کد خبر: 15236 A

نامزدهای هفتاد و یکمین دوره جوایز بفتا معرفی شدند.

ایران آرت: جین لاش رئیس آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا و آماندا بری مدیرعامل آکادمی به همراه ناتالی دورمر ("بازی تاج و تخت") و لتیشا رایت ("بلک پنتر")، سه‌شنبه صبح اسامی نامزدهای این دوره جوایز بفتا را اعلام کردند.

در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان، "فروشنده" به کارگردانی از اصغر فرهادی نامزد شده است. "فروشنده" در این بخش با فیلم‌های "او" به کارگردانی پل ورهوفن از فرانسه، "اول پدرم را کشتند" به کارگردانی آنجلینا جولی از کامبوج، فیلم کره‌ای "کنیز" به کارگردانی پارک چان-ووک و "بدون عشق" به کارگردانی آندری زویاگینتسف از روسیه رقابت می‌کند. "فروشنده" سال گذشته برنده اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شد و امسال در بریتانیا روی پرده رفت.

فیلم‌های "شکل آب" به کارگردانی گی‌یرمو دل تورو، "سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری" به کارگردانی مارتین مک‌دونا و فیلم بریتانیایی "سیاه‌ترین ساعت" به کارگردانی جو رایت بیشترین نامزدی را به دست آورده‌اند. "شکل آب" در 12 بخش نامزد شده است و دو فیلم دیگر هر یک در 9 بخش نامزد هستند.

"شکل آب" در بخش بهترین فیلم نامزد است و دل تورو نیز در دو بخش بهترین کارگردان و بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی شانس دریافت جایزه را دارد. سالی هاوکینز در بخش بهترین بازیگر زن و اکتاویا اسپنسر در بخش بهترین بازیگر زن مکمل نامزد شده است. داستان فیلم در 1962 و در دوران جنگ سرد روی می‌دهد. یک نظافتچی و همکارش که در یک آزمایشگاه دولتی مشغول کار هستند در یک مخزن آب مخلوقی دوزیست کشف می‌کنند. نظافتچی از روی تنهایی با مخلوق دوست می‌شود و... "شکل آب" سپتامبر پیش برنده جایزه شیر طلای هفتاد و چهارمین دوره جشنواره فیلم ونیز شد و روز دوشنبه در جوایز گلدن گلوب در دو بخش بهترین کارگردان و بهترین موسیقی برنده شد.

"سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری" یکی دیگر از نامزدهای بخش بهترین فیلم است. مک‌دونا هم در هر دو بخش بهترین کارگردان و بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی نامزد شده است و ستاره‌های فیلم شامل فرانسیس مکدورمند، سام راک‌ول و وودی هارلسن نیز در بخش‌های بازیگری نامزد هستند. این فیلم در جایزه گلدن گلوب در چهار بخش از جمله بهترین فیلم درام پیروز شد.

همان‌طور که انتظار می‌رفت گری اولدمن بازیگر کهنه‌کار بریتانیایی برای بازی در نقش وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیا در "سیاه‌ترین ساعت" نامزد دریافت جایزه بفتا بهترین بازیگر مرد شد. اولدمن روز دوشنبه در جوایز گلدن گلوب جایزه گرفت و از او به عنوان رقیب جدی جایزه اسکار این بخش یاد می‌شود. "سیاه‌ترین ساعت" در بخش بهترین فیلم نیز نامزد است. دو فیلم "با اسم خودت به من زنگ بزن" به کارگردانی لوکا گوادانینو و "دانکرک" به کارگردانی کریستوفر نولان فهرست نامزدهای این بخش را کامل می‌کنند.

"دانکرک" و "بلید رانر 2049" به کارگردانی دنی ویلنو نیز هر یک هشت نامزدی به دست آورده‌اند.

بفتا مانند اسکار تمام فیلم‌های انگلیسی‌زبان و نه صرفاً فیلم‌های بریتانیایی را برای جوایز سالانه خود در نظر می‌گیرد. با این حال، فیلم‌هایی که بیشتر ریشه بریتانیایی دارند، اغلب بیش از گلدن گلوب یا اسکار مورد توجه قرار می‌گیرند.

سال گذشته فیلم موزیکال "لا لا لند" به کارگردانی دامین شازل برنده پنج جایزه بفتا شد و بعداً در جوایز اسکار شش جایزه گرفت.

برندگان هفتاد و یکمین دوره جوایز بفتا 18 فوریه (29 بهمن) در مراسمی در رویال آلبرت هال در لندن معرفی می‌شوند. بی‌بی‌سی وان حق پخش تلویزیونی مراسم را در اختیار دارد.

فهرست نامزدهای جوایز بفتا 2018 به شرح زیر است:

بهترین فیلم: "با اسم خودت به من زنگ بزن" / "سیاه‌ترین ساعت" / "دانکرک" / "شکل آب" / "سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری"

بهترین کارگردان: دنی ویلنو، "بلید رانر 2049" / لوکا گوادانینو، "با اسم خودت به من زنگ بزن" / کریستوفر نولان، "دانکرک" / گی‌یرمو دل تورو، "شکل آب" / / مارتین مک‌دونا، "سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری"

بهترین بازیگر مرد: دانیل دی-لوییس، "رشته خیال" / دانیل کالویا، "برو بیرون" / گری اولدمن، "سیاه‌ترین ساعت" / جیمی بل، "ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند" / تیموتی شالامه، "با اسم خودت به من زنگ بزن"

بهترین بازیگر زن: آنت بنینگ، "ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند" / فرانسیس مکدورمند، "سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری" / مارگو روبی، "من، تونیا" / سالی هاوکینز، "شکل آب" / سرشا رونان، "لیدی برد"

بهترین بازیگر مرد مکمل: کریستوفر پلامر، "تمام پول‌های دنیا" / هیو گرانت، "پدینگتن 2" / سام راک‌ول، "سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری" / ویلم دافو، "پروژه فلوریدا" / وودی هارلسن، "سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری"

بهترین بازیگر زن مکمل: آلیسن جنی، "من، تونیا" / کریستن اسکات تامس، "سیاه‌ترین ساعت" / لوری متکاف، "لیدی برد" / لسلی منویل، "رشته خیال" / اکتاویا اسپنسر، "شکل آب"

بهترین فیلم بریتانیایی: "سیاه‌ترین ساعت" / "مرگ استالین" / "کشور خود خدا" / "لیدی مکبث" / "پدینگتن 2" / "سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری"

بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی: "غول": گرت تانل (نویسنده/کارگردان/تهیه‌کننده)، جک هیلی گاتمن و تام میتن (تهیه‌کنندگان) / "من یک ساحره نیستم": رانگانو نیونی (نویسنده/کارگردان)، امیلی مورگان (کارگردان) / "استخوان آرواره": جانی هریس (نویسنده/تهیه‌کننده)، تامس نپر (کارگردان) / "سلسله ما": لوسی کوهن (کارگردان)، "لیدی مکبث": آلیس برچ (نویسنده)، ویلیام الدروید (کارگردان)، فولا کرونین اورایلی (تهیه‌کننده)

بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان: "او"، پل ورهوفن / "اول پدرم را کشتند"، آنجلینا جولی / "کنیز"، پارک چان- ووک / "بدون عشق"، آندری زویاگینتسف / "فروشنده"، اصغر فرهادی

بهترین مستند: "شهر اشباح"، متیو هاینمن / "من کاکاسیاه تو نیستم"، رائول پک / "ایکاروس" برایان فوگل / "یک دنباله ناراحت‌کننده: حقیقت قدرت"، بانی کوهن و جان شنک/ "جین"، برت مورگن

بهترین فیلم انیمیشن: "کوکو"، لی آنکریچ / "ونسان مهربان"، دوروتا کوبیلا و هیو ولشمن / "زندگی من به عنوان یک کدوسبز"، کلود باراس

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: "برو بیرون"، جردن پیلی / "من، تونیا"، استیون راجرز / "لیدی برد"، گرتا گرویگ / "شکل آب"، گی‌یرمو دل تورو و ونسا تیلور / "سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری"، مارتین مک‌دونا

بهترین فیلمنامه اقتباسی: "با اسم خودت به من زنگ بزن"، جیمز آیوری / "مرگ استالین"، آرماندو ایانوچی، یوان مارتین، دیوید اشنایدر / "ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند"، مت گرینهاج / "بازی مالی"، آرون سورکین / "پدینگتن 2"، سایمن فارنابی و پل کینگ

بهترین فیلمبرداری: "بلید رانر 2049"، راجر دیکنز / "سیاه‌ترین ساعت"، برونو دلبونل / "دانکرک"، هویته فان هویتما / "شکل آب"، دان لاستسن / "سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری"، بن دیویس

بهترین موسیقی: "بلید رانر 2049"، بنجامین والفیش و هانس زیمر / "سیاه‌ترین ساعت"، داریو ماریانلی / "دانکرک"، هانس زیمر / "رشته خیال"، جانی گرین‌وود / "شکل آب"، الکساندر دپلا

بهترین تدوین: "بیبی راننده"، جاناتان آموس و پل ماکلیس / "بلید رانر 2049"، جو واکر / "دانکرک"، لی اسمیت / "شکل آب"، سیدنی والینسکی / "سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری، جان گرگوری

بهترین طراحی صحنه: "دیو و دلبر"، سارا گرین‌وود و کتی اسپنسر / "بلید رانر 2049"، دنیس گاسنر و الکساندرا کرزولا / "سیاه‌ترین ساعت"، سارا گرین‌وود و کتی اسپنسر / "دانکرک"، ناتان کراولی و گری فتیس / "شکل آب"، پل دنهام آستربری، جف ملوین و شین ویو

بهترین طراحی لباس: "دیو و دلبر"، ژاکلین دوران / "سیاه‌ترین ساعت"، ژاکلین دوران / "من، تونیا"، جنیفر جانسن / "رشته خیال"، مارک بریجز / "شکل آب"، لوییس سکیرا

بهترین چهره‌پردازی و مو: "بلید رانر 2049"، دانلد مووا و کری وارن / "سیاه‌ترین ساعت"، دیوید مالینوفسکی، ایوانا پریموراچ، لوسی سیبیک و کازوهیرو توچی / "من تونیا"، دبورا لا میا دناور و آدرویتا لی / "ویکتوریا و عبدل"، دانیل فیلیپس / "شگفتی"، نائومی باکستاد، رابرت ای. پاندینی و آرین تویتن

بهترین جلوه‌های ویژه تصویری: "بلید رانر 2049"، گرد نفزر و جان نلسن / "دانکرک"، اسکات فیشر، اندرو جکسن / "شکل آب"، دنیس براردی، تری هارل، کوین اسکات / "جنگ‌های ستاره‌ای: آخرین جدای" / "جنگ سیاره میمون‌ها"

بهترین صدا: "بیبی راننده"، تیم کاواگین، مری اچ. آلیس و جولین اسلیتر / "بلید رانر 2049"، ران بارتلت، داگ همفیل، مارک مانجینی و مارک روث / "دانکرک"، ریچارد کینگ، گرگ لانداکر، گری‌ای. ریتزو و مارک واینگارتن / "شکل آب"، کریستین کوک، گلن گوتیه، ناتان روبیتی و براد زورن / "جنگ‌های ستاره‌ای: آخرین جدای"، رن کلایس، دیوید پارکر، مایکل سمانیک، استیوارت ویلسن و متیو وود

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی: "عامر"، ویکا اودوکیمنکو / "دیو کابوی"، کالین اوتول / "یک مرد در حال غرق شدن"، مهدی فلیفل / "کار"، آنیل کاریا / "پسران رن"، هری لایتن

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی: "دلش را دارم"، ویل اندرسن / "مال دنیا"، بن استیر، "Poles Apart"، پالوما بائسا و سر ان لو

ستاره نوظهور (جایزه تماشاگران): دانیل کالویا / فلورنس پیو / جاش اوکانر / تسا تامپسن / تیموتی شالامه

 

 

اصغر فرهادی فیلم فروشنده جایزه بفتا
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین