کد خبر: 8819 A

وسوسه بعضی از بازیگران مشهور برای ساختن اثر خودشان پای آنها را به کارگردانی کشیده است.

ایران آرت: تام هنکس نمونه یک بازیگر حرفه ای است که علاوه بر بازیگری تجربه موفقی در کارگردانی داشت و البته هنکس به هیچ وجه اولین و آخرین ستاره ای نیست که به کارگردان تبدیل می شود. در زیر نگاهی به چند بازیگر می اندازیم که علاوه بر جلوی دوربین به صورت دائمی یا موقت به پشت دوربین هم آمدند.

جورج کلونی
این بازیگر پس از عبور از تلویزیون و آمدن به سینما، بار دیگر از بازیگری عبور کرد و توانست کارگردانی را تجربه کند. اگرچه کلونی در سال های اخیر به عنوان یک بازیگر نقش آفرینی کرده است، ولی او به عنوان کارگردان توانست نامزد دریافت جایزه اسکار شود. او به عنوان کارگردان فیلم «شب بخیر» و «موفق باشید» توانست نظر منتقدان را به خود جلب کند و در شش حوزه نامزد دریافت جایزه اسکار شود. از دیگر فیلم هایی که کلونی کارگردانی آنها را بر عهده داشته است، می توان به اعترافات یک ذهن خطرناک، نیمه ماه مارس و … اشاره کرد.

کوین کاستنر
از دیگر بازیگران مطرح هالیوودی که توانست در کارگردانی هم نظر مثبت منتقدان را جلب کند، می شود به کوین کاستنر اشاره کرد. فیلم «رقص با گرگ ها»ی این کارگردان با دریافت دو جایزه بهترین کارگردانی و یهترین فیلم در سال ۱۹۹۲ درخشید. البته بعد از این اثر فیلم هایی ساخت که نتوانست فروش خوبی داشته باشد و همچنین در دریافت جایزه و جلب نظر منتقدان هم چندان موفق نبود.

رابرت دووال
رابرت دووال که به خاطر نقش آفرینی در اثر ماندگار «پدرخوانده» موفق به دریافت جایزه اسکار شده بود، چند مستند اجتماعی را بعد از بازیگری ساخت. ولی این بازیگر کارگردانی را در سال ۱۹۹۷ به صورت رسمی شروع کرد. او فیلمنامه این اثر خود را در دهه هشتاد نوشته بود؛ ولی به دلیل تامین نشدن بودجه مالی این اثر در این سال با نام «حواری» را با بودجه شخصی ساخت که توانست موفقیت هایی کسب کند. بعد از این اثر دووال فیلم «اسب های وحشی» را ساخت.

کلینت ایستوود
شاید معروفترین چهره این لیست کلینت ایستوود باشد. این بازیگر، کارگردان و تهیه کننده سینما، کارگردانی را در سال ۱۹۷۱ شروع کرد. فیلم «نابخشوده» (۱۹۹۲) برای او اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را به ارمغان آورد. بعد از نابخشوده چند فیلم جنایی دیگر ساخت که در مقایسه با نابخشوده البته، فیلم های ضعیفی بودند. تا اینکه در سال ۲۰۰۳ «رودخانه میستیک» را می سازد که در آن بازیگرانی چون شان پن و تیم رابینز حضور داشتند. جوایزی از جمله اسکار نیز برای این فیلم مهم دریافت کرده اند. خود او نیز نامزد بهترین کارگردانی شد. این کارگردان بار دیگر توانست در سال ۲۰۰۵ برای فیلم «دختر میلیون دلاری» جایزه اسکار بهترین کارگردانی را کسب کند.

جودی فاستر
هنگامی که جودی فاستر کار حرفه ای خود را به عنوان کارگردان شروع کرد، دو جایزه اسکار به عنوان بازیگر داشت و قصد داشت این موفقیت را با کارگردانی هم تجربه کند. ولی متاسفانه این ستاره نتوانست در عرصه کارگردانی به اندازه بازیگری موفق شود و نتوانست نظر منتقدان جهانی را به سمت فیلم هایش جلب کند.

مل گیبسون
این بازیگر شاید در زندگی شخصی چندان موفق ظاهر نشده باشد؛ ولی در زندگی حرفه ای خود توانست موفقیت های بزرگی را کسب کند. این بازیگر با کارگردانی فیلم «شجاع دل» که در ده بخش اسکار نامزد شد، توانست به موفقیت بزرگی دست پیدا کند در این فیلم مل گیبسون نتوانست بازیگری را برای ایفای نقش اول پیدا کند و خودش عهده دار این کار شد.

رابرت ردفورد
همانند کوین کسترر، اولین فیلم ردفورد به عنوان یک کارگردان، «افراد معمولی ۱۹۸۰»، جایزه اسکار برای بهترین کارگردان و بهترین فیلم را به دست آورد. اما بعد از این فیلم ردفورد هم نتوانست موفقیت های این فیلم را تکرار کند اما خوشبخانه در فروش فیلم می توان گفت که از کوین کاستنر موفق تر ظاهر شده است.

سیلوستر استالونه
پس از موفقیت راکی، سیلوستر استالونه خواستار کارگردانی بود و به سمت کارگردانی قسمت های دو، سه و چهار راکی رفت. همه آنها در گیشه به فروش خوبی رسید. این بازیگر و کارگردان هالیوودی توانست با کارگردانی تئاتر هم مخاطبان را به سالن های تئاتر بکشاند. او بعد از بیست سال از ساخت راکی، چهار بار دیگر کارگردانی سری جدید این اثر را به عهده گرفت.

چارلی چاپلین
در جهان هیچ هنرمندی به اندازه چارلی چاپلین در سینمای کمدی تاثیرگذار نبوده است. چارلی چاپلین در کارگردانی یک کمالگرای واقعی بود و حتی برای بازی در یکی از سکانس هایش با به خطر انداختن جانش از شیر واقعی استفاده کرد. این کمدین برگزیده ترین آثار کمدی جهان از جمله عصر جدید، دیکتاتور بزرگ، چراغ های شهر و … را کارگردانی کرده است.

آنجلینا جولی
در انتهای این لیست دوازده تایی این چهره شناخته شده هالیوود قرار دارد که بعد از گذراندن دوران نسبتاً موفق و پرافتخار بازیگری در سال های اخیر، به کارگردانی مستند و فیلم های سینمایی پرداخته است. آنجلینا جولی دو فیلم «در سرزمین خون و عسل» و «کنار دریا» را در سال های اخیر نوشته و بعد خودش کارگردانی کرده است.

 

 

آنجلینا جولی تام هنکس جورج کلونی مل گیبسون
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین