کد خبر: 2337 A

اعطای جایزه اسکار بهترین فیلم به "مهتاب" و نادیده گرفته شدن دنزل واشنگتن در بخش بهترین بازیگر مرد، از نکات عجیب هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار بود.

ایران آرت : علی افتخاری : امسال بزرگ‌ترین شوک را به ما وارد کرد، نه تنها به خاطر به زمین زدن "لا لا لند" بلکه برای اعلام اشتباه برنده اسکار بهترین فیلم.

به گزارش ورایتی، در حالی که همه، سال‌ها درباره جوایز اسکار امسال حرف خواهند زد، بزرگ‌ترین شب هالیوود چند شگفتی دیگر هم داشت.

شگفتی: بهترین فیلم، "مهتاب"

چه چیز دیگری می‌توان درباره تکان‌دهنده‌ترین لحظه تاریخ جوایز آکادمی گفت؟ "مهتاب" برنده جایزه اسکار بهترین فیلم شد و "لا لا لند" را که شانس اصلی دریافت این جایزه بود، شکست داد، اما نام فیلم برنده به اشتباه اعلام شد، ولی در باکلاس‌ترین لحظه شب مراسم، جردن هوروویتس تهیه‌کننده "لا لا لند" گفت: با افتخار این جایزه را به دوستانم در فیلم "مهتاب" تقدیم می‌کنم.

Mahershala Ali Moonlight

"مهتاب"

بی‌اعتنایی: دنزل واشنگتن، "حصارها"

خیلی‌ها اعتقاد داشتند دنزل واشنگتن برای بازی در اقتباس سینمایی از شاهکار آگست ویلسن برای سومین بار برنده جایزه اسکار می‌شود، بخصوص بعد از پیروزی او در جوایز انجمن بازیگران آمریکا، اما در انتها جایزه بهترین بازیگر مرد به کیسی افلک، برنده جوایز بفتا و گلدن گلوب برای "منچستر بای د سی" رسید تا واشنگتن تنها برنده جایزه SAG امسال باشد که در بخش خود جایزه اسکار نگرفت.

Manchester by the Sea

کیسی افلک در فیلم "منچستر بای د سی"

شگفتی: دو جایزه اصلی برای "منچستر بای د سی"

در حالی که فیلم تحسین‌شده کنت لونرگان در بخش بهترین بازیگر مرد و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی پیشتاز بود، اما به خاطر رقبای سرسخت خود در هر دو بخش، موفقیتش به هیچ عنوان قطعی نبود. بخصوص بعد از پیروزی واشنگتن در جوایز SAG، نمی‌شد با قاطعیت گفت که افلک اسکار می‌گیرد، اما "منچستر بای د سی" در نهایت هر دو جایزه اصلی را به خود اختصاص داد.

شگفتی: کالین آتوود، بهترین طراحی لباس برای "جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها"

هرچند کالین آتوود تا پیش از این سه بار برنده جایزه اسکار بهترین طراحی لباس شده بود، اما پیشتازان این بخش در جوایز اسکار امسال "لا لا لند" یا "جکی" بودند، اما آتوود چهارمین جایزه آکادمی خود را برد که اولین جایزه اسکار برای یک فیلم "هری پاتر" هم هست.

Fantastic Beasts and Where to Find Them

"جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها"

بی‌اعتنایی: شرکت لایکا و "کوبو و دو سیم"

انیمیشن استاپ-موشن "کوبو و دو سیم" با وجود نامزدی نه تنها در بخش بهترین فیلم بلند انیمیشن بلکه در بخش بهترین طراحی صحنه، مراسم اسکار امسال را دست خالی ترک کرد. این یعنی شرکت بلندپرواز لایکا استودیوز با وجود نامزدی تمام فیلم‌هایش – "کورالاین"، "پارانورمن" و "ترول‌های جعبه‌ای" – هنوز برنده جایزه آکادمی نشده است.

شگفتی: دو بخش تدوین صدا و صداگذاری

نه تنها برنده دو بخش صدا دو فیلم متفاوت بودند، بلکه هیچ یک از آن‌ها پیشتاز نبودند. برعکس از "لا لا لند" به عنوان برنده این دو بخش یاد می‌شد. در بخش بهترین تدوین صدا، فیلم "رسیدن" پیروز شد و جایزه بخش بهترین صداگذاری به "هکساو ریج" رسید. کوین اوکانل برای کار خود در "هکساو ریج" بعد از 20 نامزدی بالاخره اسکار گرفت.

Hidden Figures

"اعداد و ارقام پنهان"

بی‌اعتنایی: "شیر"، "اعداد و ارقام پنهان" و "اگر از آسمان سنگ هم ببارد"

هر سه فیلم تحسین‌شده در بخش بهترین فیلم نامزد بودند و در بخش‌های دیگر هم شانس دریافت جایزه را داشتند ("شیر" با شش نامزدی، "اعداد و ارقام پنهان" با چهار نامزدی و "اعداد و ارقام پنهان" با سه نامزدی) اما همگی مراسم را دست خالی ترک کردند.

بی‌اعتنایی: جیمز لاکستن، فیلمبردار، "مهتاب"

هرچند "لا لا لند" و فیلمبردارش لینوس ساندگرن گزینه اصلی برای دریافت جایزه بهترین فیلمبرداری بودند، اما خیلی از ناظران در توئیتر عقیده دارند که "مهتاب" به خاطر ظرافت‌های بصری از فلوریدای دهه 1990، انتخاب بهتری بود.

 

اسکار
ارسال نظر