کد خبر: 8714 A

بازیگر، کارگردان و نمایش‌نامه نویس بنام آمریکایی در گذشت.

به گزارش ایران آرت؛ در خبری که امروز در سراسر رسانه‌های بین المللی مخابره شد، بازیگر، کارگردان و نمایش‌نامه نویس بنام آمریکایی، سام شپارد روزگذشته درگذشت. به گزارش گاردین، سام شپارد روز گذشته در سن 73 سالگی در خانه‌اش فوت کرد.

این بازیگر آمریکایی با نام کامل ساموئل شپارد راجرز چهارم در کنار بازیگری و کارگردانیِ فیلم‌های مشهور، نویسنده‌ای حاذق نیز بوده است. او از نویسندگان سینمایی مشهور "پاریس-تگزاس" شاهکار ویم وندرس، و نمایشنامه‌های درجه یکی به زبان انگلیسی است. او در سال ۱۹۷۹ برای نمایش‌نامه "کودک مدفون" جایزه پولیتزر را دریافت کرد.

 در ایران مجموعه داستان "خواب خوب بهشت" (نشر ماهی) به انتخاب و ترجمه امیرمهدی حقیقت منتشر شده است.

از جمله فیلم‌های سام شپارد می‌توان به "چیزهای درست"، "بلک‌تورن"، "حماقت برای عشق"، "باندیداس"، "ماگنولیاهای فولادی" یا "پرونده پلیکان" اشاره کرد.

نخستین نمایشنامه‌های او در سال 1964 و در نیویورک به روی صحنه رفتند و به موفقیت‌های چشمگیری هم دست یافتند به‌طوری‌که درهای اوپن تئاتر که دارای بازیگران، کارگردانان و نویسندگان خوب نوگرا است به‌روی او باز شد. به گفته‌ی خودش از این تئاتر مطالب مهمی را آموخت خصوصاً مطالبی که در زمینه باب انتقال می‌بود. یکی از ویژگی‌های این گروه تئاتری، کاوش در ساحت روان‌شناختی بازیگر و نیز رابطه میان بازیگران و متن نگاشته شده‌ی رسمی بود.

اکثر منتقدان سام‌ سپارد را از جالب‌ترین و مهیج‌ترین نویسندگان تئاتر آمریکایی می‌دانند و حتی در سال 1980 او را بعد از تنسی ویلیامز بهترین و پرکارترین نمایشنامه‌نویسان آمریکا قرار دادند.

 

سام شپارد سام شپارد درگذشت
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین