کد خبر: 10428 A

یکی از نکات جالب توجه در جشنواره فیلم «شبدیز» حضور سه فیلم است که هم موضوع آنها درباره «خرها» است و این حیوانات نقش هایی را در این آثار بازی می کنند!

ایران آرت: پنجاه و هفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان (شبدیز) از ۲۲ تا ۲۵ شهریور ماه در شهر کرمانشاه برگزار شد. در این جشنواره ۸۳ فیلم و انیمیشن داستانی، مستند، تجربی به نمایش درآمد ولی یکی از نکات جالب در فیلم های به نمایش درآمده این است که موضوع برخی از فیلم ها «خر» بود و نقش اصلی را هم این حیوانات ایفا می کردند.

در این گزارش کوتاه به معرفی این آثار می پردازیم.

 

«آتقی لی کیشی» به کارگردانی امیر گلشنی فیلم کوتاه ۱۲ دقیقه ای است که داستان یک گروه فیلمساز را روایت می کند که عازم دهکده ای شده و فرآیند تولید یک فیلم را تجربه می کنند. در این اثر کوتاه که بازیگران داستان به زبان آذری صحبت می کنند، یک خر حضور دارد که گروه فیلمسازی تمام تلاش خود را می کنند که از این حیوان بازی بگیرند. شخصیت کارگردان در فیلم معتقد است که همه فیلمسازان روشنفکر یک شال گردن برگردن خود دارند. در نهایت وقتی خر داستان به تمام عوامل فیلم قصه حمله می کند، خود در تیتراژ یک شال گردن به گردن می اندازد.

«آتقی لی کیشی» تولید دفتر انجمن سینمای جوانان ایران در دفتر شهر سهند است.

 

فیلم «سزارین» به کارگردانی امید وفایی نیز به مدت ۲۲ دقیقه ساخته شده است و در خلاصه داستان آن آمده است: گاهی مرز میان واقعیت و کابوس به هم می ریزد و تا بدانجا پیش می رود که کابوس ها آنقدر بزرگ می شوند که جای واقعیت را می گیرند سزارین روایت تحول است‌. روایت تلفیق و روایت در هم است.

این فیلم داستان استحاله یک مرد و تبدیل شدن آن به یک خر است. در این فیلم ۴۰ الاغ بازی می کنند. 

در این فیلم تاکید بر این دارد که انسان های امروز دچار روزمره گی شده اند و بدون هدف کار تعریف شده را هر روز انجام می دهند.

اما یکی از جذاب ترین این فیلم ها، مستند «خر تنها» به کارگردانی مهدی حسنی جلیلیان است که به مدت ۲۳ دقیقه ساخته شده است. در خلاصه داستان این مستند کوتاه آمده است: علی بی غم آزاده است. او ۹ سال است که از خرهای سرگردان حمایت می کند. علی بی غم از باور مردم در مورد بی شعور خواندن خر گله مند است. فیلم تلاش های او درباره شکستن این باور و حمایت او از این حیوان است.

در این فیلم خر به صورت موجودی بسیار محترم به تصویر کشیده شده است که شخصیت اصلی یعنی علی بی غم تمام تلاش خود را می کند تا اهمیت خر در جامعه را ثابت کند و حتی بگوید خر نماد خردجمعی است!

این فیلم محصول دفتر انجمن سینمای جوانان ایران در کرمانشاه است.

 

منبع: مهر

جشنواره فیلم شبدیز آتقی لی کیشی فیلم سزارین فیلم خر تنها
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین