کد خبر: 23238 A

اولین رمان نویسنده تازه‌کار انگلیسی به داستان اینستاگرام مشهور شده است و به عنوان پلی بین گذشته و آینده موضوعات روزگار معاصر را مطرح می‌کند.

ایران آرت: رمان «اولیویا سودجیک» نویسنده تازه‌کار انگلیسی  با عنوان «همدردی» شاید یکی از اولین داستان‌های بلند با موضوع های دنیای مدرن باشد. شخصیت‌های این رمان همگی به نوعی با اینستاگرام ارتباط دارند و به خاطر همین این رمان به اولین داستان اینستاگرامی مشهور شده است.

به گزارش ایبنا، خود نویسنده می‌گوید به هیچ وجه داستانش درباره اینترنت نیست و سعی کرده در این داستان چالش‌های دنیای مدرن را در قالب رمان روایت کند. داستان این رمان در  داستان‌های مختلف روایت می‌شود و سعی شده دنیای قدیمی با دنیای جدید مقایسه شود و احساسات مردم دنیای جدید با تکنولوژی‌های موجود مثل اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی بیان شود.

سودجیک در گفت‌وگو با خبرنگار مجله ادبی لیت هاب می‌گوید که ارتباط با شبکه‌های اجتماعی و دغدغه‌های دنیای مدرن انگیزه اصلی برای نوشتن این رمان بوده است و اعتقاد دارد در این روزگار باید قصه‌ها و رمان‌ها با وضع و حال مردم تطابق داشته باشد.

شخصیت اصلی این رمان یعنی آلیس به واسطه اینترنت و دنیای مجازی مثل آلیس در سرزمین عجایب به دنیاهای مختلف سفر می‌کند و با شخصیت‌ها و موجودات عجیب و غریب روبرو می‌شود و در اصل باید گفت این رمان به نوعی بازنویسی مدرن از رمان لوئیس کارول است. آلیس در اینستاگرام به مکان‌های مختلف سفر می‌کند و با آدم‌های مختلف آشنا می‌شود.

سودجیک اعتقاد دارد دنیای اینترنت و ابزارهای آن در اصل همان آینه زمان رمان لوئیس کارول است که از طریق آن آلیس به دنیاها و زمان‌های مختلف سفر می‌کرد. وی می‌گوید: شاید فکر کنید نوشتن درباره تکنولوژی خیلی ساده‌تر از جملات ادبی باشد که در رمان‌های کلاسیک پیدا می‌شود ولی باید بگویم خیلی کار سختی است که بتوانید دنیای مدرن و شیشه‌ای را در جملات شاعرانه بیان کنید. در این رمان ابزار در حقیقت یک شخصیت از داستان است که در دست افراد قرار گرفته و گاهی اوقات افراد در دست ابزار قرار می‌گیرند.

سودجیک درباره شهرت رمانش با عنوان داستان اینستاگرامی می‌گوید: البته این شهرت بیراه هم نیست چون زمان‌بندی داستان‌ها مثل یک تقویم است و در اینستاگرام هم شما تصاویر پست شده را بر اساس تاریخ نگاه می‌کنید و با دیدن هر تصویر خاطره‌ای را تداعی می‌کنید. به عبارتی اینستاگرام به عنوان حافظه تصویری انسان‌‌ها را در طول زمان و مکان جابجا می‌کند.

اینستاگرام اولیویا سودجیک همدردی داستان اینستاگرامی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین