کد خبر: 15841 A

کتاب "مرگ وزیرمختار" با موضوع زندگی گریبایدوف سفیر روسیه در ایران در دوران فتحعلی‌شاه منتشر شد.

ایران آرت: نشر ماهی کتاب «مرگ وزیر مختار» اثر یوری نیکلایویچ تینیانوف نویسنده، منتقد ادبی، مترجم، محقق و فیلمنامه‌نویس اتحاد جماهیر شوروی سابق را با ترجمه مهدی سحابی روانه بازار کتاب کرد.

این کتاب روایتی داستانی است از زندگی الکساندر گریبایدوف، دیپلمات، نمایشنامه‌نویس، شاعر و آهنگساز روس، از زمان ورودش به دنیای سیاست تا در زمان قتلش در تهران.

به گزارش مهر، گریبایدوف در زمان مرگ وزیرمختار روسیه در ایران بود و یک سوم پایانی کتاب هم در تهران می‌گذرد.  

عهدنامه ترکمانچای ۲۰ بهمن ۱۲۰۶ در منطقه‌ای به همین نام میان عباس میرزا ولیعهد وقت ایران و گریبایدوف امضا شد و به جدایی بخش‌های وسیعی از خاک ایران و الحاق آن به روسیه، اخذ غرامت ۲۰ میلیون روبلی از ایران و ضبط نسخ خطی کتابخانه شیخ صفی الدین اردبیلی و انتقال آن به روسیه انجامید. گریبایدوف پس از عقد این معاهده ۴۰ هزار روبل روسی پاداش و کوتاه مدتی بعد به عنوان سفیر روسیه در تهران ارتقا مقام گرفت. وی  در این سمت  وپ س از حضور در ایران متوجه شد تعدادی از زنان گرجی در منازل رجال ایرانی به سر می‌برند. او طبق مفاد ماده سیزده عهدنامه ترکمنچای آنان را اسیر تلقی کرد و از دولت ایران درخواست استرداد آنان را نمود. این مساله در نهایت به خشم مردم تهران و حمله آنها به سفارت روسیه و قتل او منجر شد.

تینیانوف، نویسنده کتاب، یکی از معروف‌ترین نویسندگان فرمالیست روسیه است و این کتاب را نیز بر اساس همین سبک ادبی به رشته تحلیل درآورده است.

ترجمه این کتاب از یادگاران مرحوم مهدی سحابی از هنرمندان و مترجمان فقید ایران به شمار می‌رود.

نشر ماهی این کتاب را ۵۶۸ صفحه و قیمت ۴۷ هزار تومان منتشر کرده است.

 

مرگ وزیر مختار سفیر روس یوری نیکلایویچ تینیانوف عهدنامه ترکمانچای
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین