کد خبر: 21980 A

کرول اوتس گفت: رییس‌جمهور فعلی آمریکا، یک کلیشه بیش حد غیرقابل باور دلقک، حراف، حقه‌باز، بیمار روانی است

ایران آرت: جویس کرول اوتس، نویسنده پرکار آمریکایی که جوایز متعددی از جمله جایزه ملی کتاب و جایزه اُهنری دریافت کرده در گفت‌و‌گو با ضمیمه ادبی تایمز از کتاب‌ها و نویسندگان مورد علاقه‌اش گفته است. گفتگوی این نویسنده که توسط خبرگزاری ایبنا ترجمه شده را بخوانید.

کتابی هست که دوست داشتید شما آن را می‌نوشتید؟

یک کتاب؟ خب اگر با کتابی که نامش با A شروع می‌شود بخواهم نام ببرم آثاری هنری آدامز است که با امضای «ناشناس» در جریان جنگ داخلی آمریکا می‌نوشت، و اگر به ترتیب حرف الفبا پیش برویم در حرف Z به آثار امیل زولا می‌رسم. بنابراین دوست داشتم بسیاری از آثار بزرگ جهان ادبیات را من نوشته بودم، یا خوانده باشم، و حالا کاش می‌توانستم از زمان خارج شوم و به عقب بروم و  رساله دربارهٔ طبیعت آدمی نوشته دیوید هیوم را من می‌نوشتم (می‌دانم این نظریه اشتباه است، اما به خوبی نوشته شده و اثری مترقی است.)

به نظرتان آثار کدامیک از نویسندگام هم‌عصر شما از حالا تا صد سال دیگر خوانده خواهد شد؟

فردی با هویت جنسیتی نامشخص با نامی چند سیلابی که نامش را هیچکدام‌مان نشنیده‌ایم به تنهایی خوانده خواهد شد. به یاد دارید که زمانی هرمان ملویل درگذشت کسی توجه خاصی به او نکرد و حتا آگهی فوت او در نیویرک تایمز با یک نام اشتباه چاپ شد.

فکر می‌کنید کدام نویسنده یا کتاب به اندازه کافی جدی گرفته نشد؟ چرا؟

همه نویسندگان اعتقاد دارند که هر کدام از آثارشان قدر دانسته نشده است، بعضی کتاب‌ها ظالمانه‌تر از بقیه. اما یک نویسنده ژانر گوتیک جنوبی به نام ویلیام گی که یک دهه گذشته درگذشت، به شکل غیرمنصفانه‌ای جدی گرفته نشد و بجز در بین اندک خوانندگان آثارش، نامش ناشناخته است.

کوچک‌ترین شخصیت داستانی محبوب شما کدام است؟

رییس‌جمهور فعلی آمریکا. یک کلیشه بیش حد غیرقابل باور دلقک، حراف، حقه‌باز، بیمار روانی که به طرز خام دستانه‌ای از نمایشنامه شاه اوبی نوشته آلفرد جری، نمایشنامه‌نویس فرانسوی که سردمدار تاتر ابزورد بود، کش رفته است.

آیا استعدادهای نهفته‌ای دارید؟

هنوز دارم تلاش می‌کنم جایی برای استعدادهای عینی/واقعی‌ام بیایم.


سوالات کوتاه:

جورج الیوت یا تی‌.اس. الیوت؟

جورج الیوت، داستان‌نویس خوب آمریکایی در دده ۱۹۵۰ بود، اما حالا متاسفانه بسیاری از آثارش فراموش شده‌اند. اما عده کمی از ما با نوستالژی او را به یاد می‌آوریم.

مدرنیسم یا پست مدرنیسم؟ 

آگوستان

جین آستن یا شارلوت برونته؟

امیلی برونته

کامو یا سارتر؟

کیرکگارد

پروست یا جویس؟

کافکا

کناسگور یا النا فرانته؟

کناسگور- جدیدترین نویسنده پرفروش جهان با ‌تندخویی غیرقابل تحمل‌، قدرت پرچین شده که اگرچه خیلی خوب نیست اما در فضای مجازی هواخواهان زیادی پیدا کرده.

ژاک دریدا یا جودیت باتلر؟ 

بارت-فوکو

هملت یا رویای شب نیمه تابستان؟

مکبث: سطر به سطر، سنگین وزن اسکاتلندی‌ها قهرمان است.

دونالد ترامپ جویس کرول اوتس
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین