کد خبر: 7425 A

مقدمه‌ای بر شش ویدیو که امروز در ایران‌آرت خواهید دید

یادداشت صابر محمدی

ایران‌آرت، صابر محمدی: در این‌که «تایم» مورد توجه‌ترین نشریه جهان است، تردیدی نیست؛ این نشریه، از آن‌هاست که فقط از جهان پیرامون اخبار تاثیر نمی‌گیرد، بلکه حتی بر وقایع و رویدادها تاثیرگذار است و تصمیم‌سازی و جریان‌سازی را دهه‌هاست مد نظر دارد. به طور مثال همین دیروز بود که مجله تایم دونالد ترامپ، رییس جمهور افراط‌گرای ایالات متحده را مجبور کرد عکس فتوشاپی‌اش که مثلاً او را روی جلد این مجله نشان می‌دهد را از دیوار باشگاه گلف خود پایین بکشد. از زمان روی کار آمدن ترامپ در کاخ سفید، این نخستین عقب‌نشینی او مقابل یک رسانه محسوب می‌شود. می‌دانیم که ترامپ، ارتباط کاملا یک‌طرفه و بسته‌ای با رسانه‌ها دارد و بارها هم به بهانه‌های مختلف به آن‌ها تاخته است. از سویی در نظر بگیرید که تایم، ترامپ را مجبور به عقب‌نشینی می‌کند و حالا دیگر رسانه‌ها می‌توانند این خبر را مصرف کنند؛ مثلا نیویورکر، دیروز کارتون روز خود را به همین اتفاق اختصاص داده بود. این اتفاق را چه کسی پایه‌ریزی کرده است؟ «تایم» که خود رسانه است. اینجاست که به مفهوم تاثیرگذاری رسانه‌ها بر وقایع و تبدیل‌شدن آن‌ها به «نهاد» پی می‌بریم.

اما همه این‌ها را گفتیم تا بگوییم عکس جلد شماره آینده این مجله، به سریال «بازی تاج و تخت» پرداخته است؛ کم‌تر پیش آمده که جز چهره‌های سیاسی و اجتماعی یا وقایع برجسته بین‌الملل، چیزی یا کسی بتواند روی جلد «تایم» برود. اگر هم چهره‌ای از دنیای ادبیات یا هنر روی جلد این مجله رفته، اغلب مربوط به نتیجه نظرسنجی «چهره سال» این مجله بوده است.

تاج و تخت

حالا در نظر بگیرید، یک سریال، که تا همین یک دهه پیش کم‌تر کسی سریال‌ها را جدی میگرفت، به تصویر جلد معتبرترین نشریه جهان راه یافته است. در این که «بازی تاج و تخت»، سریال بسیار محبوبی است، شکی نیست اما از طرفی هم می‌دانیم چنین محبوبیت‌هایی اغلب نمی‌توانند عنان سردبیران تایم را به دست بگیرند و آن‌ها را وسوسه کنند تا به پسند عمومی در رابطه با امر سرگرم‌کننده تن دردهند. اساسا ماجرا را از همین جا می‌توان در پیش گرفت. این‌که سریال «بازی تاج و تخت»، تنها یک سریال سرگرم‌کننده نیست. تنها یک سریال نیست. شاید بتوان مهم‌ترین گفتمان‌های سیاسی، فلسفی و حتی گاه عرفانی را درباره آن به بررسی نشست. چنان‌که پیش از این نیز برخی رسانه‌ها مثل «هافینگتون‌پست» در آمریکا و «روشن» در ایران چنین بررسی‌ای را صورت داده‌اند.

اگر هفته بعد، در لندن، در پاریس یا هر جای جهان، روی پیشخوان کیوسک‌های مطبوعاتی دیدید که جان اسنو، با آن کت و شلوار امروزین به شما لبخند می‌زند، تعجب نکنید؛ این روح رفرمیستِ جهان است که از وستروس به این‌جا احضار شده است.

 

[صفحه اینستاگرام مجله «تایم»، چند ویدیو از پشت صحنه عکاسی روی جلد این شماره خود منتشر کرده است. برای تماشای ویدیوهای  پشت صحنه عکاسی از هر یک از بازیگران، روی تیترهای زیر کلیک کنید:] 

شش ویدیو از پشت صحنه عکاسی از بازیگران «بازی تاج و تخت» در آتلیه مجله تایم/اول: لینا هیدی یا سرسی لنیستر

شش ویدیو از پشت صحنه عکاسی از بازیگران «بازی تاج و تخت» در آتلیه مجله تایم/دوم: کیت هرینگتون یا جان اسنو

شش ویدیو از پشت صحنه عکاسی از بازیگران «بازی تاج و تخت» در آتلیه مجله تایم/سوم: پیتر دینکلیج یا کوتوله

شش ویدیو از پشت صحنه عکاسی از بازیگران «بازی تاج و تخت» در آتلیه مجله تایم/چهارم: امیلیا کلارک یا مادر اژدها

شش ویدیو از پشت صحنه عکاسی از بازیگران «بازی تاج و تخت» در آتلیه مجله تایم/پنجم: نیکولای کاستر یا جیمی لنیستر

 

 

[ویدیوی پشت صحنه عکاسی جمعی را نیز اینجا ببینید:]

حجم ویدئو: 3.29M | زمان ویدئو: 00:01:00
مجله تایم بازی تاج و تخت صابر محمدی جان اسنو نیویورکر
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین