کد خبر: 841 A

در شب نقاشان زیر 25 سال، هیات داوران 13 نقاش را برگزیده و تقدیر شده اعلام کردند و موسسه تصویر شهر شهرداری به پنج هنرمند جایزه داد.

 ایران آرت  : آیین اختتامیه ششمین دو سالانه نقاشی دامون فر در سالن سینمای شماره سه پردیس ملت با حضور چهره های شاخص جامعه هنری و بیش از 400 نفر از هنرمندان جوان، عصر جمعه اول بهمن ماه برگزار شد.  

علی ضیا که مانند دوره گذشته اجرای این برنامه را به عهده داشت این مراسم را با ستایش آتش نشانان آغاز کرد و از نقاشان خواست این حماسه را در قاب هنر ماندگار سازند. 

سیف الله پویاراد،  مدیر دوسالانه نقاشی دامون فر نخستین سخنران این آیین بود،  او از حاضران تقاضا کرد به احترام آتش نشان های حادثه ساختمان پلاسکو، از جای برخیزند و ایستاده  یک دقیقه سکوت کنند. 

 پویا راد پس از اعلام حضور 1340 هنرمند با 3050 اثر در ششمین دوره و تشریح روند داوری،  آثار هنرمندان جوان نقاش را تامل برانگیز ارزیابی کرد و گفت :" هنرمندان به ویژه هنرمندان جوان آیینه  شفاف از جامعه خود هستند ما باید جامعه را به دست جوانان بسپاریم تا آینده را رقم بزنند بنابراین مسئولان باید به حرف های نهفته در این تابلوهای نقاشی توجه کنند و آنها را مورد بررسی قرار دهند."

او خواستار تمهیدات و مشوق هایی از سوی دولت و مجلس شد تا بخش های خصوصی حضوری پررنگ در عرصه هنر ایفا کنند. 

دوسالانه نقاشی دامون فر

سپس آیدین آغداشلو، رییس شورای داوری ششمین دوسالانه  نقاشی دامون فر روی صحنه آمد،  او با تاکید بر اینکه قضاوت و داوری کار آسانی نیست، اضافه کرد: عمده ترین بنیاد انتخاب سلیقه است و داوران  در کنار تخصص و اعتبار کاری خود سلیقه خودشان را برای انتخاب آثار اعمال می کنند بنابراین اگر هیات داراون یک جشنواره را تغییر دهیم ممکن است آثار دیگری به مراحل نهایی راه پیدا کنند پس شرکت کنندگان نباید ناامید شوند که آثارشان انتخاب نشده است.

آغداشلو برگزاری جشنواره های متعدد در زمینه نقاشی را امیدوارکننده تلقی کرد و گفت: هر جشنواره نقاشی در هر سطح و کیفیتی قابل ستایش و قدردانی است زیرا به مردم که صاحبان اصلی هنر هستند نشان می دهد که برای هنر سعی و تلاش می شود.

او گفت:" در این مدت به اقصی نقاط ایران سفر کردم در سنندج،تبریز،  شیراز، رشت.... جوانان نقاشی دیدم که استعدادهای شگرف داشتند آنها باید کار کنند و کار کنند و به آینده امیدوار باشند،آنها باید بدانند آغداشلو هم در بیست سالگی اش نمی توانست آثارش را بفروشد."

وی در پایان صبت های خود اظهار کرد: هنرمندان جوان باید برای رسیدن به موفقیت در کنار تلاش فراوان؛ صبر و حوصله  پیشه کنند. بسیاری از هنرمندان 20 ساله از دوران 20 سالگی من بهتر هستند و اگر همینطور ادامه دهند آینده درخشانی خواهند داشت.

در ادامه پیام تصویری کنت جدید فابرکاستل پخش شد و یورگن بران مدیر بخش خاورمیانه  «فابرکاستل » روی سن آمد؛  او ضمن تشکر از سیف الله پویا راد گفت:" حدود 40 سال می شود که با پویا راد همکاری داریم وی نماینده رسمی شرکت ما در ایران است. برگزاری و حمایت از دو سالانه نقاشی دامون فر جز اهداف ما است زیرا ما از خلاقیت برای زندگی حمایت می کنیم. "

وی افزود:" فابرکاستل فیلم این جشنواره را هر بار  در سراسر جهان نشان داده تا مردم دنیا با هنرمندان ایرانی آشنایی پیدا کنند. ما نفر اول در ششمین دو سالانه نقاشی دامون فر را به آلمان دعوت خواهیم کرد تا با نحوه کار شرکت ما آشنا شود و یک گالری نقاشی برایش در آلمان برپا می کنیم."

سپس سید علی احمدی مدیرعامل موسسه تصویر شهر روی صحنه آمد، او گفت: " با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران،  و با اجازه از هیات داوران قصد داریم از پنج هنرمند  ششمین دو سالانه نقاشی دامون فر تقدیر کنیم و از اولین نمایشگاهی که بر پا می کنند یک اثر را خریداری کنیم.این اسامی عبارتند از :" بهناز جهان، سمانه صالحی، میلاد آیتی، نیلوفر حسینی منش و نیلوفر فلاح فر"

در ادامه به سنت همیشگی دامون فر از یکی از بزرگان توسعه دهنده هنر تجلیل شد؛  برای ششمین دوره استاد محمد ابراهیم جعفری انتخاب شده بود؛ غلامرضا نامی برای ستایش مقام هنری او سخن گفت و با یادآوری 40 سال دوستی با او، جعفری را نقاشی لطیف و شاعری خوب خواند؛  سپس  فیلم کوتاهی از زندگی این هنرمند ساخته علیرضا عامری پخش شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت؛ لوح سپاس از استاد محمد ابراهیم جعفری را پویاراد و آغداشلواهدا کردند و جعفری حاضرین را به شعری زیبا درباره جاودانگی عشق میهمان کرد. 

دوسالانه نقاشی دامون فر

در ادامه مراسم تقدیر از هیات داوران گلناز فتحی، پویا آریان پور، فرح اصولی، بهنام کامرانی و معصومه مظفری انجام شد.

 بیانیه هیات داوران را معصومه مظفری  قرائت کرد؛ در این بیانیه کوتاه آثار این دوره خوب ارزیابی شد.سپس تقدیر شدگان و برگزیدگان اعلام شدند:

در بخش نقاشی دیجیتال از آرزو  طالبی و صادق فرهادیان  تقدیر شدند.

و در بخش نقاشی از بهناز فاطمی جهمانی، ندا میرحسینی، عرفان جمشیدی، فربد الکائی، امیرحسین اکبری علویجه و میلاد محمودی  تقدیر به عمل آمد.

در ادامه جایزه جذاب آرای مردمی که از طریق سایت جشنواره به انجام رسید توسط پریا پویاراد اعلام شد که " صادق فرهادیان"  حائز عنوان نقاش  منتخب  مردمی  شد.

DSC_7171

مقام دوم به طور مشترک و هم سان  به  چهار نقاش : شقایق مشهدی، نیلوفر نادری، مریم قاسمی و شیلا جلیل پیران اهدا شد.

دوسالانه نقاشی دامون فر

در ادامه با حضور آغداشلو و پویاراد " جواد بهرامی"  به عنوان مقام نخست  ششمین  دو سالانه نقاشی دامون فر و برنده جایزه سفر به آلمان و شرکت در آکادمی فابرکاستل معرفی شد. 

جواد بهرامی

از جذابیت های این مراسم پخش کلیپ های خوش ساخت،  حضور چهره های هنری و اقتصادی کنار هم و البته شوخی های علی ضیا بود، او که مراسم را با حزن بابت حادثه پلاسکو آغاز کرد در ادامه فضایی مفرح فراهم آورد که جمعیت جوان حاضر در سالن بارها به آن واکنش مثبت نشان داد.

دوسالانه دامونفر به همت گالری دامون فر با همکاری کویلو،برند ایرانی آلمانی، فابرکاستل آلمان،  کانسون و پ ب او فرانسه از 24 دی ماه در سینما گالری پردیس ملت آغاز به کار کرده که بخش نمایشگاهی آن تا چهارم بهمن ماه دایر خواهد بود. 

 

 

آیدین آغداشلو سیف الله پویاراد دوسالانه نقاشی دامون فر پویاراد
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین