کد خبر: 23860 A

برنده جایزه ملی کتاب در سال 2006 در این مطلب از آثاری سخن می‌گوید که در زندگی‌اش تأثیرگذار بوده‌اند.

ایران آرت: ریچارد پاورز، نویسنده آمریکایی برنده جوایز مختلفی چون جایزه ملی کتاب ِ آمریکا، «جیمز کوپر»، جایزه کتابِ سال مجله «تایم» شده است. وی پیش از این و در سال 2014 در فهرست اولیه جایزه معتبر بوکر قرار گرفته است و این روزها به دلیل قرار گرفتن دوباره در فهرست اولیه جایزه بوکر با کتاب «فراداستان» مورد توجه رسانه‌ها قرار دارد.

به گزارش ایبنا به نقل از گاردین، از او درباره آثاری که می‌خواند، دوست دارد، هدیه می‌دهد و ..... سؤال کردیم. خواندن پاسخ‌های این نویسنده آمریکایی خالی از لطف نیست:

کتابی که در حال حاضر می‌خوانم:

گفته می‌شود که هر انسانی باید در طول عمرش داستان «دن کیشوت» نوشته سروانتس را بخواند. در جوانی برای خندیدن، در میانسالی برای تفکر، و در پیری برای گریستن! در حال حاضر این داستان را برای گریستن می‌خوانم.

کتابی که زندگی‌ام را تغییر داد:

داستان «اولیس» نوشته جیمز جویس. زمانی که این داستان را خواندم قصد داشتم فیزیک بخوانم اما این کتاب سبب شد حرفه‌ام را تغییر دهم.

کتابی که ای کاش من نوشته بودم:

«آرکادیا» نوشته تام استاپرد را در میان نمایشنامه‌ها و «مالکیت» نوشته سوزان دافی را در میان داستان‌ها انتخاب می‌کنم.

کتابی که بر نوشته‌های من تأثیر گذاشت:

«هارولد و مدادرنگی بنفش» نوشته کراکت جانسون.

کتابی که با آن خیلی خندیدید:

مجموعه داستان‌های کوتاه توماس مک‌گوآن. پوچ بودن انسان را به بهترین شکل ممکن در بازه زمانی 40 ساله نشان می‌دهد.

آخرین کتابی که موجب شد اشک بریزم:

«فرود آمدن در خورشید» نوشته مایکل فراین. ای کاش این داستان را سال‌ها پیش خوانده بودم.

کتابی که نتوانستم تا پایان بخوانم:

من همیشه کتاب‌ها را تا پایان می‌خوانم. در حال حاضر تلاش می‌کنم چند اثر مختلف را به پایان برسانم و هنوز خواندنشان را تمام نکردم.

کتابی که از نخواندنش شرمنده هستم:

«خوشه‌های خشم» نوشته جان اشتاین بک. خجالت می‌کشم. چطور خودم را نویسنده می‌دانم و هنوز این داستان نخوانده‌ام.

کتابی که به دیگران هدیه می‌دهم:

این روزها «تاریخچه طبیعی درختان آمریکای شمالی» نوشته دونالد کرلوس را هدیه می‌دهم. از این کتاب نقل می‌کنم «مسائل داغ امروز فردا به خاکستر تبدیل می‌شوند اما درخت ناروَن در گذر زمان تغییر نمی‌کند»

کتابی که خواندنش به من لذت می‌دهد:

از نظر من دهه 60 میلادی دوره طلایی داستان‌های علمی-تخیلی است. از خواندن آثار مربوط به این دوره همیشه لذت می‌برم.

جیمز جویس ریچارد پاورز خوشه های خشم تام استاپرد کراکت جانسون
نظرات خوانندگان
  • منتقد
    پاسخ

    من مدتی ست بخش فرهنگ شما را دنبال میکنم. از اینکه در این بخش به ادبیات اهتمام ویژه ای دارید ممنونم.اما در طول این مدت مدام با تیترهای شما مشکل داشتم و دارم. تیترهایی غیرحرفه ای و دهان پرکن. صرفا برای جذب خواننده، خواننده به مثابه ی مشتری.مثلا همین تیتر: تاثیر عجیب جیمز جویس... اولا جویس در این مصاحبه کوتاه و سرسری تنها یک سطر را به خود اختصاص داده و در هیچ کجای متن نیز ثری از ان نیست. دوما اینکه بسیار از کتاب اولیس تاثیر بگیریم به معنای تاثیر عجیب است؟ حالا این تیتر در میان تیترهای اجق وجق دیگرتان بسی جای شکر و بخشش دارد. خواهش و تمنا دارم که در بخش ادبیات، حداقل در بخش ادبیات از نگاه پاپ محور و بست سلری و سلبریتی ماب دوری کنید به اندازه ی کافی در بخش سنما و تئاتر و هنر و سیاست میتوانید از این مانورها داشته باشید. امیدوارم که مرا ببخشید. قربان شما.

ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین