کد خبر: 24474 A

تشکلات جهانی حمایت از حقوق زنان با انتشار نامه‌ای سرگشاده از مدیریت جشنواره فیلم ونیز به دلیل عدم حضور سینماگران زن در بخش رقابتی این رویداد به شدت انتقاد کردند.

ایران آرت: گروهی از سازمان‌های جهانی زنان با انتشار نامه‌ای «آلبرتو باربارا» رئیس جشنواره ونیز و «پائولو باراتا» رئیس دوسالانه ونیز را بدلیل رویه عدم حضور سینماگران زن در بخش رقابتی اصلی جشنواره در سال‌های اخیر به باد انتقاد گرفتند. 

به گزارش ایسنا،‌ سال گذشته از میان 21 فیلم بخش رقابتی تنها فیلم «فرشته‌ها سفید می‌پوشند» به کارگردانی «ویوین کو» ساخته یک کارگردان زن بود و امسال نیز با روندی مشابه «جنیفر کِنت» با فیلم «بُلبل» تنها سینماگر زن در بخش اصلی ونیز است. 

در بخشی از نامه اعتراضی گروه‌های حمایت زنان به مقامات جشنواره ونیز آمده است: "ظاهرا سال‌ها انتخاب بهترین فیلم، کارگردان و اساتید سینما از میان مردان موجب نشده تغییری درباره نحوه قضاوت درباره کیفیت ایجاد شود و گویی جانبداری هیچ نقشی در جشنواره ایفا نکرده که رئیس جشنواره هرگونه تاثیر جنسیت در انتخاب فیلم‌های جشنواره را رد می‌کند.

در سال 2018 باز هم این ماجرا تکرار شد و تنها یک فیلم از کارگردانان زن در بخش اصلی حاضر است و آقای «باربارا» همچنان اصرار دارد که معیار او و تیم جشنواره کیفیت است و نه جنسیت". 

 "زنان 50 درصد از دانشجویان سینما را به خود اختصاص می‌دهند اما زمانی که نوبت به بازار کار می‌رسد کم‌تر و کم‌تر دیده می‌شوند. در 10 سال اخیر هیچ جشنواره‌ای در جهان 50 درصد فیلم‌های خود را به کارگردانان زن اختصاص نداده است. تعصبات ناخودآگاه قرن‌هاست که علیه زنان در جریان است و نوابغ سینما را همواره از مردان تعریف کرده است و بنابراین تاریخ فرهنگی با سلیقه مردانه، نگاهی مردانه و قدرت مردان در انتخاب نوشته شده است". 

«باربارا » پس از اعلام فیلم‌های حاضر در بخش‌های مختلف هفتادوپنجمین جشنواره فیلم ونیز گفته بود از دیدگاه من اضافه کردن یک فیلم دیگر به بخش رقابتی تنها به دلیل آن که کارگردانش زن است برای آن کارگردان بسیار اهانت‌آمیز است. اگر قرار باشد فیلمی را تنها براساس این که ساخته یک کارگردان زن است و نه بر اساس کیفیت آن برای جشنواره انتخاب کنم، ترجیح می دهم شغلم را تغییر دهم. 

در این نامه از این دیدگاه رئیس جشنواره ونیز به شدت انتقاد شده و آمده است: زمانی که او تهدید به کناره‌گیری می‌کند، این نکته را القاء می‌کند که استاندارد فیلم‌های زنان پائین است و ساخته‌های زنان در مقاسه با مردان کیفیت کمی دارد.

شبکه سمعی بصری زنان اروپا، موسسه بین‌المللی زنان در سینما و تلویزیون و شبکه سمعی بصری زنان سوئیس از جمله سازمان‌هایی بودند که این نامه اعتراضی را امضاء کردند و جشنواره ونیز هنوز واکنشی به این نامه نداشته است.

هفتادوپنجمین دوره جشنواره فیلم ونیز از ۲۹ اوت تا ۸ سپتامبر (۷ تا ۱۷ شهریور) ادامه خواهد داشت و امسال «گیرمو دل تورو» فیلمساز مشهور مکزیکی به عنوان رئیس داوران بخش رقابتی انتخاب شده است. 

جشنواره فیلم ونیز جشنواره ونیز ونیز
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین