کد خبر: 9345 A

«دیگ گرگوری» فعال اجتماعی و یکی از پیشگامان عرصه کمدی در دهه ۱۹۶۰ میلادی آمریکا در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

ایران آرت:  از «دیک گرگوری» به عنوان اولین کمدین سیاه پوستی یاد می‌شود که در برنامه‌های متعدد مقابل مخاطبان سفیدپوست به اجرای استندآپ کمدی پرداخت و در تمامی شوهای تلویزونی  برتر در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ حضور داشت.

«کریستین گرگوری» فرزند این کمدین در بیانیه‌ای گفت با نهایت اندوه باید اعلام کنیم که پدر خانواده «گرگوری»، کمدین افسانه‌ای و فعال حقوق مدنی بر اثر نارسایی قلبی و پس از گذراندن چند روز در بیمارستانی در واشنگتن درگذشته است.

وی فعالیت حرفه‌ای خود را در عرصه کمدی از سال ۱۹۵۸ در شیکاگو آغاز کرد و همزمان در اداره پست نیز مشغول کار بود. «دیک گرگوری» در سال ۱۹۶۴ کتاب زندگی‌نامه خودش را با عنوان «Niggar» نوشت و در آن به زندگی فقیرانه خود در دوران کودکی و تبعیضات جنسی اشاره کرد که تجربه کرده بود.

به گزارش ایسنا به نقل از ورایتی، وی در سال ۱۹۷۳ به دلیل آزادشدن مصرف سیگار و مشروبات الکلی، از ادامه اجرای برنامه در کلوپ‌ها خودداری کرد و دو دهه طول کشید تا بار دیگر به روی صحنه برود.

این کمدین متولد سنت لوئیس در کمدی‌هایش به مسائل مرتبط با نژادپرستی و دیگر ناهنجاری‌های اجتماعی می‌پرداخت و بعدها از شهرتش در جهت فعالیت‌های اجتماعی استفاده می‌کرد و یکی از مخالفان سرسخت جنگ ویتنام بود که «مارتین لوترکینگ» و «مالکوم ایکس» از فعالان سیاه پوست نیز دوستی داشت.

 

دیک گرگوری
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین