کد خبر: 9666 A

آثار هفده عکاس جوان با موضوع بازنمایی وجوه زیست محیطی و عناصر شهر مشهد در گالری تم به نمایش درمی‌آید.

ایران‌آرت: سال گذشته پروژه‌ای با موضوع شهر با نام «اُربن» با دعوت از هفده عکاس جوان توسط کیارنگ علایی آغاز شد و عکاسان به تناوب و در بازه های زمانی یک ماهه به انجام این پروژه پرداختند که حاصل این فعالیت اکنون در قالب نمایشگاه عکسی به نام «اربن» و کتابی به همین نام آماده ارائه است که بخش نمایشگاهی آن عصر جمعه ١٠ شهریور در گالری تم تهران روی دیوار می رود.

علایی درباره انتخاب این موضوع برای این نمایشگاه گفت: شهر با قصه آدم هایش، با کوچه ها و دیوارهایش، با صدای روز و سکوت شب هایش معنا پیدا می کند. شهر جعبه ای پر اعجاب است که به واسطه داستان متنوع آدم هایش اسرارآمیز و جذاب جلوه می کند. هر شهر رنگی دارد و به نظر من آسمان شهرها یک رنگ نیست. قدم زدن زیر آسمان شهرهای مختلف احساس های متفاوتی را برایمان ایجاد می کند که بخشی از آن متاثر از نورپردازی، اصوات، فرم معماری و فرهنگ آدم ها است.

وی ادامه داد: ما در میان همین صداها، ترافیک و در همین جای اعجاب انگیز دنیا آمده ایم اما غالبا شناخت ما از آن اندک است، جزییات محل زیستن مان را به خاطر نمی سپاریم و گوشه و کنارش را به دقت نمی نگریم. گاهی یادمان می رود که شهر اگر برای ما محل رفت و آمد، محل دیدار و کشف و شهود است، برای عده ای سرپناه و خانه است.

به گفته وی، این نمایشگاه روایتگر پرسش هایی چون شهر چه قصه ای دارد؟ هم‌زیستی مسالمت آمیز ما در فضاهای کوچک و محدودی که هر روز از طبیعت خالی و خالی تر می شود چه روشی از زیستن را بر سر ما می‌ریزد؟ المان های شهری با ما از چه می گویند؟ است.

این عکاس در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: همه این سوال ها باعث شد تا برای این پروژه گروهی موضوع شهر را در نظر بگیرم و عکاسان جوان این گروه را به خیره گی درون شهر مشهد دعوت کنم تا پس از پرسه مجدانه خود در شهر به نشانه های زیستن امروزی، توپوگرافی شهر، خصیصه های شهرنشینی، احساس به خاک، بوم، زادگاه و ریشه هایشان نزدیک شوند و شهر را دیگرگونه نمایش دهند. از آنها خواسته شد الزاما به دنبال شخصیت خاصی برای روایت زندگی و احوال او نباشند و به بیان ویژگی های فضایی فکر کنند و حضور اشیا را در شهر دست کم نگیرند و به بازنمایی وجوه زیست محیطی و عناصر شهر بپردازند.

علایی در پایان توضیح داد: در این پروژه شاهد ٤٦ تک عکس و یک مجموعه عکس هستیم که در اندازه های ٣٠ در ٤٥ تا ٧٠ در ١٠٥ روی دیوار می روند. همچنین محصول نهایی پروژه به صورت کتاب نیز در ٧٢ صفحه به طراحی احسان مهدوی منتشر شده و در روز افتتاحیه رونمایی می شود.

هنرمندانی که آثارشان در این نمایشگاه روی دیوار می رود عبارتند از میلاد اصفهانی، آیدا خودنیا، مهدی دستمرد، حمید دلدار، بهنوش رفیع زاده، سید حمیدرضا سادات فاطمی، الهه سالاران، شادی شوریده، مهلا عربی خوان، کاظم غلامی، فاطمه فخاریان، فاطمه قاسمی نژاد، امیر مبارکی، سجاد مصلی، صالحه موسوی، نیلوفر موسوی و مژده یونس مهاجر.

نمایشگاه «اربن» عصر جمعه ١٠ شهریور از ساعت ١٧ تا ٢١ در گالری تم تهران به نشانی خیابان کریمخان زند، خیابان استاد نجات اللهی شمالی، کوچه زبرجد، شماره ١٠ افتتاح می شود و تا ١٨ شهریور همه روزه در ساعات ١٧ تا ٢٠ پذیرای علاقه مندان است

 

کیارنگ علایی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین