کد خبر: 25653 A

اسناد تازه منتشر شده بنیاد جایزه بوکر نشان می‌دهد که برنده این جایزه یک بار با شیر یا خط مشخص شده است.

ایران آرت: جایزه بوکر شاید اصلی‌ترین جایزه ادبی دنیای ادبیات انگلیسی‌زبان تلقی شود، اما نامه‌های پیش از این دیده نشده نشان می‌دهند که برنده این جایزه یک بار با شیر یا خط مشخص شده است.

به گزارش ایبنا، این افشاگری که توسط مارتین گاف، یکی از مدیران اسبق جایزه، انجام شده پس از انتشار یک سری از مصاحبه‌های آرشیوی با چهره‌های کلیدی از تاریخ ۴۹ ساله بنیاد جایزه بوکر کشف شده است.

این برنده خوش‌شانس دیوید استوری بوده که در سال ۱۹۸۶ به خاطر رمان «ساویل» برنده جایزه بوکر شده؛ پس از آنکه دو داور از سه داور، والتر آلن و فرانسیس کینگ به رمان‌های متفاوت رای دادند، آنها برنده را با شیر یا خط مشخص کردند.

نامه‌ای از ربکا وست، یکی از داوران اولین دوره جایزه در سال ۱۹۶۹ هم منتشر شده است. در آن او نظرات صادقانه‌اش از آثار نویسندگان پیشروی آن زمان ازجمله ملوین برگ، جان لوکاره و وندی اُون را آورده که در آن او را احمق توصیف می‌کند.

وست آثار نامزد شده ازجمله «بدون دیوار شهر» برگ را «به طرز فاحشی رونویسی شده» و «به طور غیرعادی ناامیدکننده» توصیف می‌کند. برنده نهایی آن سال، پی.اچ نیوبی نیز از انتقادهای او در امان نبوده و وست درباره‌ کتابش نوشته «نتوانستم بفهمم درباره چیست».

نامزدهای نهایی جایزه امسال من‌بوکر ۲۰ سپتامبر و برنده نهایی ۱۶ اکتبر اعلام خواهد شد.

جایزه بوکر جایزه من بوکر بوکر بین المللی دیوید استوری
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین