کد خبر: 771 A

کارگردان جنجالی فرانسوی-لهستانی ریاست مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار را به عهده خواهد داشت.

ایران‌آرت: کارگردان جنجالی فرانسوی-لهستانی ریاست مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار را به عهده خواهد داشت.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی فرانسه بانی جوایز سزار که از آن به عنوان  اسکار سینمای فرانسه یاد می‌شود، روز چهارشنبه اعلام کرد رومن پولانسکی رئیس این دوره جوایز است.

به گزارش هالیوود ریپورتر، آلن ترزن رئیس آکادمی از فیلم‌های "بچه رزماری" و "محله چینی‌ها" پولانسکی به عنوان "شاهکار" یاد کرد و او را "یک هنرشناس سیری‌ناپذیر" نامید.

کارگردان 83 ساله یکی از چهره‌های محبوب آکادمی سزار است. او در 1980 برای "تس"، در 2002 برای "پیانیست"، در 2011 برای "نویسنده پشت پرده" و در 2014 برای "ونوس در پوست خز"، برنده جایزه سزار بهترین کارگردان شد و در تمام این سال‌ها در بخش بهترین فیلمنامه نیز چند جایزه گرفته و به دفعات هم نامزد بوده است.

پولانسکی در مقام رئیس جوایز سزار 2017، مراسم را با یک سخنرانی آغاز خواهد کرد و باقی کار را به یک مجری که هنوز نامش اعلام نشده است، واگذار می‌کند.

ترزن ادامه داد: هنرمند، فیلمساز، تهیه‌کننده، فیلمنامه‌نویس، بازیگر، کارگردان – برای توصیف پولانسکی از خیلی واژه‌ها می‌توان استفاده کرد، اما تنها جمله‌ برای بیان تحسین و شعف ما این است: ممنون، آقای رئیس.

پولانسکی پا جای پای کلود للوش می‌گذارد که سال گذشته رئیس جوایز سزار بود.

آمریکا از سال‌ها پیش در ارتباط با محکومیت پولانسکی در 1978 در پرونده اتهام ارتباط غیرقانونی با دختری 13 ساله، به دنبال استرداد او به این کشور بوده است. پولانسکی از آن زمان تاکنون بیشتر در فرانسه زندگی می‌کند.

به تازگی لهستان نیز به فهرست کشورهایی پیوست که پولانسکی می‌تواند آزادانه در آن‌ها رفت‌و‌آمد کند. دسامبر پیش دیوان عالی لهستان، حکم یک دادگاه بدوی در رد درخواست ایالات متحده برای استرداد پولانسکی به این کشور را تأیید کرد. او که تابعیت فرانسه و لهستان را دارد، آپارتمانی نیز در کراکوف در جنوب لهستان دارد.

پولانسکی این روزها روی تریلر روان‌شناختی "بر مبنای یک داستان واقعی" (Based on a True Story) کار می‌کند که با بازی همسرش امانوئل سینیه و ایوا گرین دیگر بازیگر فرانسوی ساخته می‌شود.

آکادمی سزار سال 1976 تأسیس شد و با بیش از چهار هزار عضو شامل دست‌اندرکاران سینمای فرانسه، پس از آکادمی علوم و هنرهای سینمایی، بزرگ‌ترین آکادمی سینمایی دنیاست.

مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار 24 فوریه (6 اسفند) برگزار می‌شود.

 

آکادمی علوم ایالات متحده پوست رومن پولانسکی هالیوود
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین