کد خبر: 20559 A

سی و یکمین نمایشگاه کتاب در حالی به روز پایانی رسید که توانست در میزان فروش رکوردزنی کرده و با 95 میلیارد تومان فروش کتاب در تاریخ ماندگار شود.

ایران آرت: تنها چند ساعت دیگر به پایان سی و یکمین دوره از بزرگ ترین محفل فرهنگی کشور باقی مانده است و پرونده نمایشگاه کتاب امسال هم با تمام رویدادها و اتفاقاتی که داشت بسته خواهد شد.

به گزارش خبرآنلاین، سی و یکمین دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از همان ابتدای فعالیت کمیته برگزاری با حواشی زیادی همراه بود، از نقل مکان دوباره اهالی کتاب و نشر به خانه قدیمی شان مصلی، تا میزان آمادگی و تحقق وعده های عملی شده که در شهر آفتاب جامه عمل به خود نگرفت.

ناشران ایرانی و خارجی حاضر در نمایشگاه

نمایشگاه کتاب امسال میزبان 2450 ناشر از ایران و 132 ناشر از کشورهای خارجی بود. این تعداد نسبت به سال گذشته با افزایش نسبی همراه بوده است، در نمایشگاه سی ام 1678 ناشر در 2260 غرفه جانمایی شده بودند.

در نمایشگاه کتاب امسال با وجود فضای مسقف بیشتری که مصلی در اختیار برگزارکنندگان گذاشته بود بازهم به دلیل گستردگی 75 درصد فضاهای داخی در مکان مسقف جانمایی شدند و بازهم قرعه به نام ناشران دانشگاهی و دیجیتال برای حضور در فضای باز افتاد.

امسال همچنین ۵۱۵ هزار عنوان کتاب از ناشران در نمایشگاه عرضه شد که نسبت به سال گذشته با افزایش قابل قبولی همراه بوده، با این وجود نکته مهم این است که از این تعداد چه میزان به فروش رفته است.

غیبت مسئولان در نمایشگاه سی و یکم

حضور مسئولان و چهره های شاخص کشور در نمایشگاه کتاب همواره نشان از جایگاه و اهمیت این رویداد فرهنگی دارد.

نمایشگاه کتاب امسال اما همانند گذشته شاهد حضور چهره های سرشناس کشور نبود و غیبت مسئولان در این دوره به شدت محسوس بود. نمایشگاه امسال تفاوت بزرگی هم با دوره های گذشته داشت و آن هم حضور آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب روز گذشته در نمایشگاه بود. ایشان حدود یک ساعت و نیم به بازدید از غرفه ها پرداختند، سه سال پیش آخرین باری بود که ایشان از نمایشگاه دیدن کرده بودند.

آغاز نمایشگاه هم آنطور که باید مسئله حضور مسئولان عملی نشد و وعده هایی که از پیش برای حضور حسن روحانی در آیین افتتاحیه داده شده بود محقق نشد و رییس جمهور به دلیل پیش آمد کاری مهم نتوانست در این مراسم شرکت کند.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، علی اکبر ولایتی مشاور رهبری، غلامعلی حدادعادل، شهیندخت مولاوردی دستیار رییس جمهور، سید احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری و اشرف بروجردی رییس کتابخانه ملی از جمله چهره های سرشناس دیگری بودند که از نمایشگاه سی و یکم بازدید کردند.

طبق اعلام مسئولان برگزاری، اختتامیه نمایشگاه هم با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور برگزار خواهد شد.

مهمانان خارجی و توافقات بین‌المللی

نمایشگاه امسال همچون گذشته میزبان چهره های فرهنگی سایر کشورها بود، میزبانی که زمینه ساز شکل گیری تبادلات فرهنگی و همچنین تقویت چرخه توریسم (گردشگری) فرهنگی به کشور می شود.

صربستان مهمان ویژه نمایشگاه کتاب سی و یکم بود و وزیر فرهنگ این کشور با هیات همراه از مهمانان این دوره بودند. کشور تونس هم با هیئتی از وزارت فرهنگ این کشور به نمایشگاه امسال آمدند.

رئیس نمایشگاه تورین ایتالیا به همراه یک هیئت چهارنفره و نیز مسئولانی از کشورهای عمان، چین، آلمان، مجارستان و اتریش از جمله مهمانانی بودند که در نمایشگاه سی و یکم حضور پیدا کردند.

امسال همچنین از عتبات عالیات شامل حرم حضرت علی، امام حسین و حضرت ابوالفضل هم هیئت هایی حضور داشتند.

از توافقات بین المللی که در نمایشگاه امسال صورت گرفت می توان به دیدار کارولینا لیلا باستر، معاون رئیس نمایشگاه کتاب شانگهای با امیرمسعود شهرام‌نیا، قائم مقام سی ‌و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اشاره کرد که منجر به توافق اولیه برای مبادله غرفه و تصویرگر و همچنین برگزاری ورکشاپ دو کشور در این دو نمایشگاه شد.

در روز دهم برگزاری سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران هم 31 طرح گرنت نهایی شد تا شاهد ترجمه آثار ایرانی به سایر زبان های دنیا باشیم.

رکوردزنی نمایشگاه کتاب امسال در فروش

افزایش میزان فروش کتاب در نمایشگاه از خبرهای خوبی است که دل اهالی نشر را شاد خواهد کرد و نمایشگاه سی و یکم از این جهت به یک خاطره خوش بدل شد.

امیرمسعود شهرام نیا قائم مقام نمایشگاه کتاب امسال این خبر خوش را روز گذشته به اهالی حوزه کتاب داد و آن هم ثبت رکورد 95 میلیاردی فروش کتاب تا پایان روز نهم بوده است.

روز نهم که برای ناشران بسیار مبارک بوده، خود نیز دربردارنده رکورد دیگری است، رقم فروش کتاب در این روز به 17 و نیم میلیارد تومان رسیده است. میزان فروشی که در تمام سال های برگزاری نمایشگاه سابقه نداشته، از این میزان 12 و نیم میلیارد از طریق کارت خوان ها و پنج میلیارد هم به صورت نقدی بوده است.

بازدید از نمایشگاه کتاب امسال چطور بود؟

مسئولان برگزاری نمایشگاه کتاب در طول سالیان گذشته همواره بر نداشتن آمار دقیق از بازدیدکنندگان تاکید داشتند و به ارائه آماری نسبی و تخمینی بسنده می کردند.

با این تفاسیر نمایشگاه کتاب سی ویکم تا به امروز شاهد رشد سه درصدی تعداد بازدیدکنندگان نسبت به سال گذشته بوده است که با وجود مشکلات مردم این میزان رشد هم قابل توجه است.

نمایشگاه کتاب نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نمایشگاه کتاب تهران
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین