کد خبر: 1387 A

همچنان که انتظار می رفت نشست خبری فیلم قاتل اهلی کم مانده بود به قتل و خونریزی ختم شود؛ کیمیایی در حضور تهیه کننده به او توهین هم کرد؛ غیبت پرویز پرستویی و خنده های تمسخر آمیز خبرنگاران هم آتش تهیه این ماجرا بود.

ایران آرت : مسعود کیمیایی در ابتدای نشست در سخنانی گفت: «درود به همه شما خانم‌ها و آقایان، اینجا و در برابر شما نشستن تبعات دارد که بخشی از آن را در سالن به شکل خندیدن بی‌مورد افراد در سالن نمایش دیدیم. متاسفانه امروزه داریم با دنیای مزدور هنر آشنا می‌شویم، جنس این خندیدن‌ها و ترسیدن‌ها حاکی از همین مسئله است، این فیلم برای نترس‌هاست همانند سازنده‌اش. این فیلم برای دانستن ساخته شده است. ساخت این فیلم خیلی کار سختی بود و من حدود دو سال روی فیلم معطل شدم، علاف بودم، ولی ایستادم تا این فیلم را بسازم و به شما نشان بدهم که اطرافتان چه می‌گذرد و از آن‌ها غافل نباشید. من این فیلم را برای تو ساختم و برای تو اینجا هستم. تنها این فیلم است که می‌ماند و هیچ‌کدام از دسیسه‌ها و سیاهی‌ها باقی نخواهند ماند.»

کیمیایی در ادامه درخصوص شایعاتی مبنی بر تغییر نسخه اکران عمومی نسبت به نسخه جشنواره گفت: «هیچ اتفاق و تغییری رخ نمی‌دهد، مگر می‌شود که یک کتاب دو مولف داشته باشد؟ در تدوین کار ممکن است که بخش‌هایی از فیلم بالا و پایین شود. اسکلت فیلم در 107 دقیقه جا می‌گیرد و نسخه فعلی به قول معروف یک کیسه‌کشی لازم دارد.»

این کارگردان سپس در پاسخ به یک خبرنگار که پرسید چرا در این فیلم به سراغ حزب الهی‌ها رفتید؟ گفت: «فرضا که رفته باشم، به هر حال این افراد هم در این جامعه زندگی می‌کنند و از طریق آنها می‌توان به خصوصیات و ویژگی‌هایشان پی برد و حتی جامعه را شناخت، اما در این فیلم، ما حزب الهی نداشتیم.»

کیمیایی سپس در مورد اختلافاتی که بر سر تدوین مجدد کار و تغییر بخش‌هایی از فیلم بین او و تهیه کننده وجود دارد، توضیح داد: «فیلم هستی‌اش مال من است و اقتصادش مال آقای قوچانی.»

پولاد کیمیایی در پاسخ یکی از خبرنگاران درباره سخنان قوچانی که گفته بود، فیلم جشنواره، نسخه پولاد کیمیایی است و نسخه اکران عمومی نسخه مسعود کیمیایی، بیان کرد: «این سوال را بهتر است از آقای قوچانی بپرسید.»

قوچانی هم پاسخ داد: «به نظر من نباید به حاشیه‌ها دامن زد. این اثر، فیلم خوبی است و خوب‌تر هم خواهد شد. معتقدم حداقل ۱۵ دقیقه از بازی‌ها باید اصلاح شود و من با آقای کیمیایی در جلسه‌ای بعد از جشنواره در این باره تصمیم می‌گیریم.»

سپس کیمیایی خطاب به قوچانی گفت: «کوتاه کردن فیلم در حد و اندازه شما نیست و بی‌شک این نسخه فروش خوبی خواهد کرد.»

قوچانی در سخنانی ادامه داد: «سینما یک کار گروهی است و تمام تلاش خود را کردم تا شرایط مناسبی را برای ساخت این فیلم توسط استاد فراهم کنم. من از همه می‌خواهم که حاشیه سازی نکنید. اگر در جامعه ما افرادی وجود دارند که رانت دارند و با استفاده از آن می‌خواهند مردم را له کنند، من با این مسئله مخالفم. این مسئله را فیلم به خوبی نشان می‌دهد، بهتر است حاشیه سازی نکنیم تا فیلم خراب نشود.»

او همچنین اضافه کرد: «فیلم مال من است و تمام تلاشم را کردم که قانون رعایت شود، اگر فیلم موفق نباشد من از سینما حذف خواهم شد زیرا که سرمایه‌گذار خصوصی هستم. برای همین اجازه نمی‌دهم هیچ حاشیه‌ای به فیلم لطمه بزند، چون به ضرر من تمام می‌شود. اینکه فیلمنامه همان متنی است که در قرارداد آمده یا آن متنی است که حضور پولاد در آن پررنگ‌تر است را از طریق قانون پیگیری می‌کنم.»

سپس کیمیایی در پاسخ به اظهارات قوچانی گفت: «آقای قوچانی آدم محترمی است، او کارش تبلیغات در حوزه تلویزیون بوده و این کار را هم به خوبی انجام داده است. دراین فیلم هم باحضور در کنار من و گرفتن عکس به شدت برای خود تبلیغ کرد و وقتی نتوانست به من بند کند به سراغ پولاد رفت و ایراد الکی گرفت که نقش بیشتری دارد. این فیلم برای خود اندازه دارد. آیا من بعد از ۵۰ سال فیلمسازی به خاطر پسرم فیلم خود را کج و کوله می‌کنم؟»

کیمیایی در پاسخ به خبرنگاری که نسبت به کارگردانی و دیالوگ‌های فیلم نواقصی را مطرح کرد، گفت: «می‌دانم شما نباید از فیلم خوش‌تان بیاید، آیا شما تا به حال فیلم ساخته‌اید؟ اگر نساختید لطفا صحبت‌های فنی نکنید، دیالوگ‌های فیلم به صورت روزنامه‌ای نوشته شده زیرا که فیلم درباره رسانه است و همان لحنی است که امروز استفاده می‌شود.»

این کارگردان سپس با اشاره به بی‌اخلاقی‌هایی که نسبت به او در حوزه سینما می‌شود، توضیح داد: «متاسفانه این مسایل از درون عوامل فیلم و از نزدیک‌ترین عنصر تولید نشات می‌گیرد. پولاد کیمیایی یک بازیگر است که در سه فیلم متفاوت به خوبی بازی کرده، اما یک‌سری افراد هرگاه می‌خواهند متلک بگویند، او را پسر مسعود کیمیایی معرفی می‌کنند، این نیش و کنایه‌ها تا کی هست؟ این مسایل این روزها خون داریوش مهرجویی را هم به جوش آورده است. تفاوت نسل ما با الان دراین است که من یک سال است با سعید راد دچار مشکل و اختلافی هستیم، اما وقتی او را در این جلسه می‌بینم خوشحال می‌شوم. جای پرویز پرستویی خالی و درود بر داریوش مهرجویی به زودی به دیدارش می‌روم و او را می‌بوسم.»

در ادامه این نشست، فریدون جیرانی هم که در جمع اهالی رسانه نشسته بود، در سخنانی بیان کرد: «من متاسفم که این اتفاق افتاده و برای حمایت از کیمیایی آمده‌ام. آقای کیمیایی مولف این اثر است و کارگردان تصمیم گیرنده نهایی است. من از نامه پرستویی متاسفم. امروز که نامه مهرجویی را خواندم گریه‌ام گرفت. من وارد بحث نمی‌شوم و به احترام کیمیایی تعظیم می‌کنم.»

در پایان این جلسه، گبرلو می خواست قوچانی و کیمیایی را آشتی بدهد که آن دو رضایت ندادند. سپس از میان جمع یکی از منتقدان سینما برخاست و گفت باید پای کیمیایی را بوسید و به قوچانی اعتراض کرد که با برخورد جدی گبرلو مواجه شد.

نشست خبری فیلم سینمایی «قاتل اهلی» ساخته مسعود کیمیایی با حضور این نویسنده و کارگردان، منصور لشکری‌قوچانی (تهیه‌کننده)، فرشاد محمدی (مدیر فیلمبرداری)، بهزاد عبدی (آهنگساز) و پگاه آهنگرانی و پولاد کیمیایی (بازیگران)، نخستین ساعات بامداد یک‌شنبه 17 بهمن در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد.

 

 

 

پرویز پرستویی مسعود کیمیایی پولاد کیمیایی فیلم قاتل اهلی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین