کد خبر: 31963 A

کارگردان فیلم "یلدا" در واکنش به صحبت‌های مبنی بر شباهت این فیلم به برنامه "ماه عسل" گفت: من فیلم را این‌طور نمی‌بینم که برای تلویزیون باشد و اگر این‌طور دیده شده، نقص کار است.

ایران آرت: در ششمین روز از سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر، فیلم "یلدا" به کارگردانی مسعود بخشی در پردیس سینمایی ملت برای اهالی رسانه و منتقدان، به نمایش درآمد که پیشتر هم واکنش‌هایی نسبت به آن مطرح شده بود.‌

موضوع این فیلم بخشش است و در مقایسه با ساخته قبلی این کارگردان یعنی "یک خانواده محترم"، مطالب متفاوت و بعضاً تندی درباره آن منتشر شد، از این جهت که فیلم جدید بخشی را، نوعی بیانیه برای مبرا شدن از آنچه درباره فیلم قبلی گفته می‌شد و به توقیف آن منجر شد، دانستند.

به گزارش ایسنا، در نشست خبری این فیلم که دوشنبه ۱۵ بهمن در پردیس ملت با حضور بازیگران فیلم از جمله بهناز جعفری و فرشته صدرعرفایی و دیگر دست‌اندرکاران و با اجرای محمود گبرلو برگزار شد، سوالاتی درباره بودجه و درک برخی مسائل فیلم مثل ازدواج مجدد و بحث قصاص در اسلام مطرح شد که خوانده ‌نشدن کامل سوالات مکتوب، نشست را بیش از حد معمول طولانی کرد و به حاشیه، اعتراض و انتقاد به محافظه‌کاری مجری کشاند.

یکی از سوالات پرسیده شده در این نشست، درباره شباهت موضوع فیلم با برنامه ماه عسل تلویزیون بود و این‌که آیا جایگاه واقعی "یلدا" در سینماست یا تلویزیون، که مسعود بخشی پاسخ داد: من فیلم را این‌طور نمی‌بینم که برای تلویزیون باشد و اگر این‌طور دیده شده، نقص کار است.‌ اما از همان ابتدا دنبال این بودم که یک برنامه‌ تلویزیون‌، بستر اصلی باشد.‌

او افزود: من هفت سال است که فیلم نساختم و خیلی به دنبال سرمایه بودم و نتوانستم در ایران سرمایه‌ای فراهم کنم که در آخر در فرانسه موفق شدم. اما تولید مشترک هم کار سختی است و من به اجبار و به دلیل فراهم نشدن سرمایه، سراغ تولید مشترک رفتم. با این حال امیدوارم فیلم قابل قبول باشد.

وی‌ در پاسخ به این‌که آیا فیلم کمدی ساخته، که تماشاگران در سالن بخندند؟ گفت: در سالنی که من بودم کمدی ندیدم و اصلا فیلم وجه کمدی ندارد بلکه تراژیک است. هم‌چنین تم فیلم من بخشش است و اصلا درباره قصاص نیست. به نظرم این فیلم به این جهت برای تهیه‌کنندگانی از لبنان تا آلمان مورد پسند بوده که موضوع بخشش در آن جهانی است.

بخشی در پاسخ به یکی از بحث‌های اعتراضی به فیلمنامه "یلدا" و این‌که ‌چطور در ایران نتوانسته سرمایه‌گذار پیدا کند آن‌وقت با گروهی خارجی به توافق رسیده که اصلا همسر دوم و قصاص را به آن مفهومی که در قرآن است درک نمی‌کنند؟ گفت: بله خیلی از کسانی که خواندند این بخش را متوجه نشدند و این نقص کار من است. اما بحث فقیر و غنی و وجه انسانی فیلم کفایت می‌کرد. داستان من برگرفته از اتفاقات واقعی است چون هفت سال فیلم نساختم و مدام صفحه حوادث را می‌خواندم.

در این نشست علی مصفا (تهیه‌کننده) هم درباره تهیه‌کنندگی مشترک این فیلم، توضیح داد: آقای بخشی چند سال برای فراهم کردن مقدمات این فیلم تلاش کرده و من در مرحله‌ای به این پروژه پیوستم که یک‌بار از قبل پروانه ساخت به نام آقای ایرج تقی‌پور صادر شده بود. اما بعد ایشان نتوانستند همکاری کنند و من هم از ابتدا نبودم به همین دلیل تهیه‌کننده اصلی این فیلم از فرانسه است و من تهیه‌کننده ایرانی هستم.

او افزود: هیچ سرمایه‌ای از ایران صرف ساخت فیلم نشده و همه از خارج تامین شده است که رقم بودجه در ایران دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است.

 وی‌ درباره مشارکت‌ بنیاد فارابی هم گفت: بنیاد سینمایی فارابی ابراز علاقه کرده تا در بخش اکران مشارکت کند ولی در تولید، تمام سرمایه توسط تهیه‌کننده‌ی اروپایی تأمین شده است.

جشنواره فیلم فجر علی مصفا برنامه ماه عسل فیلم یلدا مسعود بخشی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین