کد خبر: 11866 A

تحلیل ایران‌آرت درباره سوگیری‌های سیاسی نسبت به واکنش‌های ملی هنرمندان

از محسن چاوشی گرفته که برای هر اعدامی و زندانی، کمپینی راه می‌اندازد تا حمید فرخ‌نژاد که اصولا سریع‌ترین واکنش‌ها را به وقایع سیاسی دارد...

ایران‌آرت، صابر محمدی: ماجرای واکنش هنرمندان به رویدادهای سیاسی، اجتماعی و ملی، وارد فاز تازه‌ای شده است.

هنرمندان نیز مانند دیگر افراد جامعه، در بزنگاه‌های حساس ملی، به ماجرا ورود می‌کنند و واکنش نشان می‌دهند. مدت‌هاست که این رویه، به رویه‌ای غالب و معمول تبدیل شده و ماجرا تا ان‌جا پیش رفته که حتی تا وقتی که چهره‌های محبوب میان مردم، به مساله‌ای ورود نمی‌کنند، موضوع چندان جدی گرفته نمی‌شود. مصداق این مورد را می‌توان در شرکت هنرمندان در کمپین‌های انتخاباتی، کمپین‌های اجتماعی و حمایتی و... مشاهده کرد. از محسن چاوشی گرفته که برای هر اعدامی و زندانی، کمپینی راه می‌اندازد یا دست کم به کمپین راه‌اندازی‌شده ملحق می‌شود تا حمید فرخ‌نژاد که اصولا سریع‌ترین واکنش‌ها را به وقایع سیاسی یا بین‌المللی در ارتباط با ایران دارد، همه و همه باعث شده‌اند، حالا همه به این واکنش‌ها عادت کنند.

اما این نکته را نباید از یاد برد که این واکنش‌ها، به عنوان وظیفه برای هیچ کس مطرح نیست. درست است که هنرمندان بر اساس حساسیت‌های اجتماعی خود از یک سو، و حوزه گسترده تاثیرگذاری‌شان، در این موارد ورود می‌کنند، اما بدیهی است که هیچ یک به لحاظ سازمانی موظف به این کار نیستند.

در خوش‌بینانه‌ترین حالت، نادیده‌گرفتن این حقیقت از سوی برخی رسانه‌ها، گاه آن‌ها را دچار شائبه‌هایی می‌کند و در حالت بدبینانه، برخی از آن‌ها از سویه‌های مختلف ماجرا سوءاستفاده می‌کنند. این رسانه‌ها که سوگیری‌های مشخص سیاسی دارند، از همگام‌شدن هنرمندان با هر پدیده‌ای، تحلیلی متناسب با منویات خود ارائه می‌دهند.

حالا اما ماجرا به جایی رسیده که گاه به برخی هنرمندان این ایراد را وارد می‌کنند که چرا وقتی به فلان موضوع وارد شدی، به این یکی وارد نمی‌شوی؟ این، مصداق همان تلقی غلط است که واکنش‌های اجتماعی و سیاسی را برای هنرمندان به عنوان وظیفه مطرح بداینم. این در حالی است که اساسا در ذات هنر، وظیفه‌ای از این باب که هنرمند باید به عنوان مصلحی اجتماعی در هر موضوعی وارد عمل شود، پذیرفته نیست.

تازه‌ترین نمونه، حمله به مهناز افشار است؛ بازیگری که تا کنون هم کلی کمپین اجتماعی به راه انداخته و هم در بزنگاه‌های مختلف اجتماعی وارد عمل شده و طرفدارانش را نیز با خود همراه کرده است. ظاهراً پستی درباره افشار منتشر شده که تن او لباسی از پرچم امریکا پوشانده‌اند و او را متهم به سکوت در برابر ترامپ کرده‌اند.

یکی از بازیگران، حمید عسگری، درباره این حرکت نوشته است: «امروز به صورت اتفاقى این پست رو دیدم. خیلى تعجب کردم از اینکه یه ادمین که مشخصه گرایشات حزبى خاصى داره به خاطر اینکه یه هنرمند موضعگیرى نکرده راجع به صحبتاى یه دیوانه (رییس جمهور امریکا) اونو متهم کردن به امریکایى بودن. سوال من از ادمین این صفحه و همفکرانش اینه که آیا بهتر نبود همونجور که به اعتراض به برگزارى یک کنسرت اقدام به تجمع اعتراض امیز می‌کنید یک بار هم بخاطر این همه اختلاس و فساد موجود در کشور اقدام اعتراضى می‌کردید. آیا شما که به خاطر اکران یک فیلم سینمایى که با سلیقه سیاسى شما جور نیست سینما اتش میزنید شده یه بار بخاطر بیکارى و اعتیاد و تبعیض وبى عدالتى مسوولین یه تجمع اعتراض امیز بکنید؟؟؟؟؟؟بهتره به خودتون بیاید. هنرمند، بسیجى ، معلم ، روحانى و … همه مال همین کشوریم. امروز کشور نیاز به اتحاد داره با این همه دشمن خارجى و این همه تهدید. بجاى تفرقه افکنى و خودى و غیر خودى ساختن از مردم همه به فکر کشورمون باشیم که اوضاع از این بدتر نشه».

mahnaz

جدای از این‌که این سخنان درست است یا نیست، یکبار دیگر باید به مساله اصلی این تحلیل اشاره داشت: اساسا هنرمند موظف است طبق منویات ما، نسبت به هر موضوعی که دوست داریم یا نداریم واکنشی نشان بدهد؟

مهناز افشار دونالد ترامپ صابر محمدی حمید گودرزی
ارسال نظر