کد خبر: 5604 A

ملک مطیعی گفت: "شهرام ناصری، مدیر برنامه‌ام و پسرم به من فشار می‌آوردند که این پیشنهاد را بپذیرم. در واقع برزخی‌ها یک اتفاقی بود که بتوانم در سینمای بعد از انقلاب هم از خود یک یادگاری (هرچند کوچک) به جا بگذارم. "

ایران آرت: ناصر ملک مطیعی نوشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شرایط سینمای ما به‌صورت کلی متحول شد. البته در ماه‌های نزدیک به انقلاب نیز دیگر شرایط عادی بر سینما حاکم نبود و همه منتظر یک تغییر بزرگ بودیم و دست و دلمان به کارکردن نمی‌رفت. در حواشی انقلاب هم مجال و فرصتی برای فیلمسازی نبود. حتی جالب است بدانید که حضور بنده در فیلم «بزرخی‌ها» هم از پیش برنامه‌ریزی نشده بود. کارگردان فیلم از من خواست که به‌عنوان مهمان سر صحنه فیلمبرداری حاضر شوم. در نوشته ملک مطیعی در آرمان می‌خوانیم:  زمانی که به آنجا رسیدم دوستان قدیمی‌ام را دیدم و یاد گذشته کردیم و خاطرات مشترکمان را بازگو کردیم. به هرحال فضا به سمتی رفت که یاد روزگار قدیم افتادم و تصمیم گرفتم در فیلم «برزخی‌ها» که حال و هوایی متفاوت با فیلم‌های قبلی‌ام داشت بازی کنم و دوباره به روی پرده سینماها باز گردم. به دلیل اینکه تصمیم این حضور خیلی ناگهانی گرفته شد، گروه تصمیم گرفت نقشی مثبت و کوتاه به من بدهد که دوباره شانس حضور در سینما را پیدا کنم.

از طرف دیگر شهرام ناصری، مدیر برنامه‌ام و پسرم به من فشار می‌آوردند که این پیشنهاد را بپذیرم. در واقع برزخی‌ها یک اتفاقی بود که بتوانم در سینمای بعد از انقلاب هم از خود یک یادگاری (هرچند کوچک) به جا بگذارم. اما متاسفانه پس از برزخی‌ها، شرایط حضور مقابل دوربین را نداشتیم. شرایط به‌گونه‌ای پیشرفت که بعد از مدتی احساس کردیم از قاطبه سینمای ایران جا مانده‌ایم. نسل ما سینما را تجربی یاد گرفته بود اما نسل بعد با تحصیلات وارد این صنعت شد. در نهایت هم روزی رسید که این جدایی را پذیرفتیم. اما نباید فراموش کنیم که در دوران ما اصلا امکاناتی وجود نداشت؛ نه تحصیلات آکادمیک معنایی داشت، نه وسایل و ابزار مانند امروز در اختیارمان بود. تعداد فیلمنامه‌نویسان خیلی کم بود و معمولا سناریو توسط خود کارگردان نوشته می‌شد و ما در آن شرایط تلاش کردیم که سینمای ایران را سرپا نگه داریم. امیدوارم سال‌هایی که این افتخار را داشتم در سینمای ایران فعالیت کنم، توانسته باشم نام نیکی از خود به جای بگذارم.

 

ناصر ملک مطیعی فیلم فارسی سینمای قبل انقلاب
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین