کد خبر: 19415 A

صادق زیباکلام گفت: اگر جشنواره فجر به‌عنوان یک جشنواره معتبر قابل قبول شود، نتانیاهو و ترامپ از آن متنفر خواهند بود.

ایران آرت: جشنواره جهانی فجر از سی‌ام فروردین کلید خواهد خورد، اما طی این سال‌ها همیشه یک موضوع اساسی درباره جشنواره جهانی فجر مطرح بوده است؛ این‌که چرا آدم‌های معتبر سینما به جشنواره نمی‌آیند یا تعدادشان خیلی کم است. صادق زیباکلام، استاد دانشگاه در گفتگو با شهروند به بخشی از این سوالات پاسخ داده است.

** اگر جشنواره فجر به‌عنوان یک جشنواره معتبر قابل قبول شود، ناتانیاهو جزو نخستین کسانی خواهد بود که از جشنواره جهانی متنفر خواهد شد. حتی در همین حد هم او جشنواره جهانی را دوست ندارد، به این دلیل که جشنواره جهانی فیلم فجر باعث ارتقای وجهه ایران در سطح بین‌المللی می‌شود. 

** ترامپ هم جشنواره جهانی فجر معتبر را دوست نخواهد داشت و تمام کسانی که چشم دیدن جمهوری اسلامی ایران را ندارند، از این جشنواره خوش‌شان نمی‌آید و به عکس آنانی که مایل هستند جمهوری اسلامی ایران در جهان به نیکی مطرح شود، خوشحال خواهند شد.

** این جشنواره می‌تواند تا ٥ یا ١٠‌سال دیگر به یک برند تبدیل شود که جایزه‌اش با جشنواره‌های معتبر جهانی در سینما برابری کند.

این استاد دانشگاه با مقایسه جام‌جهانی فوتبال و جشنواره‌های جهانی فیلم تصریح کرد: همه ما می‌دانیم که هر ٤‌سال یک بار جام‌جهانی فوتبال هست، ولی من و شما نمی‌دانیم که کشورهای مختلف چه تلاشی انجام می‌دهند یا چه رشوه‌های کلانی می‌دهند که بازی‌های جام‌جهانی در کشورشان برگزار شود، زیرا آنها می‌دانند این باعث سر زبان افتادن آن کشور در عرصه بین‌المللی خواهد شد.

**جشنواره فیلم فجر، چه درست و چه غلط، به‌عنوان یک جشنواره دولتی و حکومتی شناخته می‌شود و این نوع شناخت در خارج از مرزها از این جشنواره بیشتر است. همین موضوع مهمترین و بزرگترین مانع برای تقویت بخش جهانی جشنواره فجر (که چند دوره است به صورت مستقل برگزار می‌شود) است و باعث می‌شود از نظر هنری جشنواره خیلی جدی گرفته نشود.

** سال‌هاست درباره نحوه انتخاب داوران و ... در این بخش از جشنواره (چه داخلی و چه جهانی) بحث وجود دارد و این موضوعات در دنیا بازتاب پیدا می‌کند. دیگر ارکان جشنواره هم طوری انتخاب می‌شود که نفوذ حکومت در آن مشهود است و این از دید اهل هنر و خبر که در خارج از این مرزها زندگی می‌کنند، پنهان نمی‌ماند، بنابراین این موضوعات و حرف‌وحدیث‌هایی که درباره آن وجود دارد باعث می‌شود به‌عنوان یک جریان هنری بین‌المللی این جشنواره از اهمیت برخوردار نباشد. این موضوع را می‌شود در مقایسه با جشنواره‌هایی مثل کن، ونیز و جایزه اسکار آمریکا، بیشتر درک کرد.

** سیمنای ایران ٢ زیرشاخه کلی دارد سینمای حکومتی و دولتی که ابراهیم حاتم‌کیا نماد آن است و سینمای مستقل که نمادش اصغر فرهادی است. این خیلی واضح است که استقلال جشنواره به برندشدن و اعتبار آن کمک می‌کند و همه آنها به صنعت سینما؛ نمونه این موضوع اصغر فرهادی است که چون نماد سینمای مستقل ایران است، افتخارات زیادی هم کسب کرده است!

جشنواره فیلم فجر صادق زیباکلام جشنواره جهانی فیلم فجر
ارسال نظر