کد خبر: 8005 A

مدرسه هنری باهاوس که تاثیراتی بی مانند در تاریخ هنر دارد سرانجام از سوی یونسکو دیده شد.

ایران آرت : کمیته میراث جهانی یونسکو، که در حال برگزاری چهارمین جلسه سالانه خود در کراکوف لهستان است، مدرسه باهاوس را در میان بیست سایت فرهنگی جدید فهرست میراث جهانی معرفی کرد.

باهاوس یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین مؤسسات آموزش هنر در عصر حاضر است که علاوه بر پرورش تعدادی از نامدارترین هنرمندان معاصر، از حیث فراگیری بی مانند عمل کرده است. تقریباً باید گفت هیچ کشوری در جهان نیست که سهمی از آموزه‌های این مرکز هنری را طی دهه‌های گذشته دریافت نکرده باشد و به طور مستقیم یا غیر مستقیم وامدار اش نباشد. باهاوس در حقیقت نخستین الگوی آموزش نوین هم محسوب می‌شود و تمام رویکردهای آموزشی مدارس و دانشکده‌های هنری عمده کشورهای جهان از جمله ایران میراث این مدرسه هستند.

این مدرسه جدا از بخش آموزشی به عنوان یک مکتب هنری تمام عیار نقش بسیار مهمی در توسعه مدرنیسم داشت و مدرنیسم را به گستره‌های مختلف وسعت داد و باعث شد ایده‌های هنری آرام آرام از محدوده نقاشی به قلمروهای دیگر مثل گرافیک، طراحی صنعتی و معماری هم نفوذ پیدا کند.

باهاوس در نقطه آغاز رویکرد زیبایی شناسانه جدید قرار دارد . در واقع پایان نظام سنتی به هنر و طراحی و آغاز رسمی نگاه جدید متناسب با روح زمانه است. باهاوس مدعی بود که می‌خواهد هنر، طراحی و آموزش این دو با روح زمانه که به سمت صنعتی شدن پیش می‌رود همراه و هماهنگ کند. این شعار اصلی باهاوس بود که باید گفت در آن به موفقیت کامل رسید.

مکتب هنری باهاوس به عنوان یک مکتب پیشرو مفهومی تازه را در هنر به وجود آورد. باهاوس خالق واژه آوانگارد در مقابل رویکرد تاریخ گرایی بود. پیش از آن همیشه تمایل مفرطی به حفظ میراث گذشته وجود داشت و هنرمندان همواره سعی می‌کردند هنر گذشتگان را به نوعی بازتولید کنند و به عبارتی از گذشته دوباره برویند. اما باهاوس توجه جهان هنر را به شکلی از آفرینش هنری جلب کرد که باید گفت هنر بعد از خود را دچار تحولاتی اساسی و بنیادی کرد.

بخش بزرگی از آموزه‌های امروز ما در رشته‌های مختلف هنری و البته معماری هنوز متأثر از آن چیزی است که باهاوس با گردآوردن مجموعه ای از خلاق‌ترین هنرمندان بنیاد گذاشت.

منبع: آرک دیلی

 

یونسکو مدرسه باهاوس
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین