کد خبر: 8136 A

ایران‌آرت: جان فورد سال ۱۹۷۳ درگذشت اما این روزها این صحبت های او به دلایل اعتراضات جنسی هالیوود، دست به دست می چرخد.

او گفته است: «حاضر نیستم بعضی از فیلم هایی که امروز نمایش می دهند را تماشا کنم، با عکس  زن های نیمه لخت و حالتی فریبنده که با توسل به تحریک پست ترین غرایز، قصد پول در آوردن دارند.»
بسیاری جان فورد را تاریخ ساز برای آمریکا دانسته اند و به راستی فورد با سینما توانست فرهنگ و تاریخ این سرزمین را برای مخاطبانش به تصویر بکشد.

با وجود اهمیت فیلم هایی مانند «چه سرسبز بود درّه من» و «خوشه های خشم»، نام فورد با سینمای وسترن گره خورده است. «کلمانتین عزیرم»، «چه کسی لیبرتی والانس را کُشت»، «دلیجان»، «سه پدرخوانده»، «جویندگان»، «دژ آپاچی» و «چگونه غرب تسخیر شد» ازجمله مشهورترین فیلم های فورد در ژانر وسترن است.

جان فورد در ادامه گفته است: « معتقدم صحنه هایی هست که نباید روی پرده سینما نمایش داد. این تقصیر هالیوود است که در سال های اخیر با ساختن فیلم های کثیف می خواهد پول در بیاورد و تماشاگران را جذب کند. من یک کاتولیک و ایرلندی هستم. از اینها که بگذریم مرد هستم و به مردانگی خودم هم ایمان دارم. نمی خواهم تظاهر به عفاف کنم ولی معتقدم که چیزهایی هست که نباید روی پرده سینما نشان داد. من به هیچ وجه حاضر نیستم بعضی از فیلم هایی را که امروز نمایش می دهند را تماشا کنم و یا حتی کسی را برای دیدن آگهی این فیلم ها ببرم.
این فیلم ها که اعتباری برای هالیوود کسب نمی کنند. من وقتی ساختن یک فیلم وسترن را در صحنه های واقعی تمام می کنم و باز می گردم احساس می کنم آدم بهتری شده ام. اما فکر نمی کنم کسی از دیدن و یا خواندن بعضی از این آشغال های مدرن چنین احساسی کنند. امروز به یاد ندارم وسترنی که چنین اعلانی داشته باشد: «تماشای این فیلم برای بزرگسالان مجاز است.» امروزه شما وقتی به سینما می روید، احساس گناه می کنید همانطور که از رفتن به یک سالن استریپ تیز چنین احساسی می کنید. این چیزها به طور متناوب در فیلم ها تکرار می شود. واقعا اگر مسأله عشق و جنسیت به شیوه درست و پسندیده ای مطرح شود مسلما من هیچ مخالفتی با طرح آن در سینما ندارم.»

جا‌ن‌ فورد: هالیوود با ساختن فیلم‌های کثیف می‌خواهد پول در بیاورد

 

جان فورد فیلم خوشه های خشم فیلم جویندگان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین