کد خبر: 9067 A

آثار اعضای انجمن هنرمندان نقاش البرز با یک دغدغه محیط زیستی به نمایش درآمد.

ایران‌آرت: فرانک ژین عضو انجمن هنرمندان نقاش البرز درباره نمایشگاه گروهی "تالاب" که از آثار اعضای این انجمن در گالری دارگون برپاست گفت: در هر جامعه‌ای مسائل و بحران‌هایی وجود دارد که هنرمندان به عنوان یک موضوع نسبت به آن حساسیت نشان می‌دهند و به آن می‌پردازند تا نسبت به بحران‌های ناشی از آن هشدار بدهند.

او ادامه داد: تالاب‌ها که موضوع آثار این نمایشگاه را تشکیل می‌دهند، زیستگاه‌هایی پیچیده هستند که در رده‌های اول چرخه زیستی و از غنی‌ترین اکوسیستم‌ها قرار دارند. انواعِ گونه‌ای پرندگان، پستانداران، گیاهان و ... از تالاب‌ها به عنوان بخش یا تمام چرخه زندگی خود استفاده می‌کنند که اگر تالاب‌ها حفظ شوند به لحاظ حیات وحشی و گیاهی و مهم‌تر ااز لحاظ آب و هوایی، محیط مطلوبی برای زیست موجودات زنده به وجود می‌آورند.

این هنرمند نقاش گفت: علیرغم رشد و آگاهی مردم و کشورها نسبت به اهمیت محیط‌های طبیعی، به ویژه تالاب‌ها، هنوز هم درک واقعی از اهمیت و کارکرد این زیستگاه‌های حیاتی و متنوع بسیار پایین است و می‌توان گفت در مجموعه چهره‌های محیط طبیعی زمین، کمتر می‌توان زیستگاهی تا این حد غنی و با اهمیت پیدا کرد که مورد غفلت و بی‌مهری واقع شده باشد.

ژین گفت: در واقع بشر با نابودی تالاب‌ها سطح پایین معرفت و دانش خود را در ابعاد علمی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نشان داده است که متأسفانه همچنان روند تخریب این سیستم‌های طبیعی که کارکردهای متفاوت و موزون را یک جا در خود دارند، متوقف نشده است. این حقیقت وجود دارد که تالاب‌ها از جمله مفیدترین نظام‌های حیات بخشی هستند که مطلقا جایگزین ندارند و هیچ یک از اکوسیستم‌های جهان به اندازه تالاب‌ها صدمات ناشی از عدم توجه به انسان را ندیده‌اند.

 نمایشگاه هنری،محیط زیستی با عنوان

او اظهار داشت: بر همین اساس ما تصمیم گرفتیم با توجه به این موضوع مهم از ابزار بیانی هنرمندان در طرح این موضوع بهره بگیریم. با انتشار فراخوان مبنی بر حضور اعضای رسمی انجمن هنرمندان نقاش البرز، 34 هنرمندِ عضو اعلام آمادگی کردند و این نمایشگاه با 40 اثر شکل گرفت. با توجه به عنوان نمایشگاه آثار با سبک آزاد و تکنیک‌های متنوعی از جمله اکرلیک، رنگ روغن و ترکیب مواد انتخاب شد.

این هنرمند درباره فعالیت‌های انجمن هنرمندان نقاش البرز گفت: ضرورت پرداختن به فعالیت‌های هنری با توجه به مجاورت البرز با پایتخت بیش از سایر شهرها نمود دارد و فقدان بستری مناسب برای حضور و متاسفانه فعالیت هنرمندان شاخص و بومی در استان البرز، مزیدی بر علت تمرکز فعالیت هنرمندان در شهر تهران شده بود. از این‌رو به همت جمعی از هنرمندان چون  سعید نودهی، عاطفه خلیفه، اعظم قنبری، مریم آزادفلاح و خود من در آبان 1394 انجمنی با عنوان "هنرمندان نقاش البرز" تأسیس شد و طی دو سال فعالیت‌های مستمری را انجام داده است.

ژین گفت: از مهمترین اهداف پایه‌گذاری انجمن، معطوف کردن حضور و فعالیت هنرمندان و جلب مشارکت جمعی آن‌ها برای ارتقاء سطح هنر در البرز بوده، کیفیت مطلوب آثار به نمایش درآمده در رویدادهای هنری از جمله نمایشگاه‌های گروهی و جشنواره‌های هنری انجمن در سطح ملی برای ما اتفاق خوشایندی بوده و ما معتقدیم رونق فضای هنری البرز به موازات رونق هنر در پایتخت است.

او اظهار داشت: نمایشگاه "تالاب" پنجمین نمایشگاه گروهی اعضای انجمن هنرمندان نقاش البرز است که در طول 2 سال فعالیت مستمر در گالری دارگون برپا شده است. در این نمایشگاه آثار هنرمندانی چون الهام حیدری، سپیده صولتی، علیرضا پویا، سمیه فعال، آزاده نوروزی، محمدرضا احمدزاده، اکبر هرمزی، نیلوفر کمالی دهقان، بهنام فراهانی، آزاده اعرابی، مهسا زندوکیل، افسانه غفوری، آزاده پذیرا، امیرحسین مولایی‌زاده، ندا کشت‌دار، لیدا جباری، زهرا طاطایی، پوریا علیزاده، الهه اسفهبد، آرزو شاملی، حامد خوارزمی، سارا حیدری، آیدا روزبیانی، مریم توکلی‌فر، احمد مرادی، فرشته رشوند آوئی، سعید محمدزاده نودهی، فرانک ژین، اعظم قنبری، عاطفه خلیفه، مریم آزاد فلاح و سعید امدادیان به نمایش در آمده است.

 

فرانک ژین نمایشگاه تالاب
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین