کد خبر: 7319 A

کتابخانه دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا با همکاری انجمن دانشجویان ایرانی این دانشگاه اقدام به برگزاری برنامه «شب‌های مستند: ایران از طریق مستند» در اولین چهارشنبه هر ماه می‌کنند

ایران‌آرت: مستند «76 دقیقه و 15 ثانیه با کیارستمی» ساخته سیف‌الله صمدیان در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیای آمریکا به روی پرده می‌رود.

کتابخانه دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا با همکاری انجمن دانشجویان ایرانی این دانشگاه اقدام به برگزاری برنامه «شب‌های مستند: ایران از طریق مستند» در اولین چهارشنبه هر ماه می‌کنند و به نمایش آثار مستند درباره ایران و یا ساخته شده توسط ایرانی‌ها می‌پردازد. 

برنامه «شب‌های مستند: ایران از طریق مستند»، نمایش روز ۵ جولای (۱۴ تیر) خود را به نمایش مستند «۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با کیارستمی» به کارگردانی سیف‌الله صمدیان اختصاص داده است که این نمایش درست یک روز پس از سالروز درگذشت عباس کیارستمی خواهد بود که ۴ جولای سال گذشته در سن ۷۶ سالگی در پاریس درگذشت.

به گزارش ایسنا، این مستند که یک پرتره سینمایی درباره عباس کیارستمی است و سیف‌الله صمدیان به عنوان دوست و همکارش آن را از میان تصاویر مربوط به سفرهای مشترک در داخل ایران ساخته است،

هدف اصلی این فیلم بنا به گفته صمدیان، نمایش ۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه از زندگی و کار عباس کارستمی است به احترام و به یادگار ۷۶ سال و ۱۵ روز از سفر خلاقانه مردی که در دهه هفتاد زندگی‌اش حتی، گویی جهان را از چشم کودکی هفت ساله می‌دید؛ پر از تازگی و شگفتی بی‌آنکه به «روزمرگی در نگاه» دچار شود.

این مستند اولین نمایش جهانی خود را در جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز در سال ۲۰۱۶ تجربه کرد و تاکنون در دهها جشنواره سینمایی در سراسر جهان به روی پرده رفته است.

«دبورا یانگ» منتقد نشریه سینمایی هالیوود ریپورتر در یادداشتی درباره مستند «۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با کیارستمی» می‌نویسد: "این فیلم بازتاب سادگی، نگاه و مدرنیسم ذاتی خود کیارستمی است و نمونه دیگری از تاثیراو بر فیلمسازی ایران است. سیفالله صمدیان در این مستند بدون مصاحبه و روایت، مخاطبان را به سکانس‌هایی از زندگی و کار کیارستمی در مقابل و پشت دوربین می‌برد.

مستند «۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با کیارستمی» روز ۵ جولای (۱۴ تیر) ساعت ۷ بعداز ظهر در سالن «فاستر» دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا به روی پرده خواهد رفت.

ساخته صمدیان طی چند روز آینده در پنجاه و دومین جشنواره فیلم «کارلووی واری» وهمچنین جشنواره فیلم مونیح آلمان ۲۰۱۷ نیز نمایش خواهد داشت.

 

عباس کیارستمی سیف الله صمدیان مستند 76دقیقه و 15ثانیه با عباس کیارستمی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین