کد خبر: 27321 A

در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم لومیر هنرمندان نامداری همچون خاویر باردم، گی‌یرمو دل تورو، مونیکا بلوچی، ژان دو ژاردن و اصغر فرهادی حضور داشتند.

ایران آرت: دهمین دوره جشنواره فیلم لومیر در شهر لیون فرانسه آغاز به کار کرد. جشنواره امسال به تقدیر از بازیگر پیشکسوت سینمای جهان جین فوندا می‌پردازد. خانم فوندا در اختتامیه جشنواره به تماشای فیلم معروف «خوشه‌های خشم» می‌نشیند. وی بناست همچنین کارگاهی تخصصی را نیز روز جمعه در یکی از سالن‌های این جشنواره برگزار کند.

از سوی دیگر حضور ژان پل بلموندو میهمان ویژه این جشنواره از دیگر رویدادهای مهم آن بود. بلمندو که اسطوره سینمای فرانسه و جهان به شمار می‌رود در کنار کلود للوش، کارگردان فرانسوی در مراسم افتتاحیه حضور یافت.

Monica-Bellucci_-10th-Lumiere-Festival-Opening--05-662x1025

به گزارش یورونیوز، برتراند تاورنیه، فیلمساز نامدار فرانسوی که سالهاست مدیریت جشنواره لومیر را بر عهده دارد در مراسم افتتاحیه از اشتیاق کلود للوش به «سینما و بازیگران این هنر» تقدیر کرد و افزود که این کارگردان بزرگ برای سینما «جنگیده» است.

اصغر فرهادی، کارگردان برجسته ایرانی نیز در کنار خاویر باردم، بازیگر نامدار اسپانیایی و تعدادی از عوامل سازنده فیلم «همه می‌دانند» در مراسم افتتاحیه این جشنواره حضور یافت. حضور این کارگردان ایرانی مورد استقبال گرم حضار قرار گرفت.

lumiere-festival-lyon-october-2018-05

کلینت ایستوود هم از راه دور و به یاری اسکایپ در افتتاحیه شرکت کرد و به پی‌یر ریسیان، نویسنده و کارگردان تازه درگذشته فرانسوی که زمانی با ایستوود در جشنواره کن همکاری کرده بود ادای احترام کرد.

همچنین بازار فیلم‌های کلاسیک جشنواره لومیر نیز در حاشیه این جشنواره آغاز به کار کرد. این بخش در واقع به ارزیابی سینما به شکل عمومی و نیز پیشرفت‌های فنی این صنعت در جهان می‌پردازد‌.

همچنین میراث سینمایی و آثار اولیه صنعت سینمای اروپا آفریقا و خاورمیانه در بخش بازار فیلم‌های کلاسیک مورد بررسی قرار می‌گیرد.

جشنواره امسال تا ۲۱ اکتبر/ ۲۹ مهر ماه به کار خود ادامه خواهد داد.

اصغر فرهادی خاویر باردم مونیکا بلوچی دل تورو گیلرمو دل تورو گی یرمو دل تو رو جشنواره فیلم لومیر
نظرات خوانندگان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین