کد خبر: 8053 A

مدت‌ها پیش به من زنگ زدند و گفتند حتما در مراسم کانون کارگردانان شرکت کنم.

ایران‌آرت: هفتمین «شب کانون کارگردانان» امسال در حالی برگزار شد که برپایی آن سال گذشته به دلیل مرگ غیرمنتظره «عباس کیارستمی» لغو شده بود. در این مراسم با حضور دکتر صالحی‌امیری، ‌وزیر ارشاد و محمدمهدی حیدریان، ‌رئیس سازمان سینمایی،‌ از پنج نفر از کارگردانان سینمای ایران تجلیل شد. یکی از این تجلیل‌شدگان نرگس آبیار نویسنده و کارگردان موفق است که گفت‌وگوی شرق را با او در ادامه می‌خوانید.

 

ساخت سریال تان به کجا رسید؟‌

نگارش سریال «دختر شینا» به اتمام رسید؛ ولی فعلا تولید آن بنا به دلایلی متوقف شده است. الان هم مشغول نوشتن فیلم‌نامه سینمایی هستم؛ ولی دقیقا نمی‌دانم که نگارش آن کی به اتمام می‌رسد.

 

در این مدت هم با‌خبر شدیم که فیلم «نفس» در برخی از جشنواره‌ها جایزه گرفته است.

بله. اخیرا جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم «نفس» از جشنواره زنان ونکوور را دریافت کردم. همچنین فیلم «نفس» جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره زوریخ را از آنِ خود کرد.

 

خود شما در این جشنواره‌ها شرکت کرده‌‌اید ؟

نه. چون در جشنواره‌های دیگر حضور داشتم.

 

کدام جشنواره ؟

جشنواره فیلم‌های کلن.

 

در برلین هم جشنواره زنان فیلم‌ساز ایرانی برگزار شده بود؛ ولی عجیب بود که شما د ر آن حضور نداشتید. چون فیلم‌سازان کمتر معروف هم در آنجا حضور داشتند ؟‌

واقعا دلیل آن را نمی‌دانم! اتفاقا برای من هم همین سؤال مطرح بود که چرا فیلم «نفس» انتخاب نشده! به هر حال، هر جشنواره‌ای سلایقی دارد که من از آن مطلع نیستم.

 

استقبال از «نفس» در جشنواره کلن چگونه بود؟

خوشبختانه استقبال از فیلم‌های ایرانی در جشنواره کلن همیشه خوب است. هم به دلیل حضور بیشتر ایرانیان مقیم کلن و هم اینکه ذائقه تماشاگران آنجا با فیلم‌های ایرانی همخوانی دارد. به‌همین‌دلیل اغلب سالن‌ها مملو از تماشاگر است. با وجود اینکه فیلم «نفس» در ساعت خوبی به نمایش درنیامد؛ اما خوشبختانه از آن خوب استقبال شد.

 

ظاهرا جشنواره غیررقابتی بوده؟

بله. بااین‌حال تماشاگران به فیلم‌های برگزیده خود جایزه می‌دهند که امسال فیلم «ایتالیا ایتالیا» جایزه گرفت.

 

جایزه کانون کارگردانان را چگونه دیدید؟

مدت‌ها پیش به من زنگ زدند و گفتند حتما در مراسم کانون کارگردانان شرکت کنم. من نمی‌دانستم علت این دعوت چه بود؛ اما از‌آنجایی‌که کانون کارگردانان برایم مهم است، سفر خارجی خود را به تعویق انداختم تا در این مراسم شرکت کنم. طبیعی است که خیلی خوشحال شدم جایزه کانون را دریافت کردم. بالأخره میان همه کارگردانان باتجربه که هر کدام استاد من هستند و قرار‌گرفتن درکنار بزرگان سینما مانند آقایان پوراحمد و داوودی و الوند افتخار بزرگی برایم محسوب می‌شد.

 

به‌عنوان یک زن چه نگاهی به این جایزه داشتید؟‌

قطعا به‌عنوان یک زن هم خوشحال شدم؛ اما نمی‌خواهم تمایزی از نقطه برتری‌جویی میان زن و مرد قائل شوم... بااین‌همه به دلیل جامعه‌ مردسالار ایران و البته تمام جهان هر جا زنی در موضع تقدیر و تحسین قرار می‌گیرد، ‌خوشحال می‌شوم.

 

موضوع فیلم جدیدتان چیست؟

 زنانه؛ اما بیشتر از این نمی‌توانم اطلاعات بدهم.

 

 

کیومرث پوراحمد فیلم نفس نرگس آبیار
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین