کد خبر: 2299 A

فیلم دامین شازل با شش جایزه اسکار فاتح هشتاد و نهمین دوره معتبرترین جایزه سینمایی سال شد.اما اشتباه عجیب و بزرگ پایان مراسم بیش از این افتخار آفرینی لالالند خبر ساز شد.

ایران آرت  :  علی افتخاری : هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار بامداد دوشنبه به وقت ایران با اجرای جیمی کیمل در دالبی تیه‌تر در لس آنجلس برگزار شد و برندگان 24 بخش این دوره جوایز آکادمی معرفی شدند.

فیلم موزیکال "لا لا لند" به کارگردانی دامین شازل که با 14 نامزدی پیشتاز جوایز اسکار 2017 بود، در شش بخش پیروز شد.

"فروشنده" به کارگردانی اصغر فرهادی از ایران در بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان برنده اسکار شد. فرهادی در اعتراض به دستور اجرایی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در منع سفر شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان، جوایز اسکار امسال را تحریم کرد. او در 2012 نیز با "جدایی نادر از سیمین" جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را دریافت کرد.

نکته عجیب و تاریخی این مراسم در پایان آن رخ داد: در اتقاقی بی سابقه، وارن بیتی که همراه فی داناوی برای معرفی بهترین فیلم روی صحنه رفته بود، هنگامی که پاکت برنده بهترین فیلم را باز کرد،  فیلم  عالم هپروت (لا لا لند) را برنده اعلام کرد.

تهیه کنندگان فیلم عالم هپروت همه روی صحنه رفتند و جوایزشان را گرفتند. ناگهان یکی از آنها اعلام کرد که فیلم برنده مهتاب است. کسی باروش نمی شد و همه فکر می‌کردند بخشی از شوخی‌های مراسم است. اما لحظاتی نگذشت که معلوم شد که وارن بیتی به اشتباه نام عالم هپروت را خوانده و برنده اصلی مهتاب است.

تهیه‌کنندگان عالم هپروت که روی صحنه بودند مجبور شدند پایین بیایند و جای خودشان را با تهیه کنندگان مهتبا عوض کنند و اسکارهای را که در دست داشتند را به آنها تحویل دهند.

 

 

 

اسامی برندگان 24 بخش هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار به شرح زیر است:

بهترین فیلم: "لا لا لند"

دیگر نامزدها: "رسیدن" / "حصارها" / "هکساو ریج" / "اگر از آسمان سنگ هم ببارد" / "اعداد و ارقام پنهان" / "شیر" / "منچستر بای د سی" / "مهتاب"

بهترین کارگردانی: دامین شازل، "لا لا لند"

دیگر نامزدها: دنی ویلنو، "رسیدن" / مل گیبسن، "هکساو ریج" / کنت لونرگان، "منچستر بای د سی" / بری جنکینز، "مهتاب"

بهترین بازیگر مرد: کیسی افلک، "منچستر بای د سی"

دیگر نامزدها: اندرو گارفیلد، "هکساو ریج" / رایان گاسلینگ، "لا لا لند" / ویگو مورتنسن، "کاپیتان فنتستیک" / دنزل واشنگتن، "حصارها"

بهترین بازیگر زن: اما استون، "لا لا لند"

دیگر نامزدها: ایزابل هوپر، "او" / روث نگا، "عاشقانه" / ناتالی پورتمن، "جکی" / مریل استریپ، "فلورنس فاستر جنکینز"

بهترین بازیگر مرد مکمل: ماهرشالا علی، "مهتاب"

دیگر نامزدها: جف بریجز، "اگر از آسمان سنگ هم ببارد" / لوکاس هجز، "منچستر بای د سی" / دو پاتل، "شیر" / مایکل شانون، "حیوانات شبگرد"

بهترین بازیگر زن مکمل: وایولا دیویس، "حصارها"

دیگر نامزدها: نائومی هریس، "مهتاب" / نیکول کیدمن، "شیر" / اوکتاویا اسپنسر، "اعداد و ارقام پنهان" / میشل ویلیامز، "منچستر بای د سی"

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: "منچستر بای د سی" نوشته کنت لونرگان

دیگر نامزدها: "اگر از آسمان سنگ هم ببارد" نوشته تیلور شریدان / "لا لا لند" نوشته دامین شازل / "خرچنگ" نوشته یورگوس لانتیموس و افیمیس فیلیپو / "زنان قرن بیستم" نوشته مایک میلز

بهترین فیلمنامه اقتباسی: "مهتاب" نوشته بری جنکینز بر مبنای داستان تارل آلوین مکرینی

دیگر نامزدها: "رسیدن" نوشته اریک هیسرر بر مبنای داستان "داستان زندگی تو" به قلم تد چیانگ / "حصارها" نوشته اوگست ویلسن بر مبنای نمایشنامه خودش / "اعداد و ارقام پنهان" نوشته آلیسن شرودر و تئودور ملفی بر مبنای کتاب مارگو لی شترلی / "شیر" نوشته لوک دیویس بر مبنای کتاب "راه طولانی خانه" به قلم سارو بریرلی و لری باتروز

بهترین فیلم بلند انیمیشن: "زوتوپیا"، بایرون هوارد، ریچ مور و کلارک اسپنسر

دیگر نامزدها: "کوبو و دو سیم"، تراویس نایت و آریان ساتنر / "موانا"، جان ماسکر، ران کلمان و اوسنات شورر / "زندگی من به عنوان یک کدوسبز"، کلود باراس و ماکس کارلی / "لاکپشت سرخ"، میخائیل دودوک د ویت و توشیو سوزوکی

بهترین فیلمبرداری: "لا لا لند"، لینوس ساندگرن

دیگر نامزدها: "رسیدن"، برادفورد یانگ / "شیر"، گریگ فریزر / "مهتاب"، جیمز لاکستن / "سکوت"، رودریگو پی‌یترو

بهترین طراحی لباس: "جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها"، کالین آتوود

دیگر نامزدها: "متحد"، جوانا جانستن / "فلورنس فاستر جنکینز"، کونسولاتا بویل / "جکی"، مادلین  فونتن / "لا لا لند"، مری زافرس

بهترین مستند بلند: "او.‌جی.: ساخت آمریکا"، ازرا ادلمان و کارولین واترلو (لی‌لاو فیلمز و ای‌اس‌پی‌ان فیلمز)

دیگر نامزدها: "آتش در دریا"، جانفرانکو رزی و دوناتلا پالرمو (استمال اینترتینمنت) / "من کاکاسیاه تو نیستم"، رائول پک، رمی گرلتی و هربرت پک (ولوت فیلمز) / "زندگی، انیمیشن"، راجر راس ویلیامز و جولی گلدمن (موتو پیکچرز و ای‌اند ای ایندی‌فیلمز) / "سیزدهمین"، آوا دوورنی و اسپنسر اوریک (فوروارد موومنت)

بهترین مستند کوتاه: "کلاه‌خودهای سفید"، اورلاندو فون آینزیدل و جوانا ناتاسگارا (گرین مدیا و وایولت فیلمز)

دیگر نامزدها: "در حال احتضار"، دان کراوس (f/8 فیلم‌میکرز با همکاری موتو پیکچرز) / "4.1 مایل"، دافنه ماتزیاراکی (دانشگاه کالیفرنیا، برکلی) / "ویولن جو"، کاهان کوپرمن و رافائلا نیهاوزن (لاکی تو پروداکشنز) / "وطن: سرزمین آبا و اجدادی من"، مارسل ماتلسیفن و استفن الیس (آی‌تی‌ان پروداکشنز)

بهترین تدوین: "هکساو ریج"، جان گیلبرت

دیگر نامزدها: "رسیدن"، جو واکر / "اگر از آسمان سنگ هم ببارد"، جیک رابرتز / "لا لا لند"، تام کراس / "مهتاب"، جوی مکمیلون و نت ساندرز

بهترین فیلم خارجی‌زبان: "فروشنده"، اصغر فرهادی (ایران)

دیگر نامزدها: "سرزمین مین"، مارتین ساندپیت (دانمارک) / "مردی به نام اووه"، هانس هولم (سوئد) / "تانا"، بنتلی دین و مارتین باتلر (استرالیا) / "تونی اردمان"، مارن آده (آلمان)

بهترین چهره‌پردازی و مو: "جوخه خودکشی"، آلساندرو برتولاتزی، جورجو گرگورینی و کریستوفر نلسن

دیگر نامزدها: "مردی به نام اووه"، ایوا فون بار / "آن سوی سفر ستاره‌ای"، جوئل هارلو و ریچارد آلونزو

بهترین موسیقی: "لا لا لند"، جاستین هورویتس

دیگر نامزدها: "جکی"، میکا لوی / "شیر"، داستین اوهالوران و هاوشکا / "مهتاب"، نیکلاس بریتل / "مسافران"، تامس نیومن

بهترین ترانه: "شهر ستاره‌ها" از فیلم "لا لا لند" - موسیقی از جاستین هورویتس، شعر از بنجی پاسک و جاستین پل

دیگر نامزدها: "آزمون بازیگری" از فیلم "لا لا لند" - موسیقی از جاستین هورویتس، شعر از بنجی پاسک و جاستین پل  / "Can’t Stop the Feeling!" از فیلم "ترول‌ها" - موسیقی و شعر از جاستین تیمبرلیک، مکس مارتین و کارل  یوهان شوستر /  "صندلی خالی" از فیلم "جیم: داستان جیمز فولی" - موسیقی و شعر از جی. رالف و استینگ / "How Far I’ll Go" از فیلم "موانا" - موسیقی و شعر از لین-مانوئل میراندا

بهترین طراحی صحنه: "لا لا لند"، سندی رینولدز-واسکو، دیوید واسکو

دیگر نامزدها: "رسیدن"، پاتریس ورمت و پل هوت / "جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها"، استوارت کریگ و آنا پیناک / "درود بر سزار!"، جس گونکور و نانسی های / "مسافران"، گای هندریکس دیاز و جین سردنا

بهترین فیلم کوتاه انیمیشن: "نی‌زن" آلن باریلارو و مارک سوندهایمر (پیکسار انیمیشن استودیوز)

دیگر نامزدها: "وایشا نابینا"، تئودور یوشف (هیئت ملی فیلم کانادا) / "زمان قرضی"، اندرو کوتس و لو هامو-لاجی (کوروم فیلمز) / "Pear Cider and Cigarettes"، رابرت والی و کارا اسپلر (مسیو سوئرو استودیوز و پشن پیکچرز انیمیشن) / "مروارید"، پاتریک آزبورن (گوگل اسپاتلایت استوریز/ایول آی پیکچرز)

بهترین فیلم کوتاه زنده: "آواز بخوان"، کریشتوف دئاک و آنا اودواردی (متئور فیلم‌استودیو)

دیگر نامزدها: "Ennemis Intérieurs"، سلیم العزازی (کوالیا فیلمز) / "La Femme et le TGV"، تیمو فون گونتن و جیاکون کادوف (arbel gmbh) / "شب‌های خاموش"، آسکه بانگ و کیم ماگنوسون (ام اند ام پروداکشنز) / "تایم‌کد"، خوانخو خیمنس (نادیر فیلمز)

بهترین تدوین صدا: "رسیدن"، سیلوین بلمار

دیگر نامزدها: "دیپ‌واتر هورایزن"، وایلی استیتمن و رنی توندلی / "هکساو ریج"، رابرت مکنزی و اندی رایت / "لا لا لند"، آی-لینگ لی و میلدرد لاترو مورگان  / "سالی"، آلن رابرت موری و باب ازمن

بهترین صداگذاری: "هکساو ریج"، کوین اوکانل، اندی رایت، رابرت مکنزی و پیتر گریس

دیگر نامزدها: "رسیدن"، برنارد گاریپی اشتروبل و کلود لا هی / "لا لا لند"، اندی نلسن، آی-لینگ لی و استیو ای. مورو  / "سرکش: داستانی از جنگ‌های ستاره‌ای"، دیوید پارکر، کریستوفر اسکارابوزیو و استیوارت ویلسن / "13 ساعت: سربازان مخفی بنغازی"، گری سامرز، جفری جی. هابوش و مک روث

بهترین جلوه‌های تصویری: "کتاب جنگل"، رابرت لگاتو، دن لمون، اندرو آر. جونز، آدام والدز /

دیگر نامزدها: "دیپ‌واتر هورایزن"، کریگ هاماک، جیسن اسنل، جیسن بیلینگتن و برت دالتن / "دکتر استرنج"، ریچارد بلاف، استفانی سرتی، ریچارد بلاف، وینسنت سیرلی و پل کوربولد / "کوبو و دو سیم"، استیو امرسن، الیور جونز، برایان مکلین و براد شیف / "سرکش: داستانی از جنگ‌های ستاره‌ای"،  جان نول، موهن لئو، هال هیکل و نیل کوربولد

 

اصغر فرهادی اسکار فیلم فروشنده فیلم لالالند
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین