کد خبر: 6555 A

موسسه اوج هم که مدت هاست ادعا دارد پروژه شکار کرکس را بر اساس داستان واقعی عبدالمالک ریگی با بازی مل گیبسون به زودی کلید می زند، هیچ بعید نیست دوباره چنین ایده های بلندپروازانه ای در سر داشته باشند.

ایران‌آرت: حادثه تلخ و غم انگیز تروریستی تهران بی شک همه ویژگی‌های تبدیل شدن به درام سینمایی را دارد. اگر یازده سپتامبر یک فتح باب برای هالیوود شد تا تریلرهای جنگی اش را از فضای جنگ ویتنام و تفاسیر ضد جنگ به ساخت درام های جنگی مبارزه با تروریسم تغییر دهد، حالا سینمای ایران که در دهه های گذشته فیلم های دفاع مقدسی زیادی داشته و در سال های گذشته چند کار پر سر و صدا هم درباره اقدامات تروریستی دهه ٦٠ ساخته است حالا با یک داستان تازه برای تصویری شدن روبروست. روزنامه تماشاگران امروز در همین باره گزارشی خواندنی تهیه کرده است:

 

بودجه بری ساخت روی میز  است

نوشته نوستالژیک علیرضا تابش رئیس بنیاد سینمایی فارابی در پی بازدید از منزل شهید تیموری و اعلام عمومی و دعوت او از اهالی سینمابرای ساخت آثار سینمایی فاخر درباره چنین حادثه تلخی را می توان اعلام عمومی دولت از سینماگران برای ورود به پروسه ساخت فیلم هایی در نفی خشونت و تروریسم تلقی کرد.

از یاد نبریم که همزمان با فارابی، این روزها بخش عمده بودجه های سینمایی بنیادهای ارزشی سینمایی مثل بنیاد سینمایی حفظ ارزش های دفاع مقدس و مهمتر از آنها موسساتی چون شهید آوینی و موسسه فرهنگی رسانه ای اوج باید در زمینه اعتلای فرهنگ مقاومت هزینه شود.

اوج که در سال های قبل «ایستاده در غبار» و «بادیگارد» را ساخته و هم اکنون کار «به وقت شام» ابراهیم حاتمی کیا را دقیقا با موضوعی تروریست های تکفیری در دست ساخت دارد و حتی گمانه زنی شده کارگردان نامی سینمای جنگ ایران گریزی هم به این اتفاق در فیلمش بزند، یکی از ارگان هایی است که بخش عمده ای از اعتبارات مالی برای ساخت آثار سینمایی در این باره اختصاص دهد.

در بخش خصوصی هم که گروه فیلمسازی مهر رضای محمود رضوی نشان داده علاقه ویژه ای به ساختن چنین فیلم هایی دارد .

 

چرا حادثه تروریستی قابلیت درام دارد؟

یک درام حادثه ای نیاز به ویژگی هایی دارد که بتواند مخاطب را با خود همراه کند بی شک هالیوود بعد از یازده سپتامبر به خوبی در تحریک افکار عمومی آمریکا برای سیاست ضد تروریستی دولت های شان نقشی کلیدی داشتند. حالا اولین عملیات تروریستی در قلب تهران پس از حدود سه دهه که حادثه ای اتحادزا برای مردم کشور تبدیل شده است، می تواند سوژه ای کاملا سینمایی باشد.

 

قهرمان های شهیدی دقیقا از جنس سینما!

فارغ از ابعاد سیاسی ، نظامی قصه که برای پرداخت جای کار زیادی دارد، قهرمانان شهید قصه هم روایت هایی دارند که هریک می توانند بخشی از بار درام داستان را به دوش بکشند. قهرمان اول بی شک شهید تیموری است.

رزمنده پاسداری که می گویند رشادتش مسیر تروریست ها را در رسیدن به صحن علنی مجلس کور کرده است و نقشی کلیدی داشته در کمتر شدن قربانیان بیگناه جنایت تهران . او که برادر شهید است شهید دیگر این خانواده هم در عملیات مرصاد آسمانی شده بود. این تنها شهید تیم حفاظت درست در سالروز ازدواجش آسمانی شده و تازه داماد شهید یکی از نقش های اساسی هر درامی بر اساس این داستان واقعی می تواند باشد.  

شهدای دیگر قصه هم شاید کم جای پرداخت ندارند. خانم معلم جوان نهضت سواد آموزی ایلامی که برای پیگیری مشکلات مردم شهرش آمده بود، خانم جوان دیگری که استاد دانشگاه خرم آباد بوده و حامی کودکان کار یا کارتن خواب ها بوده است. روسای دفتر نمایندگان مجلس که مظلومانه منفجر شدند. باغبان جوانی که در حرم مطهر به شهادت رسید ، پسر فوتبالیستی که خیلی اتفاقی شهید شد، نماینده مردمی که سلاح در دست  در صف مقدم مبارزه میدانی بود، نمایندگان دیگری که در لحظه پایان عملیات و خروج از صحن همکار و دوست ویلچری شان را جا گذاشتند و در سوی دیگر ماجرا ، شخصیت های منفی یعنی این ٦ جنایتکار داعشی و ارتباطشان با جنایتکاران.

این آرامش جنایتکاران در تولید فیلم و ارسالش به گروه فرماندهی شان از جنایاتی که انجام دادند و زوایای دیگری که بی شک با تحقیق تیم های نگارش محتوا کشف خواهد شد.

 

چه کسانی پیشقدم می شوند؟

اگرچه تا بحث ساخت فیلم های با حمایت خاص و بودجه های نجومی می شود ، گروهی صف می کشند و طرح آماده دارند ، مثل حادثه پلاسکو که همزمان چند گروه اعلام کردند در حال نگارش فیلمنامه اش هستند و در راس شان هم بهروز افخمی بود که هنوز هیچ کاری در این زمینه نکرده است  یا کارهای نچندان موفقی که برای تراژدی حماسه غواصان ساخته شد، می توان این بار هم پیش بینی کرد چنین صفی تشکیل می شود اما سینماگران مختلفی هستند که ممکن است هر یک با نگاهی وارد ساخت چنین قصه ای شوند.

اول از همه بی شک خود حاتمی کیاست. بعد شاید افخمی و تبریزی پیش بیایند و البته حتی مجیدی هم در سال های جوانی تجربه چنین فیلم هایی در دهه ٦٠ داشته است. از بین جوان ها هم بهترین فرد محمدحسین مهدویان است و تیم رضوی و بهروز شعیبی هم نشان دادند پیش قدم هستند.

 خود اوج هم که مدت هاست ادعا دارد پروژه شکار کرکس را بر اساس داستان واقعی عبدالمالک ریگی با بازی مل گیبسون به زودی کلید می زند، هیچ بعید نیست دوباره چنین ایده های بلندپروازانه ای در سر داشته باشند. با این وجود شاید اولین تصاویر از حادثه تروریستی تهران با فیلم حاتمی کیا به جشنواره فجر امسال بیاید.

 

بهروز افخمی محمدحسین مهدویان بهروز شعیبی سیدمحمود رضوی ابراهیم حاتمی کیا تیراندازی در مجلس داعش در تهران
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین