کد خبر: 29135 A

در آیین پایانی پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، فیلم‌ "تنگه ابوقریب" بیشترین جوایز را از آن خود کرد.

ایران آرت: مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت، امشب (جمعه نهم آذر) در برج میلاد تهران با معرفی برترین‌های این رویداد سینمایی برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین، در این مراسم که با اجرای محمدرضا شهیدی‌فر و حضور هنرمندان، جمعی از خانواده‌های شهدا و مقامات سیاسی و لشگری برگزار شد، محمد خزاعی، دبیر جشنواره در سخنانی بیان کرد: "خوشحالم که این جشنواره، به جشنواره‌ای برای فیلمسازان مستقل دنیا تبدیل شد و گفتمان به وجود آمده هر روز در حال گسترش است. مهمانی که در این جشنواره حضور داشت، مورد تهدید رژیم صهیونیستی قرار گرفت و باید قبول کنیم این تهدیدها نقض آزادی بیان است و مگر چه اتفاقی در این جمع رخ می‌دهد؟ جز این‌که صدای مظلومان بیان می‌شود."

او همچنین از فیلمساز آمریکایی حاضر در سالن تقدیر کرد که گفته است، اگر در برگشت به آمریکا دچار مشکل شود، ترجیح می‌دهد کشورش را عوض کند.

در ادامه مراسم، از سردار محمدرضا نقدی، معاون فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به عنوان یکی از پشتیبانان جشنواره مقاومت تقدیر شد. نقدی روی صحنه در سخنانی کوتاه گفت: "سینمای ایران سینمای شجاعت، فضیلت، کرامت انسانی و صدای مظلومان است و البته سخنم با سینماگران اصیل و بومی است. از آن‌هایی که برای خوش‌آمد کَن و اسکار فیلم می‌سازند نامی باقی نمی‌ماند مگر این‌که سینماگران برای آزادی و عدالت فیلم بسازند."

در بخشی دیگر از این مراسم، ابومهدی المهندس، فرمانده میدانی الحشد الشعبی در عراق، به عنوان چهره مقاومت سال ۲۰۱۸ معرفی شد.

ادامه بخش این مراسم، اهدای جوایز بخش‌های مختلف جشنواره فیلم مقاومت بود. "تنگه ابوقریب" با سه جایزه صدرنشین فیلم‌های بلند سینمایی در این جشنواره شد و "سرو زیر آب"، "ویلایی‌ها" و "ماجرای نیمروز" هم هرکدام دو جایزه از آن خود کردند. فیلم مستند "زنانی با گوشواره‌های باروتی" هم در بخش‌های مختلف، موفق به دریافت سه جایزه شد.

آثار و هنرمندان برتر این جشنواره سینمایی در بخش‌های مختلف هم به شرح زیر معرفی شدند:

فیلم‌های سینمایی ایران

لوح تقدیر به همراه جایزه نقدی بهترین فیلمبرداری: علیرضا زرین‌دست برای فیلم "سرو زیر آب"

تندیس و دیپلم افتخار بهترین بازیگری: ناصر بابائیان برای فیلم "دایان"

تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه: منیر قیدی و ارسلان امیری برای فیلم "ویلایی‌ها"

جایزه ویژه، تندیس و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی: محمدعلی باشه‌آهنگر برای فیلم "سرو زیر آب"

تندیس و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی: بهرام توکلی برای فیلم "تنگه ابوقریب"

تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلم: سعید ملکان برای فیلم "تنگه ابوقریب"

فیلم‌های مستند ایران

لوح تقدیر کارگردانی: محمدمهدی خالقی برای فیلم مستند "پسرم"

لوح تقدیر ویژه کارگردانی: مصطفی اشراق برای فیلم مستند "بِیتُنا"

دیپلم افتخار برگزیده سوم کارگردانی: محمد رضا امامقلی برای فیلم مستند "آقای نخست‌وزیر"

دیپلم افتخار برگزیده دوم کارگردانی: وحید فراهانی برای فیلم مستند "با صبر زندگی"

تندیس و دیپلم افتخار برگزیده اوّل کارگردانی: رضا فرهمند برای فیلم مستند "زنانی با گوشواره‌های باروتی"

فیلم‌های سینمایی بخش بین‌الملل

 تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه: باسل الخطیب نویسنده فیلم سینمایی "پدر"

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی: کیم دروژنین و اندری شالوپا  کارگردانان فیلم "۲۸ مرد پانفیلوو"

تندیس و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی: آلوارو برچنر کارگردان "شب ۱۲ ساله"

جایزه ویژه بهترین فیلم: سعید ملکان تهیه‌کننده "تنگه ابوقریب"

تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلم: سیدمحمود رضوی تهیه‌کننده "ماجرای نیمروز"

بخش روایت نو – فیلم‌های سینمایی

جایزه ویژه بهترین بازیگر: علی دهکردی بازیگر فیلم "دریاچه ماهی"

تندیس و دیپلم افتخار بهترین کارگردان فیلم اول: منیر قیدی کارگردان "ویلایی‌ها"

بخش جلوه‌گاه نور

جایزه ویژه و تندیس و دیپلم افتخار: محمد حسین مهدویان کارگردان "ماجرای نیمروز"

بخش عماد مغنیه

جایزه بهترین کارگردانی: وحید فراهانی کارگردان "با صبر زندگی"

جایزه برگزیده دوم کارگردانی: رضا فرهمند کارگردان "زنانی با گوشواره‌های باروتی"

بخش بین‌الملل- فیلم‌های مستند

لوح تقدیر کارگردانی: جرمی ویلیام کارگردان "بر روی لبه چاقو"

دیپلم افتخار برگزیده سوم کارگردانی: خدیجه السلامی کارگردان "یمن،کودکان و جنگ"

دیپلم افتخار برگزیده دوم کارگردانی: دن کوهن و مکس بلومنتال کارگردانان "کشتن غزه"

تندیس و دیپلم افتخار برگزیده اول کارگردانی: رضا فرهمند کارگردان "زنانی با گوشواره‌های باروتی"

ماجرای نیمروز تنگه ابوقریب سرو زیر آب جشنواره فیلم مقاومت
ارسال نظر