کد خبر: 27614 A

جین فوندا جایزه یک عمر دستاورد سینمایی جشنواره لومیر را دریافت کرد.

ایران آرت: جین فوندا بازیگر برنده اسکار یکی از چهره‌های سرشناسی بود که امسال به عنوان میهمان افتخاری جشنواره فیلم لومیر در شهر لیون فرانسه حضور داشت و از سوی برگزارکنندگان این رویداد سینمایی با دریافت جایزه دستاورد سینمایی مورد تقدیر قرار گرفت. 

به گزاری یورونیوز، همچنین در طول برگزاری جشنواره فیلم لومیر، گزیده‌ای از فیلم‌ها با بازی جین فوندا از اولین آنها در دهه 1960 میلادی تا معروف‌ترین آنها در سینماهای شهر لیون که از آن به عنوان زادگاه سینما یاد می‌شود به روی پرده رفتند و فوندا نیز یک مسترکلاس در جشنواره برگزار کرد. 

جین سیمور فوندا متولد ۲۱ دسامبر ۱۹۳۷ در نیویورک در اولین نقش سینمایی خود در فیلم «داستان بلند» با «آنتونی پرکینز» همبازی شد اما موفقیت فیلم وسترن «کت بالو» موجب شد تا او یک شبه ره صدساله را بپیماید و در فیلم «تعقیب» با بزرگان سینمای آن دوران از جمله «مارلون براندو» و «رابرت ردفورد» هم‌بازی شود.

فوندا در فیلم «مگر آنها اسب‌ها را خلاص نمی‌کنند؟» با بازی درخشان خود این فیلم را برای همیشه جزو یکی از آثار به یادماندنی سینما تبدیل کرد.

وی در سال ۱۹۶۷ وارد فعالیت‌های سیاسی شد و به جمع مخالفان رئیس جمهور آمریکا پیوست و با مخالفت شدید با جنگ ویتنام در تظاهرات ضد جنگ شرکت کرد.

«فوندا» سال گذشته جایزه شیر طلای افتخاری جشنواره ونیز را به پاس یک عمر فعالیت سینمایی دریافت کرد که با اولین نمایش جهانی جدیدترین فیلمش «اروح ما در شب» ساخته «ریتیش باترا» در کنار «رابرت ردفورد» همراه بود.

فرانسه جین فوندا جشنواره فیلم لومیر
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین