کد خبر: 2014 A

اعلام برندگان شصت‌ونهمین دوره جوایز سالانه انجمن منتقدان آمریکا

اسامی برندگان شصت و نهمین دوره جوایز سالانه انجمن نویسندگان آمریکا اعلام شد.

ایران‌آرت: اسامی برندگان شصت و نهمین دوره جوایز سالانه انجمن نویسندگان آمریکا اعلام شد.

 

برندگان این دوره جوایز سالانه انجمن نویسندگان آمریکا (WGA) بامداد دوشنبه در دو مراسم همزمان در بورلی هیلز هیلتن در لس آنجلس و ادیسن بالروم در نیویورک سیتی معرفی شدند.

در این دو مراسم اسامی برندگان بخش‌های فیلم، تلویزیون، رسانه جدید، رادیو، اخبار، متن‌های تبلیغاتی، بازی‌های ویدیویی و انیمیشن اعلام شد و عباس کیارستمی فیلمساز فقید ایرانی، الیور استون، آرون سورکین، ریچارد کرتیس و دان ویکاکس مورد تقدیر قرار گرفتند.

در بخش فیلم، جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی به "مهتاب" (Moonlight) نوشته بری جنکینز بر مبنای داستان تارل مکرینی اعطاء شد. این فیلم زندگی یک مرد جوان سیاه‌پوست و فقیر را از کودکی تا بزرگسالی در محله‌ای خشن در میامی دنبال می‌کند.

"اگر از آسمان سنگ هم ببارد" نوشته تیلور شریدان، "لا لا لند" نوشته دامین شازل، "عاشقانه" نوشته جف نیکولز و "منچستر بای د سی" نوشته کنت لونرگان، دیگر نامزدهای بخش بهترین فیلمنامه غیراقتباسی بودند.

Barry Jenkins

بری جنکینز برای "مهتاب" برنده جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی شد

جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی نیز به "رسیدن" (Arrival) نوشته اریک هیسرر رسید. او فیلمنامه را بر مبنای داستان "داستان زندگی تو" به قلم تد چیانگ نوشته است. این فیلم درباره یک گروه دانشمند است که برای پیشگیری از پیامدهای مصیب‌بار برای انسان‌ها، به دنبال راهی برای برقراری ارتباط با موجودات فضایی هستند که در مونتانا و 11 مکان دیگر در سراسر دنیا مستقر شده‌اند.

"ددپول" نوشته رت ریس و پل ورنیک بر مبنای قصه‌های مصور "افراد ایکس"، "حصارها" نوشته اوگست ویلسن بر مبنای نمایشنامه خودش، "اعداد و ارقام پنهان" نوشته آلیسن شرودر و تئودور ملفی بر مبنای کتاب مارگو لی شترلی و "حیوانات شبگرد" نوشته تام فورد بر مبنای رمان "تونی و سوزان"، رقبای "رسیدن" در این بخش بودند.

هیسرر پس از دریافت جایزه گفت: این جایزه نشان می‌دهد حدسم درمورد این که همه شما شیفته قصه‌های علمی تخیلی هستید، درست بود.

او ادامه: کنجکاو بمانید. سوال‌های حیاتی بپرسید. قصه‌های بزرگ به این شکل اتفاق می‌افتند و علم به این شکل پیروز می‌شود. 

در بخش بهترین فیلمنامه مستند، "فرمان و کنترل" نوشته رابرت کنر و اریک شلوسر جایزه گرفت. فیلمنامه بر مبنای داستانی از برایان پرل و کیم رابرتز و بر مبنای کتاب "فرمان و کنترل" از اریک شلوسر نوشته شده است.

"مؤلف: داستان جی‌تی لروی" نوشته جف فورزیگ و "روزهای صفر" نوشته الکس گینی دیگر نامزدهای این بخش بودند.

برندگان با رأی حدود 12 هزار عضو WGA انتخاب شدند.

انجمن نویسندگان آمریکا فیلمنامه‌هایی را که تحت دستور عمل‌ یا با توافق این انجمن نوشته نشده‌اند، همین‌طور فیلمنامه‌های نویسندگان غیر عضو را واجد شرایط نمی‌داند. گذشته از این اعضایی که از انجمن استعفاء داده باشند امکان رقابت در این جوایز را ندارند.

"کتاب جنگل" و "شیر" در بخش اقتباسی و "فلورنس فاستر جنکینز" و "زوتوپیا" در بخش غیراقتباسی، جزو فیلمنامه‌هایی بودند که برابر با قوانین انجمن نویسندگان آمریکا برای رقابت در این جوایز واجد شرایط شناخته نشدند.

در این بین، فیلمنامه "شیر" نوشته لوک دیویس نامزد اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شده است و در این بخش با فیلمنامه‌های "رسیدن"، "حصارها"، "اعداد و ارقام پنهان" و "مهتاب" رقابت می‌کند.

در بخش بهترین فیلمنامه غیراقتباسی نیز فیلمنامه‌های "اگر از آسمان سنگ هم ببارد"، "لا لا لند"، "خرچنگ"، "منچستر بای د سی" و "زنان قرن بیستم" نامزد هستند.

با وجود فیلم‌های از قلم افتاده، جوایز انجمن نویسندگان آمریکا همچنان یک شاخص نسبتاً قابل اعتماد برای پیش‌بینی برندگان جوایز اسکار در دو بخش فیلمنامه غیراقتباسی و اقتباسی است. در بخش فیلمنامه اقتباسی در 22 سال گذشته 16 برنده، مشترک بوده‌اند. در بخش فیلمنامه غیراقتباسی نیز در 22 سال اخیر 14 برنده انجمن نویسندگان آمریکا جایزه اسکار آن سال را هم برده‌اند.

سال گذشته، "مرکز توجه" نوشته تام مکارتی و جاش سینگر هم در جوایز WGA هم در جوایز اسکار، برنده جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی شد. "کسری بزرگ" نوشته چارلز راندولف و آدام مکی هم هر دو جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی را گرفت.

شاخه نویسندگان آکادمی علوم و هنرهای سینمایی حدود هفت درصد از کل اعضای رأی‌دهنده آکادمی را شامل می‌شود.

Oliver Stone

الیور استون

پاتن آزوالت مجری مراسمی بود که در بورلی هیلز برگزار شد و با شوخی‌های خود درمورد دونالد ترامپ به دفعات حاضران را خنداند. او در بخشی از مراسم گفت: دلم برای ترامپ می‌سوزد... زندگی او تا قبل از این در گلف و فاحشه‌ها خلاصه می‌شد!

الیور استون که جایزه لورل انجمن نویسندگان را دریافت کرد، در یک سخنرانی جدی درباره نیاز به متوقف کردن جنگ حرف زد و گفت: همه عمرم با آدم‌هایی که جنگ را تمرین می‌کنند مبارزه کرده‌ام. هیچ‌وقت از تلاش خود برای برقراری صلح، نزاکت و گفتن حقیقت دست برندارید.

در این مراسم همچنین جایزه ژان رنوار دستاورد بین‌المللی فیلمنامه‌نویسی به عباس کیارستمی کارگردان و نویسنده اعطا شد که ژوئیه پیش از دنیا رفت. این جایزه را احمد کیارستمی پسر کیارستمی از طرف او دریافت کرد. 

آکی‌را کوروساوا فیلمساز ژاپنی و پدرو آلمودوار فیلمساز اسپانیایی از جمله سینماگرانی هستند که پیش از این جایزه ژان رنوار را دریافت کرده‌اند.

 

عباس کیارستمی جوایز سالانه انجمن نویسندگان آمریکا
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین