کد خبر: 798 A

آخرین ساعات شامگاه چهارشنبه 30 دی، برنامه اینترنتی و گفت‌‌و‌گو محور «35» با اجرای فریدون جیرانی و حضور عماد افروغ، عضو شورای انتخاب جشنواره فیلم فجر، در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

ایران‌آرت: عماد افروغ با حضور در برنامه «35» درباره نحوه گزینش آثار در شورای انتخاب جشنواره فیلم فجر توضیحاتی را داد.

به گزارش خبرآنلاین، آخرین ساعات شامگاه چهارشنبه 30 دی، برنامه اینترنتی و گفت‌‌و‌گو محور «35» با اجرای فریدون جیرانی و حضور عماد افروغ، عضو شورای انتخاب جشنواره فیلم فجر، در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

افروغ در ابتدای برنامه درباره حضورش در شورای پروانه نمایش گفت: «من به راحتی قبول نکردم، زمانی در یک روستا که محل مطالعات من هم هست، مشغول فعالیت بودم که آقای جنتی وزیر سابق ارشاد به من این پیشنهاد را داد، من بعد از کمی تامل گفتم به این شرط که اگر در مبحثی خرد جمعی تصمیمی گرفت، دیگر کسی نتواند آن را وتو کند، قبول می‌کنم.»

او درباره حضورش در شورای انتخاب جشنواره توضیح داد: «فرصت مغتنمی برای من بود که در عرض 30 روز 98 فیلم دیدم و توانستم آینه‌ای از جامعه را مشاهده کنم و حساسیت‌هایی که نسبت به جامعه نداشتم را از سینما دریافت کردم. دو نکته در فیلم‌ها دیدم، اول اینکه جای عشق ورزی دختر و پسر تغییر کرده است و این مسئله معضل جامعه به شمار می‌آید، دوم هم سوظن مرد و زن به یکدیگر است، من به شوخی به آقای حیدری هم گفتم آن فیلم‌هایی را به من بده که به ماجرای زن دوم می‌پردازد تا من به حاج خانم بدهم که قدرم را بداند.»

افروغ درباره نگاه اجتماعی در دو فیلم «ابد و یک روز» و «فروشنده» بیان کرد: «بله خیلی خوب بود، روایت یک زندگی است که همه جزییات را در خود دارد، «فروشنده» فیلم خاص‌تری بود، اما مسئله آن عمومیت نداشت، البته غیرت و حیا ایرانی را خیلی خوب نشان داده است.»

این جامعه شناس درمورد روند هیئت انتخاب برای گزینش فیلم‌ها گفت: «بعد از پایان هر فیلم با پیشنهاد من اعضا رای دادند و پس از دیدن 38 فیلم رای گرفتیم و آن فیلم‌ها را کنار گذاشتیم و این کار را در سه مرحله انجام دادیم. در پایان هم همه این دسته بندی‌ها را دوباره مطرح کردیم و تصمیم گرفته شد تا اگر هر فیلم شش و هفت رای آورد انتخاب شود و چند فیلم رزرو را هم در اختیار دبیر جشنواره گذاشتیم. خوشبختانه هیچکس از بیرون نتوانست لابی کند و تغییری در انتخاب ایجاد کند.»

افروغ در پاسخ به این پرسش جیرانی که کدام فیلم‌های اول در جشنواره توجه او را جلب کرده است، از روی دفترچه خود اسامی ۳۵ فیلم سینمایی را خواند و گفت: «فیلم های «ایتالیا ایتالیا»، «انزوا»، «سدمعبر»، «چراغ‌های ناتمام»، «ماه‌گرفتگی»، «ویلایی‌ها»، «گشت۲»، «رگ خواب»، «بدون تاریخ، بدون امضا»، «فراری»، «ماجرای نیمروز»، «زیر سقف دودی»،‌ «آذر»، «قاتل اهلی»، «رهایی از بهشت»، «سوفی و دیوانه»، «کمدی انسانی»،‌ «پشت دیوار سکوت»،‌ «کارگر ساده»، «سارا و آیدا»، «مادری»، «نگار»، «خفگی»، «یک روز بخصوص»، «اسرافیل»، «شماره ۱۷ سهیلا»، «تابستان داغ»، «۲۱ روز بعد»، «خوب، بد،‌ جلف»، «کارت پرواز»،‌ «شعله‌ور»، «دعوت‌نامه»، «کارواجار»، «کوپال»، «خانه» و «آباجان» را می توانم نام ببرم.»

افروغ درخصوص ورود سیاست به عرصه سینما توضیح داد: «باید یک نگاه درست میان سیاست و سینما وجود داشته باشد، مسئله‌ای که این میان مطرح است سیاست‌زدگی است که نباید رخ بدهد. متاسفانه در این کشور کاری کرده‌اند که افراد از سیاست هراس دارند.»

او در پاسخ پرسش جیرانی درمورد پرداختن سینما به گفتمان انقلاب اسلامی، اذعان کرد: «من همیشه می‌گویم که هویت ایرانی را از انقلاب جدا نکنید، مردم ایران همیشه حق پرست بوده‌اند و این جداسازی درست نیست. به نظرم حاتمی‌کیا مظهر نقد درون گفتمانی در عرصه هنر است، ولی از او می‌خواهیم که به مسایلی چون فساد اقتصادی و سیاسی، مصلحت اندیشی‌های کاذب و... بپردازد. من همیشه آرزو داشتم که فیلمی با موضوع فداکاری زنان ایرانی در پشت جبهه ساخته شود که خوشبختانه در این دوره آرزوی من برآورده شد.»

افروغ در پایان درباره مشکل فیلم «کاناپه» کیانوش عیاری گفت: «من خیلی این فیلم را پسندیدم و از جایگاهی که برای پدر نشان داده است لذت بردم. فیلم مشکلی هم نداشت، یکسری فیلم‌ها ممیزی شرعی  و نیاز به حکم حکومتی دارند، به نظرم سینماگران از رهبری درباره این مشکلاتی که دست و پایشان را بسته است سوال کنند تا راهکاری پیدا کنند. به نظرم با این کار مردم را محروم کردند.»

 

 

اقتصادی و سیاسی پدر جشنواره فیلم فجر خواب عماد افروغ
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین