کد خبر: 8745 A

ایران‌آرت: سام شپارد بازیگر، فیلمنامه نویس و نمایشنامه نویس امریکایی برنده جایزه پولیتزر در سن ۷۳ سالگی درگذشت. او در طول عمرش ۴۴ نمایشنامه نوشت و با «کودک مدفون» جایزه پولیتزر را برد. او همچنین یکی از نویسندگان فیلمنامه «پاریس تگزاس» اثر مشهور ویم وندرس بود.

شپارد از دهه ۱۹۶۰ شروع به نوشتن کرد و به خاطر نمایش جنبه های تیره و تار و دیده نشده خانواده امریکایی شهرت داشت. او همچنین تعدادی از نمایشنامه های خود را کارگردانی کرد.

شپارد در کارنامه خود کارگردانی دو فیلم سینمایی را نیز ثبت کرد: «شمال دور» در سال ۱۹۸۸ با بازی جسیکا لنگ و «زبان خاموش» در سال ۱۹۹۳ با بازی ریچارد هریس و ریور فینیکس. او تجربه همکاری با باب دیلن خواننده و آهنگساز مشهور را داشت و متن ترانه «دختر برانزویل» را نوشت که در سال ۱۹۸۶ منتشر شد.

شپارد به عنوان بازیگر سینما هم شناخته شده بود و یکی از نخستین نقش های مهمش در فیلم «روزهای بهشت» به کارگردانی ترنس مالیک بود. تعدادی از مهم ترین بازی های او در فیلم های «ماگنولیاهای فولادین»، «پرونده پلیکان»، «ماد» و «اگوست: اوسیج کانتی» بود.

یکی از آخرین نقش آفرینی های او در سریال «دودمان» در کنار سیسی اسیسک بود. شپارد یک بار برای بازی در فیلم «مردان واقعی» به کارگردانی فیلیپ کافمن نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.

او علاقه ای به ستاره شدن در سینما نداشت و نقش های فرعی را ترجیح می داد. خودش گفته بود: «من آن زمان همه جور پیشنهاد برای ستاره سینما شدن داشتم و وحشت زده بودم. تجربه در آستانه ستاره سینما بودن را نمی فهمیدم. چون مثل این بود که معروف ترین روسپی شهر باشی.»

شپارد در خانه خود در کنتاکی بر اثر بیماری نورون حرکتی درگذشت.

سام شپارد بازیگر و نمایشنامه نویس برنده پولیتزر درگذشت

 

سام شپارد سام شپارد درگذشت
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین