کد خبر: 1289 A

سه حاشیه از چهارمین روز جشنواره فیلم فجر بخوانید.

ایران آرت : سمیرا افتخاری :

* در حاشیه نشست های خبری محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر و مهتاب کرامتی مدیر هنری جشنواره مراسم یادبودی برای تقدیر از جمشید ارجمند، محسن سیف، محمدرضا رستمی و علی وزینی، چهار منتقد و فعال رسانه‌ای که امسال از دنیا رفتند، برگزار کردند و چهار صندلی را برای این عزیزان از دست رفته که سال قبل در میان ما بودند خالی گذاشتند.

مهتاب کرامتی  گفت: اعتقاد مطلق دارم که سینما کاری جمعی است و کار ما زمانی مفهوم پیدا می‌کند که روزنامه نگاران و منتقدان هم باشند. زمانه غریبی شده است که سال گذشته این دوستان کنار ما بودند و امسال نیستند. قدر هم را بدانیم تا در آینده کمتر حسرت بخوریم.

 

* فیلم "فِراری" ساخته کارگردان کهنه کار علیرضا داودنژاد،  پس از چهار سال رسید که با حضور پرتعداد تماشاگران اکران شد.

داستان درباره یک دختر 17 ساله شمالی با بازی ترلان پروانه است که برای گرفتن عکس یادگاری با یک ماشین فِراری هشت میلیاردی به تهران می‌آید. محسن تنابنده در فیلم نقش یک راننده آژانس را بازی کرده و سیما تیرانداز دیگر بازیگر فیلم است.

نشست‌ خبری فیلم سینمایی فراری در روز چهارم جشنواره فیلم فجر در کاخ جشنواره (4)

"فراری" هم با واکنش‌های متفاوت روبرو شد. نشست خبری فیلم با حضور عوامل آن بسیار کوتاه برگزار شد.

علیرضا داودنژاد کارگردان گفت: فکر می‌کنم سال به سال دریغ از پارسال. یعنی هر چه می‌گذرد روحیه انفعال، تقلید و مصرف‌زدگی بیشتر ترویج پیدا می‌کند و روحیه ابداع، ابتکار و خلاقیت کاهش پیدا می‌کند و این روند نگران کننده‌ای است.

* آخرین فیلم روز چهارم جشنواره به "سوفی و دیوانه" ساخته مهدی کرم‌پور بود. فیلم با حضور پرتعداد تماشاگران آغاز و با حضور کم تعداد آنها به پایان رسید. سید احمد خمینی فرزند سید حسن خمینی برای دیدن این فیلم به سالن همایش‌ها آمد.

"سوفی و دیوانه" فیلمی نیست که همه اقشار را بتواند راضی نگه دارد و کرم‌پور نیز در نشست خبری به این موضوع اشاره کرد.

نشست‌ خبری فیلم سینمایی  صوفی و دویوانه  در روز چهارم جشنواره فیلم فجر در کاخ جشنواره (4)

او گفت: "سوفی و دیوانه" در راستای کارهای سینمایی قبلی‌ام است که تماشاگر خاص خود را دارد. اهل فیلمسازی مُد روز نیستم و کار خود را انجام می‌دهم. "سوفی و دیوانه" فیلمی در اندازه خودش است. از آنجا که با فیلم‌های آپارتمانی فرق دارد، پیش‌تولید آن طولانی بود و بیش از شش ماه طول کشید. یک سال و نیم هم فیلمنامه را با سجاده‌چی کار می‌کردیم.

سجاده چی نویسنده این فیلم نیز بیان کرد: عادت کرده‌ایم همیشه در فیلم‌ها تنش باشد و کینه و دشمنی و نفرت ببینم، اما در "سوفی و دیوانه" تلاش شده تا نوع دیگری از سینما را بر اساس همین واقعیت‌ها بسازیم.

 

مهتاب کرامتی ترلان پروانه مهدی کرم پور
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین