کد خبر: 31743 A

شفافیت مالی را از سازمان سینمایی شروع کردیم تا به ما نگویند رطب خورده نمی‌تواند منع رطب کند!

ایران آرت : سیدعباس صالحی گفت:" در عین حساسیت و احساس مسئولیت باید از بزرگنمایی و اغراق در هر حوزه‌ای جلوگیری کنیم که نه تنها کمک‌کننده نیست بلکه می‌تواند خطرناک باشد." 

تسنیم نوشت وزیر ارشاد، در حاشیه افتتاحیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در خصوص پولشویی و شفافیت مالی در سینما گفت: هرچه‌قدر در نظام سینمایی خودمان با شفافیت بیشتری حرکت کنیم، اعتمادسازی به حوزه سینما را می‌توانیم افزایش دهیم. یک بخشی از این پولشویی، به متولیان حوزه سینما برمی‌گردد، به همین‌خاطر مسئله شفافیت را به طور جدی در سازمان سینمایی آغاز کردیم تا جلوی تشدید این اتفاق ناراحت‌کننده که بدنه مقدس هنر را لکه‌دار کرده، گرفته شود.

وی افزود: خواستیم از سازمان سینمایی این شفافیت مالی آغاز شود که به ما نگویند رطب خورده نمی‌تواند منع رطب کند! این حرکت از سال گذشته شروع شده و چند صباحی است گسترش بیشتری پیدا کرده است. تا سازمان سینمایی بهتر بتواند از جوانان این عرصه و استعدادهای ناب حمایت کند و مسیر حمایت‌های خودش را درست تعریف کند. ضرورت دارد جشنواره‌ها را معنادار کند و نظام شفاف مالی را در درون خودش به عنوان سازمان حمایت کننده و متولی اصلی سینما سامان بخشد.

وزیر ارشاد با اشاره به اینکه با نهان‌کاری و پنهان‌کاری هیچ تعالی در سینما اتفاق نمی‌افتد، تأکید کرد: این مقدمه‌ای است برای اینکه جریان سینما خصوصاً در بخش خصوصی به همین شکل نظام‌مند ورود کند. بی‌تردید اگر بتوانیم در یک فضای شفاف در نظام مالی سینمایی حرکت بکنیم این اتفاق برای صنعت سینما خوشایند خواهد بود. این‌گونه نیست که اگر ما با نهان‌کاری و پنهان‌کاری در این عرصه گام برداریم و  صنعت سینما حرکت رو به رشد خودش را داشته باشد! ممکن است در کوتاه‌مدت رونق‌های مقطعی پیدا کند اما این رونق دائمی نخواهد بود. صنعت سینمای پایدار حتماً با یک نظام شفاف مالی پایدار می‌تواند اتفاق بیفتد. در همین مسیر طبعاً صنف سینما بیش از هر مجموعه‌ای می‌تواند این قسمت را جدی‌تر دنبال کند. هر مقدار خود صنف سینما، خانه سینما و مجموعه تشکل‌های سینمایی دیگر در این راستا فعال‌تر عمل کنند این اعتماد را می‌توانند ارتقاء دهند.

وی تصریح کرد: به نظر می‌آید هم فضای مطالبه اجتماعی و هم فضای تعهداتی که سازمان‌های صنفی سینمایی می‌توانند انجام دهند و در دستور کار دارند می‌تواند راه شفاف کردن فضای سازمان سینمایی و مسیر سینمایی‌مان را هموارتر کند. البته باز یک نکته‌ای را هم لازم به یادآوری است که در عین حساسیت و احساس مسئولیت نسبت به این مسائل از بزرگنمایی و اغراق در هر حوزه‌ای جلوگیری کنیم که نه تنها کمک‌کننده نیست بلکه می‌تواند خطرناک باشد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سیدعباس صالحی پولشویی در هنر پولشویی در سینما
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین