کد خبر: 4787 A

بهترین فیلم‌ها به انتخاب مردم در 10 جشنواره اخیر در گیشه تا چه حد موفق بوده‌اند؟

ایران آرت: مرور اجمالی فروش فیلم هایی که در جشنواره توانسته‌اند، سیمرغ بلورین بهترین فیلم مردمی را به دست بیاورند، نشان می‌دهد که فاصله چندانی بین مخاطب جشنواره و مخاطبی که در اکران عمومی به تماشای فیلم‌ها می نشیند وجود ندارد. بررسی فروش فیلم های برگزیده مردمی طی ۱۰ سال اخیر گواه همین مدعاست.

پرفروش ترین فیلم های ۱۰ سال اخیر سینما

بهترین فیلم مردمی جشنواره ۳۴؛ ابد و یک روز
فروش: ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان

بازه زمانی اکران: نوروز ۹۵

رقبا در اکران: من سالوادور نیستم، ۵۰ کیلو آلبالو، بادیگارد، خشم و هیاهو، کفش هایم کو؟

رتبه در جدول فروش سالانه: ابد و یک روز در پایان سال ۹۵ توانست در رقابتی تنگاتنگ با «بارکد» بالاتر از این فیلم، رتبه چهارم جدول فروش را تصاحب کند. فروشنده با بیش از ۱۵ میلیارد تومان پرفروش ترین فیلم اکران ۹۵ شد.

بهترین فیلم مردمی جشنواره ۳۳: رخ دیوانه
فروش: دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان

بازه زمانی اکران: نوروز ۹۴

رقبا در اکران: ایران برگر، استراحت مطلق، طعم شیرین خیال

رتبه در جدول فروش سالانه: رخ دیوانه در این سال در رتبه هشتم جدول فروش قرار گرفت. از فیلم هایی که همزمان با آن اکران شدند، ایران برگر فروش بسیار بهتری داشت، به نحوی که پنج پله بالاتر از رخ دیوانه جا خوش کرد. در این سال فیلم «محمد رسول الله (ص)»، پرفروش ترین فیلم سال شد.

بهترین فیلم مردمی جشنواره ۳۲: خط ویژه
فروش: دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان

بازه زمانی اکران: نوروز ۹۳

رقبا در اکران: «چ»، معراجی ها، طبقه حساس و با دیگران

رتبه در جدول فروش سالانه: این فیلم مصطفی کیایی در نهایت در جدول فروش سالانه توانست خودش را بین ۱۰ فیلم پرفروش جا بدهد، هر چند رتبه ای بهتر از نهم به دست نیاورد. در این سال شهر موش ها با نزدیک به ۱۲ میلیارد تومان، به عنوان پرفروش ترین فیلم سال را از آن خودش کرد.

بهترین فیلم مردمی جشنواره ۳۲: شیار ۱۴۳
فروش: چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان

بازه زمانی اکران: اکران دوم پاییز ۲۱ آبان

رقبا در اکران: مهمان داریم، تراژدی، بیگانه

رتبه در جدول فروش سالانه: این فیلم در جشنواره به شکل مشترک با «خط ویژه» برنده سیمرغ بلورین مردمی شد؛ فیلم که در اکران عمومی توانست سوار بر موج موفقیت جشنواره ای و همچنین حمایت نهادها و سینماگران به فروش بسیار غیرقابل تصوری برسد. این فیلم در پایان سال توانست در جمع پنج فیلم پرفروش قرار بگیرد.

بهترین فیلم مردمی جشنواره ۳۱: هیس دخترها فریاد نمی زنند
فروش: پنج میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان

بازه زمانی اکران: عید فطر

رقبا در اکران: دهلیز، جا به جا، فرزند چهارم، گهواره ای برای مادر

رتبه در جدول فروش سالانه: فیلم پوران درخشنده بین فیلم هایی که طی این سال ها عنوان بهترین فیلم مردمی جشنواره را از آن خود کردند، یکی از بهترین رتبه ها را در جدول فروش سالانه از آن خود کرد. این فیلم سال ۹۲ بعد از «رسوایی» دومین فیلم پرفروش سال شد.

بهترین فیلم مردمی جشنواره ۳۰: برف روی کاج ها
فروش: یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان

بازه زمانی اکران: اکران دوم نوروز ۹۱

رقبا در اکران: تلفن همراه رییس جمهور، ملکه، آقای الف

رتبه در جدول فروش سالانه: اولین فیلم پیمان معادی یکی از فیلم های تحریمی حوزه هنری بود که اجازه اکران در سینماهای این نهاد را به دست نیاورد اما با این حال توانست فروش خود را از یک میلیارد تومان بگذراند و در نهایت در جمع ۱۰ فیلم پرفروش این سال قرار بگیرد. در سال ۹۱ «کلاه قرمزی و بچه ننه»، «قلاده های طلا» و «خوابم میاد» اول تا سوم شدند.

بهترین فیلم مردمی جشنواره ۲۹: جدایی نادر از سیمین
فروش: سه میلیارد و ۱۰۰میلیون تومان

بازه زمانی اکران: نوروز ۹۰

رقبا در اکران: اخراجی ها ۳، سه درجه تب، یکی از ما دو نفر و زن ها شگفت انگیزند.

رتبه در جدول فروش سالانه: فیلم اسکاری اصغر فرهادی در این سال رتبه سوم جدول فروش را به دست آورد. اخراجی ها ۳ و ورود آقایان ممنوع بالاتر از این فیلم در جایگاه اول و دوم قرار گرفتند.

بهترین فیلم مردمی جشنواره ۲۸: به رنگ ارغوان
فروش: ۵۸۰ میلیون تومان

بازه زمانی اکران: نوروز ۸۹

رقبا در اکران: تسویه حساب، هیچ، سلام بر عشق

رتبه در جدول فروش سالانه: با وجود تمام حواشی بابت توقیف پنج ساله فیلم و کسب جوایز اصلی از جشنواره بیست و هشتم اما به هیچ وجه نتوانست مورد استقبال قرار بگیرد و فروش نازلی کرد تا حتی در جمع ۱۰ فیلم برتر هم قرار نگیرد به نوعی یکی از شکست خورده ترین فیلم هایی باشد که سیمرغ بلورین بهترین فیلم مردمی را از آن خود کرده است.

بهترین فیلم مردمی جشنواره ۲۷: درباره الی…
فروش: سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان

بازه زمانی اکران: خرداد ۸۸

رقبا در اکران: امشب شب مهتابه، خروس جنگی و هر چی تو بخوای

رتبه در جدول فروش سالانه: این فیلم ابتدا قرار بود نوروز اکران شود اما نمایش عمومی اش با سه ماه تاخیر در بحبوحه انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ شروع شد. این فیلم با وجود حواشی انتخابات در این سال توانست وارد باشگاه میلیاردی ها شود و در نهایت در جمع سه فیلم پرفروش سال قرار بگیرد.

بهترین فیلم مردمی جشنواره ۲۶: بی پولی
فروش: ۷۴۷ میلیون تومان

بازه زمانی اکران: شهریور ۸۸

رقبا در اکران: دو خواهر، زندگی شیرین، تردید، یک وجب از آسمان

رتبه در جدول فروش سالانه: به جمع پنج فیلم برتر پرفروش سال نرسید اما فروش قابل قبولی داشت، آن هم در شرایطی که در دوره اکرانش با فیلم های سرسختی رقابت داشت. یکی فیلم کمدی «زندگی شیرین» و دیگری «دو خواهر» با بازی محمدرضا گلزار که نزدیک به یک میلیارد فروخت.

بهترین فیلم مردمی جشنواره ۲۵: اخراجی ها
فروش: دو میلیارد و ۴۹۰ میلیون تومان

بازه زمانی اکران: نوروز ۸۶

رقبا در اکران: خون بازی، مهمان، شب بخیر فرمانده

رتبه در جدول فروش سالانه: با قاطعیت توانست عنوان پرفروش ترین فیلم سال را از آن خود کند، اولین ساخته مسعود ده نمکی بعد از «آتش بس» دومین فیلم تاریخ سینماست که توانست به فروش میلیاردی دست پیدا کند و وارد باشگاه میلیاردی ها شود. اخراجی ها تا سال ۸۸ که قسمت دومش روی پرده رفت، رکورددار فروش بود.

 

انتخابات ریاست جمهوری جدایی نادر از سیمین جدول خشم مسعود ده نمکی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین