کد خبر: 7764 A

روز گذشته در پایتخت کشور سوئیس نمایشگاهی از آثار دوره نازیسم برپاشد.

ایران آرت: دیروز- جمعه- موزه سوئیس در برن، آثاری از هنرمندان دوران نازی از جمله نقاشی و تندیس به نمایش گذاشت.

موزه برن سوئیس قریب به 200 اثر هنری را در این مجموعه گردآورده است. به گزارش ایران آرت به نقل از آرت دیلی، در میان آثار به نمایش  درآمده در موزه برن، نقاشی‌هایی از اتو دیکس، فرانتس مارک و اتو مولر بیش از همه به چشم می‌آید. بیشتر آثاری که در این موزه به نمایش گذاشته شده است از آن مجموعه داری به نام کورنیلوس گورلیت بوده است که سال 2014 در 81 سالگی درگذشته است.

1

2

3

4

اتو دیکس (Otto Dix) متولد دوم دسامبر ۱۸۹۱ در 77 سالگی و به سال  ۱۹۶۹  درگذشت. شهرت این نقاش آلمانی بیشتر به خاطر ترسیم بی‌پروا و واقعگرایانه جامعه شکست‌خورده وایمار و خشونت‌های جنگ است. پس از به قدرت رسیدن نازی‌ها، آثار او از مصادیق هنر فاسد شناخته شد و خود او نیز از هنرستان هنرهای زیبای درسدن اخراج شد. در سال ۱۹۳۷ نقاشی‌های او در نمایشگاه هنر فاسد به نمایش درآمده و پس از آن نیز سوزانده شدند.

سال ۱۹۳۹ اتو دیکس با اتهام شرکت در طرح ترور هیتلر دستگیر و پس از مدتی آزاد شد. در پایان جنگ جهانی دوم نیز به اسارت نیروهای فرانسه درآمد.

فرانتس مارک (Franz Marc)‏ متولد سال ۱۸۸۰ در سال ۱۹۱۶ درگذشت.  او از هنرمندان مهم جنبش اکسپرسیونیسم آلمان بود. مارک یکی از بنیان‌گذاران ژورنال هنری سوارکار آبی در سال ۱۹۱۱ بود که بعدها گروه هنرمندان مرتبط با آن نیز به همین نام نامیده شدند.

اتو مولر (Otto Mueller) نیز نقاشی آلمانی است، متولد سال 1874 و متوفی به سال 1930. بسیاری از آثار اتو مولر را از آثار مهم اکسپرسیونیستی نقاشی معاصر آلمانی می‌دانند.

د ر 6 نقاشی که در زیر خواهید دید، به ترتیب از هر کدام از نقاشان یعنی اتو دیکس، فرانز مارک و اتو مولر دو اثر می‌بینید:

self-portrait-with-easel.jpgBlog

Otto_Dix_Sy_von_Harden

Franz_Marc_005

Marc__Franz_-_Blue_Horse_I_-_Google_Art_Project

Otto_Mueller_-_Self-Portrait

1280px-1928_Mueller_Zigeunerpferd_am_schwarzen_Wasser_anagoria

 

اتو دیکس اتو مولر فرانتس مارک موزه برن
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین