کد خبر: 30855 A

اشاره به شعری از بیژن الهی روی پوستر این فیلم، نشان‌دهنده جهان‌بینیِ آقای کارگردان در نگاه به مقوله‌ای کلان یعنی مرگ می‌تواند باشد...

ایران‌آرت: فیلم کوتاه مستند داستانی «دره آبی» که علیرضا سردشتی، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده آن است در نخستین حضور بین‌المللی خود در ششمین دوره جشنواره بین المللی «Red Dirt» آمریکا که از اوّل تا سوّم مارس در ایالت اوکلاهاما در آمریکا برگزار می‌شود، به نمایش درخواهد آمد.

photo_2019-01-08_15-25-12

آن‌طور که نوید نیکخواه آزاد به ایران‌آرت خبر داده، پخش بین‌المللی این فیلم با شرکت پخش بین‌المللی شمید با مدیریت خودش است.

«دره آبی» پیش از این به همراه فیلم مستند دیگری از سردشتی با عنوان «از درخت»، طی سومین جشنواره فیلم و تئاتر هیلاج در پردیس سینمایی کوروش هم به نمایش درآمده بود و همچنین طی نمایشی در کافه مدرسه فیلمسازی هیلاج با حضور عوامل و نیز سعید قطبی‌زاده، منتقد و مدرس سینما اکران و نقد و بررسی شده بود.

مستند «از درخت» هم اثری است که سردشتی درباره آثار حجمی صحرا ملاعلی ساخته بود.

ofTreePosterFarsi.2d42c6

«دره آبی» در یکی از روستاهای طالقان می‌گذرد و روایت مرگ و زندگی و سایه‌ای است که این دو بر سر زندگی زوجی کهنسال انداخته‌اند. علیرضا سردشتی در متنی درباره این فیلم نوشته است: «با همه احترامی که برای سهراب سپهری قائلم، مرگ پایان رویاهای انسان است. اما تماس نزدیک با فردی که عزیزش را از دست داده، در حکم تهدیدی است بر خیالات».

بر اساس این گزارش، نبی‌الله مقیمی، زبیده علیا و نجمه علیا بازیگران، میلاد تنیدنام و احسان یزدانی فیلمبردار، هادی جلدی صدابردار و تدوینگر، زهرا معظمی گودرزی مدیر تولید، و محمدمهدی جواهری‌زاده صداگذار این فیلم هستند.

همچنین طراح پوستر این اثر هادی جلدی بوده؛ در بخشی از این پوستر، به یکی از شعرهای بیژن الهی از شاعران «شعر دیگر» اشاره شده است: «اگر باز هم بگویند از تمام خاکسترها نان خواهند پخت/ من می‌پذیرم که مزرعه‌ها سوخته‌ست».

علیرضا سردشتی علاوه بر فیلمسازی، سال‌ها تجربه نوشتن شعر و داستان را داشته و در چندین اثر سینمایی و تئاتری با عناوین مختلفی چون نویسنده فیلمنامه و... همکاری کرده است.

او این روزها مستندی درباره زنده‌یاد هوشنگ آزادی‌ور، شاعر، فیلمساز و پژوهشگر تئاتر را در دست تدوین دارد.

 

علیرضا سردشتی فیلم دره آبی فیلم از درخت جشنواره Red Dirt
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین