هزار دلار دریافت می‌کنند. برنده این جایزه در تاریخ نوزدهم نوامبر در مراسمی در شهر تورنتو اعلام خواهد شد.

جایزه گیلر جایزه ادبی پاتریک دوویت اسی ادوگیان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین