کد خبر: 25939 A

هنوز کتاب‌فروشان محلی در تمام نقاط و ایالت‌های آمریکا مشتری‌های خاص خود را دارند و حتی در بعضی ایالت‌ها تعداد کتابفروشی‌ها افزایش نیز داشته است.

ایران آرت: در یک دهه گذشته با کاهش جدی کتاب‌فروشی‌ها در کشور آمریکا روبرو هستیم و در گزارش اتحادیه کتاب‌فروشان آمریکا نیز آماری مبنی بر تعطیلی حدود 3هزار کتاب‌فروشی بعد از دهه 90 میلادی منتشر شده است. این اتحادیه ظهور سایت‌های آنلاین مثل آمازون و دیگر رسانه‌های دیجیتال را عامل اصلی رکود بازار کتاب‌های چاپی می‌داند که از سال 1995 تا سال 2009 حدود 43درصد از کتاب‌فروشی‌های آمریکا تنها به خاطر وجود آمازون کار خود را از دست دادند.

به گزارش ایبنا، هرچند افزایش تعطیلی کتاب‌فروشی‌های امری جدی است ولی هنوز بسیاری از کارشناسان صنعت چاپ و نشر کتاب اعتقاد دارند نمی‌توان آن را مساوی مرگ کتاب‌فروشی در دنیای واقعی دانست. هنوز کتاب‌فروشان محلی در تمام نقاط و ایالت‌های آمریکا مشتری‌های خاص خود را دارند و حتی در بعضی ایالت‌ها تعداد کتابفروشی‌ها افزایش نیز داشته است.

به نقل از آرکانزاس گزت، اورن تیچر مدیر اجرایی اتحادیه کتابفروشان آمریکا می‌گوید با وجود سایت‌های آنلاین کتابفروشی هنوز مردم به خرید کتاب از کتابفروشی‌های محلی علاقه دارند و ما امیدواریم این روند در سال‌های آینده همین ثبات نسبی را داشته باشد. هرچند هنوز آمازون رقیب جدی بسیاری از کتابفروشان آمریکایی محسوب می‌شود ولی حرف از مرگ کتابفروشی‌ها حرف درستی نیست. به خاطر همین است که آمازون در سال‌های اخیر اقدام به افتتاح کتابفروشی‌های واقعی در ایالت‌های مختلف آمریکا کرده است.

تیچر اعتقاد دارد کتاب فروختن در فضای مجازی کاملاً با کتابفروشی در دنیای واقعی تفاوت دارد و تجربه ثابت کرده بسیاری از کتاب‌ها به خاطر نمایش آنها به مشتری ها در قفسه‌ها فروخته می‌شوند. معمولاً خواننده کتاب با پیشنهاد فردی مطمئن یا حتی خود کتاب‌فروش اقدام به خرید کتاب می‌کند و این مسئله شامل سایت‌های آنلاین نمی‌شود. آنها تنها کتابهایی را می‌فروشند که مشهور شده باشند.

وی می‌گوید: به جرات می توان گفت که ایبوک‌ها یا همان کتاب‌های الکترونیک شاید ممکن است این طور به نظر آید که گزینه اول خوانندگان کتاب به خصوص کتاب‌های داستان یا رمان باشد ولی آمارها نشان می‌دهد کتاب‌های چاپی نیز ثبات فروش خود را در کنار فروش کتاب‌های انواع دیجیتال حفظ کرده است. در سال 2017 نزدیک به 6 میلیارد دلار کتاب‌های چاپی فروش داشتند ولی هنوز باید برای حفظ آنها تلاش کرد.

اد برلین صاحب یک کتاب‌فروشی در شهر بالتیمور آمریکا درباره گسترش رسانه‌های مختلف در حوزه کتاب می‌گوید ولی او نیز اعتقاد دارد با وجود گسترش رسانه‌ها و ابزارهای مطالعه و سرگرمی هنوز می‌توان ثبات کتاب فروشی امیدوار بود. وی می‌گوید هنوز بسیاری از کسانی که تبلت و کتاب‌‌خوان دارند برای خرید انواع کتاب چاپی به کتاب‌فروشی مراجعه می‌کنند.

این کتاب‌فروش آمریکایی می‌گوید مردم به جای فشار دادن دکمه خرید در آمازون به کتاب فروشی‌های محلی نیز علاقه دارند و هرچند آمازون برای کتاب‌فروشی‌ها تهدید است ولی در عین حال فرصتی برای رشد کتاب‌فروشان محلی نیز محسوب می‌شود چون این شرکت هرچند واسطه‌ها را حذف کرده ولی کتابفروشان محلی هنوز عامل اصلی این شرکت در رساندن کتاب مورد علاقه افراد هستند.

کتاب کتابفروشی فروش آنلاین کتابفروشی آنلاین
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین