کد خبر: 9888 A

یاری می‌گوید حرفه پدرش باعث شده او با فلز آشنا شود و برای آثار هنری خود از آن استفاده کند.

ایران‌آرت: کاوه یاری که آثارش با عنوان "کوبه با نشان" در گالری سهراب به نمایش در آمده است در مورد این نمایشگاه گفت: من چندی پیش برای آثار خودم عنوانی را در فرهنگستان زبان ثبت کردم که تلفیقی از دو واژه چکش و نقاشی بود و من در حقیقت آثاری را تحت عنوان "چقاشی" ارائه می‌کنم.

او ادامه داد: آثار این نمایشگاه همگی با چکش ساخته شده‌اند و به همین دلیل من مجبورم از متریال‌های فلزی استفاده می‌کنم. البته این اتفاق به دلایلی مختلفی بستگی دارد و یکی از آن‌ها پیشینه کار پدری من در ساخت منسوجاتی فلزی است که امروز از چرخه زندگی کنار گذاشته شده‌اند.

این هنرمند گفت: من به واسطه پدر و عموی خود که آهنگر بودند با این متریال آشنا هستم و در ساخت آثارم از ظروف قدیمی مانند بشقاب‌ها و کاسه‌هایی که ساخته دست آن‌ها بوده و روزگاری در آن غذا می‌خوردند استفاده کرده‌ام.

یاری گفت: در حقیقت کاری که من در ادامه حرفه پدری خود انجام می‌دهم نوعی نقاشی کردن با چکش است. برای همین هم بود که واژه "چقاشی" را برای این آثار تالیف و ثبت کردم.

کاوه+یاری

این هنرمند افزود: من به واسطه این آثار تلاش دارم بسیاری از کارها و حرفه‌هایی که فراموش شده‌اند را در شکل جدیدی یادآوری و احیا کنم. هر چند که این آثار در بیشتر مواقع به صورت بداهه شکل می‌گیرند و من چیزی که درون این ظروف و فلزها وجود دارد را کشف می‌کنم و ارائه می‌دهم.

این هنرمند گفت: سعی کرده‌ام دوره به دوره از نظر فرم و شکل تغییراتی را در آثارم به وجود بیاورم و تا به امروز نمایشگاه‌های متعددی از این چقاشی‌ها برگزار کردم که آخرین آن سال گذشته در گالری گلستان بود.

یاری گفت: شاید مهم‌ترین دغدغه من جدای از ارائه یک اثر هنری زیبا احیای بسیاری از مسائل فراموش شده باشد که روزی مهم‌ترین حرفه‌ها بودند مانند مس‌گری و حلب‌سازی.

نمایشگاه آثار کاوه یاری با عنوان "کوبش با نشان" 10 تا 22 شهریور در گالری سهراب واقع در خیابان سمیه، قبل از رامسر، شماره 142 برپاست.

 

کاوه یاری
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین