کد خبر: 6438 A

وارد اتاق انتظار مجموعه شدم؛ جایی که مهمانان اول به آن ورود می کنند. یک اتاق حدودا ۱۲ متری که حدود ۱۰ تا ۱۲ صندلی داشت و مهمانان هم روی صندلی ها نشسته بودند...

ایران‌آرت: خبرگزاری مهر گزارشی منتشر کرده و از تیتری استفاده کرده که در این لحظات، شیطنت آمیز به نظر می رسد: «احسان علیخانی مسلح به استودیو می رود!»

مهر نوشته: شاید برایتان سوال باشد که «ماه عسل» چطور در میان برنامه های حال حاضر اینقدر پربیننده است و حتی شما که به آن انتقاد دارید و یا آن را به شوخی می گیرید و یا برعکس از گفتگوهای معمولی و بی رنگ و لعاب تلویزیون به ستوه آمده اید و این یکی را دنبال می کنید و یا دنبال آدم هایی می گردید که در زندگی فعلی ظاهرشان شما را مغلوب کرده است و باطنش را نمی دانید و حتی شما که فکر می کنید انگار «ماه عسل» آدم های تازه ای را به کره زمین معرفی می کند شاید همه دوست داشته باشید بدانید چقدر تصورتان از آنچه می اندیشید درست است.

پشت صحنه «ماه عسل» می تواند خیلی از سوالاتتان درباره علیخانی، مهمانان، ویژگی های آنها، پیدا کردنشان، دعوت کردنشان و... حل کند که به همین منظور ما شما را به پشت صحنه این برنامه رمضانی می‌بریم.

شب گذشته ۱۶ خرداد همزمان با حضور پیرزن و پیرمردی که به فری جون و پاپا شهرت داشتند و همچنین اعضای کلاس خاطره گویی به «ماه عسل» رفتم. قرار بود یک ربع قبل از شروع برنامه آنجا باشم که پنج دقیقه هم زودتر رسیدم. به ورودی لوکیشن برنامه که رسیدم از من برگه آفیش خواسته شد دقایقی صبر کردم تا مجوز ورودم تایید شود. سپس چند قدم جلوتر باید از چند پله بالا می رفتم تا به لوکیشن اصلی وارد شوم. از همان بدو ورود مشکی پوشان «ماه عسل» در استودیو و محوطه باز فدراسیون در رفت و آمد بودند؛ لباس مشکی هایی که هر کدام یک نشان ماه نیز روی سینه شان داشتند.

وارد اتاق انتظار مجموعه شدم؛ جایی که مهمانان اول به آن ورود می کنند. یک اتاق حدودا ۱۲ متری که حدود ۱۰ تا ۱۲ صندلی داشت و مهمانان هم روی صندلی ها نشسته بودند. محمد پیوندی مدیر گروه سوژه یابی در حال توضیح دادن آخرین نکته ها برای مهمانان بود. این آخرین مرحله ای است که مهمانان از گفتنی هایشان می گویند و بعد وارد میدان مغناطیسی «ماه عسل» می شوند جایی که گاهی خودشان هم نمی دانند چگونه این همه از جزییات زندگی شخصی شان حرف زده اند.

«ماه عسل» روز گذشته قرار بود روی حال خوب تاکید کند و محمد پیوندی در آخرین توصیه ها به مهمانان تاکید می کرد: «جدی نباشید»، «قرار است یک فضای باحال و خودمانی باشد»، «از دلایل شخصی که به سمت کلاس خاطره گویی رفتید بگویید» یکی از مهمانان خاطره ای را هم تعریف می کند و بعد بین پیوندی و یکی دو نفر دیگر از عوامل «ماه عسل» بحث می کنند که خاطره اش را روی آنتن بگوید یا نگوید.

دقایقی می گذرد که خانم فرح انگیز به عنوان اولین مهمان آماده می شود. هاش‌اف و صدای آن را چک می کنند و به داخل می رود. من هنوز نمی توانم وارد استودیو شوم و با شروع تیتراژ برنامه در ساعت هفت اولین دقایق «ماه عسل» را از قاب تلویزیون می بینم که در اتاق انتظار واقع شده است.

پیوندی هر از گاهی می رود و می آید و نکته ای را مطرح می کند. سعی می کند گاهی هم شوخی کند و همه چیز را از رسمی بودن درآورد. بعضی از خانم های گروه خاطره گویی حرف هایشان را با او چک می کنند یکی می گوید «من میخواهم بگویم اینجا همه حواسشان به تولدها هست ولی در خانه شاید خانواده هایمان حواسشان نباشد.»

دیگری می خواهد بگوید که چگونه با این کلاس خاطره گویی آشنا شده است. خود خانم صحت که برگزارکننده کلاس های خاطره گویی است نیز مواردی را بیان می کند و بعد پیوندی تاکید می کند که خاطره های بامزه تر و یا بعضی چالش ها را تعریف کنند.

خانم صحت که این کلاس های خاطره گویی را برای یک حال خوب تشکیل داده قرار است از این اهداف بگوید و پیوندی تاکید می کند که بیشتر از اینکه بخواهند از حال مردم بگویند اعضای گروه از خودشان بگویند، از دلیلی که از کلاس ها خوششان آمده و چندان به احوال مردم اطرافشان اشاره نکنند.

وی که در ۷۷ سالگی دانشجوی رشته تاریخ است دایم می گوید فردا امتحان دارد و به شوخی می گوید با آمدن به «ماه عسل» امتحانش را خراب خواهد کرد. بچه های «ماه عسل» نیز به او می گویند از امتحانش هم در مقابل دوربین حرف بزند.

هم خانم صحت و هم خانم معروف به فری جون هر دو پیش از این هم در رسانه ها دیده شده اند و درباره شان حرف زده شده است و حتی گروه خانم صحت پیش از این در ویژه برنامه سال تحویل شبکه دو نیز حضور یافته است (این را خود خانم صحت توضیح می دهد و حتی می گوید خودش برنامه شبکه دو را نتوانسته است بعدا ببیند یا بازخوردی نداشته است) اما شاید بسیاری از مخاطبان «ماه عسل» که در منازل آخرین دقایق روز را سپری کردند تا به افطار نزدیک شوند این مهمانان را برای اولین بار می بینند و همین باعث می شد خانم ها کمی هم هیجان داشته باشند.

آرش ظلی پور برنامه ریز «ماه عسل» که در «سه ستاره» نیز همراه احسان علیخانی است در استودیو دائم در رفت و آمد و پاسخگویی به تلفن همراهش است. از مکالماتش گاهی چند بار نام نرگس کلباسی را می توان شنید و معلوم می شود اکثر این مکالمات مربوط به برنامه است.

اتفاقات روز گذشته برنامه شاید آنقدر آرام و بی حاشیه بود که خیلی نتوان از سوژه ها درباره چگونگی اتفاقات پشت صحنه اطلاعات بیشتری به دست آورد بنابراین بعد از تاملی کوتاه وارد استودیو می شوم؛ استودیوی بزرگی که پیمان قانع طراح آن است و از همان ابتدای نمایش در قاب تصویر حاشیه های زیادی به همراه داشت. از شوخی های شبکه های مجازی که آن را تخم مرغ شکسته می دانستند گرفته تا بحث های جدی تر.

استودیو حدود ۱۰۰۰ متر است که ۷۰۰ متر آن در اختیار سازندگان دکور قرار دارد. من بخشی از دکور را که استودیوی گفتگوی علیخانی و مهمان است، می بینم همان دکور طلایی رنگی که در بک گراند مخاطب حلقه وار باز شده است. در گوشه ای از استودیو نیز پلاتو شماره یک طراحی شده اما بخش تونل‌مانند این دکور که علیخانی از هزارتوی آن به مخاطبانش سلام می دهد پشت این استودیو واقع شده است.

بیشترین چیزی که نظر را جلب می کند ۹ دوربین در حال کار برای این برنامه تلویزیونی است؛ ۲ دوربین متحرک و ۶ دوربین ثابت که در سمت راست، چپ و وسط استودیو قرار گرفته اند به علاوه یک دوربین که با دست تصاویر را ثبت می کند. فاصله مجری با مهمانانش به حدی است که نمی توان گفتگو را به وضوح شنید حتی وقتی برنامه روی آگهی بازرگانی می رود و علیخانی خوش و بش هایی با مهمانان می کند نمی توان کلامی متوجه شد.

از استودیو خارج می شوم ظلی پور برنامه ریز «ماه عسل» که خلوت تر می شود کمی به سوال هایمان درباره روند پشت صحنه برنامه توضیح می دهد.

وی ابتدا با اشاره به بعضی از مهمانان برنامه که ناگهانی به «ماه عسل» دعوت می شوند، بیان کرد: سوژه ملوانان از جمله سوژه هایی بود که یک باره پیش آمد، دوستی از اهالی رسانه با ما تماس گرفت و بیان کرد که این ملوانان به تهران آمده اند و ما فقط ۲۴ ساعت وقت داشتیم تا با آنها هماهنگ کنیم که به برنامه بیایند و برای این منظور آماده شوند. بعضی از سوژه ها اینگونه هستند و بعضی دیگر مثل خواهران منصوریان ماه ها با آنها صحبت و هماهنگی می شود تا در برنامه حضور داشته باشند.

جالب است که نکته ای را که خانم فرح انگیز درباره ارتباط ماهواره ای گفت به هیچ یک از این سه نفر نگفته بودند و علیخانی واقعا نمی دانست ارتباط ماهواره ای چیستظلی پور با اشاره به حضور مهمانانی مثل نسترن و محمد در «ماه عسل» به رویکرد برنامه اشاره کرد و گفت: نخ تسبیح دعوت از همه مهمانان در برنامه «سبک زندگی ایرانی» و «امید به زندگی» بوده است و اینکه به طور مثال نسل جوان این دو فرد را ببینند که ابتدای زندگی چه عشقی به یکدیگر داشتند.

وی درباره صحبت هایی که با مهمانان می شود و رویکرد تیم برنامه یادآور شد: ما با مهمانانمان صحبت می کنیم از این حیث که از آنها اطلاعات بگیریم، ما نمی گوییم چه کسی چه چیزی بگوید. مهمانان خودشان هستند و ما تنها تلاش می کنیم که زیاد با آنها سخن بگوییم به طور مثال برای مهمانان فعلی برنامه دیروز سه نفر هر یک جداگانه با مهمانان برنامه حرف زدند و اتفاقا جالب است که نکته ای را که خانم فرح انگیز درباره ارتباط ماهواره ای گفت به هیچ یک از این سه نفر نگفته بودند و علیخانی واقعا نمی دانست ارتباط ماهواره ای چیست.

ظلی پور در پایان درباره اطلاعاتی که از مخاطبان گرفته می شود تا به علیخانی برسد، بیان کرد: ما آنقدر اطلاعات می گیریم تا بتوانیم احسان علیخانی را مسلح کنیم ولی او با تسلط کامل وارد گفتگو می شود و برای خودش سناریو دارد و اینگونه نیست که تازه بخواهد مساله را کشف کند چون اصلا قرار نیست او یا ما روی آنتن سورپرایز شویم و ما حتی بعد از همه این اطلاعات درباره پایان بندی برنامه هم بحث می کنیم.

ساعت حدود هشت است و گروه دوم وارد صحنه می شوند آگهی بازرگانی پخش می شود و در همین حین علیخانی با گروه دوم مهمانان گپ می زند. از داخل صحنه هر از گاهی شمارش ثانیه های باقی مانده تا آنتن را به او اعلام می کنند.

ما آنقدر اطلاعات می گیریم تا بتوانیم احسان علیخانی را مسلح کنیم ولی او با تسلط کامل وارد گفتگو می شود و برای خودش سناریو دارد و اینگونه نیست که تازه بخواهد مساله را کشف کندطبق گفته ها، او در این دقایق به مهمانان اطمینان و آرامش می دهد و حتی گاهی از آنها می پرسد که دوست دارند چه سوالی از آنها پرسیده شود و یا نشود. البته این گفتگوهای قبل از رفتن روی آنتن بستگی به نوع مهمان هم دارد. هر چقدر مهمان ها حساس تر باشند این گپ و گفت های مجری با آنها دقایق بیشتری به طول می انجامد و حتی ممکن است علیخانی هم همراه با تیمش با سوژه جلسه بگذارد. علیخانی حتی به سوژه اطمینان می دهد که مخاطب او و شرایطش را درک خواهد کرد و درنهایت این سوژه است که به عنوان قهرمان این برنامه معرفی می شود.

گفتگو ساعت ۲۰:۳۳ به پایان می رسد. صحنه کم کم روشن می شود و عوامل جلو می روند تا از علیخانی و مهمانان عکس های یادگاری بگیرند. با پایان این عکس ها من هم سمت علیخانی می روم و سلام و احوالپرسی می کنم و بعد از معرفی اشاره ای به واکنش ها به برنامه می کنم. علیخانی خیلی صریح و مختصر می گوید که مصاحبه نمی کند.

برای عوامل هنوز پایان شب نیست همه پای افطار می نشینند و گپ می زنند و تازه بعد از افطار هنوز جلسات برای برنامه شب بعد آغاز می شود.

مسعود رجبیان مدیر تولید «ماه عسل» که ۱۱ سال است این برنامه را همراهی می کند در پایان این شب عنوان کرد: ما در برنامه اول شاید حدود ۱۰ تا ۱۵ نفر بودیم و اکنون حدود ۱۰۰ نفر مشغول به کار هستند و ما باید مواظب باشیم چراکه ممکن است کوچکترین مساله در این برنامه به یک حاشیه بزرگ تبدیل شود.

وی درباره روند تولید این برنامه گفت: با توجه به اینکه شبکه سه حدود یک سال است که اچ دی شده خود ما هم اصرار داشتیم که با فرمت اچ دی کار کنیم و علاوه بر پخش برنامه حتی تیتراژ و وله ها هم اچ دی شدند.

ساعت حدودا به ۱۰ شب رسیده است که من لوکیشن برنامه را ترک می کنم اما علیخانی با مهمان شب بعد جلسه گذاشته است و گروه همچنان در کارند.

 

احسان علیخانی برنامه ماه عسل
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین