کد خبر: 8637 A

وی یک فروشگاه زنجیره ای مواد غذایی ایجاد کرده بود که سالانه ۲۰۰ میلیون دلار درآمد داشت.

ایران‌آرت: پل نیومن را جزو ۲۵ ستاره  بزرگ هالیوود می دانند. بسیاری معتقدند که چشمان آبی او، معروف ترین چشمان تاریخ سینما هستند. «مارتین ریت» کارگردان هالیوود گفته بود که چشمان پل نیومن یک «حادثه  ژنتیکی» است و انسان های عادی چنین چشمانی ندارند.

پل نیومن در سال ۱۹۲۵ در کلیولند اوهایو زاده شد. پدرش را خیلی زود از دست داد. نخستین تجربیات هنرپیشگی او به دوره  کودکی در تئاتر کودکان کلیولند بازمی گردد.
نیومن نخست می خواست خلبان شود، ولی به دلیل دشواری در تشخیص رنگ ها پذیرفته نشد. از همین رو، سه سال به عنوان مامور بی سیم در یک کشتی جنگی خدمت سربازی کرد. پس از بازگشت از خدمت سربازی، با «ژاکلین ویت» هنرپیشه  آمریکایی ازدواج کرد.
نیومن در ۲۴ سالگی در مدرسه  هنرپیشگی نیویورک ثبت نام کرد و در آزمون ورودی پذیرفته شد. هم دوره ای های او کسانی چون رود استایگر، جولی هریس، جرالدین پیج و ایلای والاک بودند که همگی بعدها هنرپیشگان پرآوازه ای شدند.
پل نیومن با شرکت در برنامه های تلویزیونی و فعالیت در «برادوی» زندگی خود را تامین می کرد.
در سال ۱۹۵۴ نخستین نقش سینمایی خود را در فیلمی به نام «جام نقره ای» بازی کرد. نیومن در سال ۱۹۵۶ از همسرش جدا شد و دو سال پس از آن با جوآن وودوارد هنرپیشه  آمریکایی ازدواج کرد. زندگی مشترک او با همسر دومش تا پایان عمر ادامه داشت.

هرآنچه که باید درباره زندگی «چشم آبی‌ترین» ستاره هالیوودی بدانید

فیلم های به یادماندنی
قدرت بازیگری و سیمای جذاب پل نیومن، او را به سرعت به جاده  شهرت و محبوبیت رهنمون شد. با فیلم های «تابستان گرم و طولانی» و «گربه روی شیروانی داغ» (هر دو ۱۹۵۸)، ستاره  هنر او درخشش آغاز کرد.
بعدها فیلم هایی چون «بیلیارد باز» (۱۹۶۱)، «پرنده   شیرین جوانی» (۱۹۶۲)و «هاد» (۱۹۶۳) موقعیت او را به عنوان ستاره ای درجه  یک در هالیوود تثبیت کردند.
از دیگر فیلم های معروف او می توان به «لوک خوش دست» (۱۹۶۷)، «بوچ کاسیدی و ساندنس کید» (۱۹۶۹)، «برج جهنمی» (۱۹۷۴) و «رنگ پول» (۱۹۸۶) اشاره کرد. پل نیومن چند بار نیز تجربه  کارگردانی داشت.
وی مجموعا ۸ بار نامزد دریافت جایزه  اسکار شد و از آن میان یک بار در سال ۱۹۸۷ به خاطر بازی در فیلم «رنگ پول» این جایزه به او تعلق گرفت. وی همچنین یک بار در سال ۱۹۸۶ جایزه ی اسکار را برای زندگی هنری و یک بار نیز در سال۱۹۹۴ اسکاری ویژه برای امور خیریه و انسانی دریافت کرد.

تعهد اجتماعی و سیاسی
پل نیومن هنرپیشه ای بود که در امور خیریه شرکتی فعال داشت. وی یک فروشگاه زنجیره ای مواد غذایی ایجاد کرده بود که سالانه ۲۰۰ میلیون دلار درآمد داشت. با این پول، بسیاری از پروژه های خیریه مورد پشتیبانی قرار می گرفتند. نیومن و همسرش، مرکزی برای کمک به کودکان مبتلا به سرطان تاسیس کرده بودند.
همچنین هنگامی که پسر پل نیومن در سال ۱۹۷۸ درگذشت، وی بنیادی به نام او برای کمک به جوانان معتاد تاسیس کرد.
پل نیومن از نظر سیاسی هم متعهد بود و از دهه  ۶۰ در جنبش شهروندی آمریکا فعالیت داشت. او در دوره  جنگ سرد علیه مسابقه  تسلیحاتی فعال بود و از محبوبیت خود برای جمع آوری کمک در این کارزار استفاده می کرد.
پل نیومن در «لیست دشمنان» ریچارد نیکسون، رئیس جمهوری وقت آمریکا، در رده  نوزدهم قرار داشت.
نیومن در سال ۲۰۰۷ به دلیل پیری و ناتوانی، کناره گیری خود را از فعالیت هنری اعلام کرد. رسانه ها در سال ۲۰۰۸ اعلام کردند که او مبتلا به سرطان ریه شده است.
وی سرانجام در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۸ پس از یک دوره درمان، در خانه  خود در وست پورت، چشم از جهان فروبست. با مرگ وی، هالیوود ستاره ای را از دست داد که سال ها تماشاگران را مسحور ساخته بود.

 

پل نیومن ریچارد نیکسون
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین