کد خبر: 7265 A

آرت سنتر(باغ) از 22 تیرماه میزبان نمایشگاه پروژه هنری_محیط زیستی "جان کویر" است.

ایران آرت: مینا محیطیان دبیر اجرایی گروه فرهنگی هنری "جان زمین" گفت: نمایشگاه "جان کویر" که حاصل سفر سه روزه هنرمندان به منطقه خارتوران سمنان و تماشای این زیست بوم و گونه‌های جانوری آن است از 22 تیرماه در آرت سنتر(باغ) افتتاح می‌شود.

او ادامه داد: این نمایشگاه قرار بود که از 16 تیر آغاز شود، اما بنابر این که حراج تهران در این تاریخ برگزار می‌شود ما تصمیم گرفتیم که این نمایشگاه را با یک هفته تاخیر برگزار کنیم.

محیطیان گفت: در این نمایشگاه 27 هنرمند حضور دارند که علی اتحاد در آن به اجرای پرفورمنس می‌پردازد و هنرمند دیگری هم پروژه "آئدیو آرت" را در این نمایشگاه اجرا خواهد کرد. در کنار این دو نفر، 25 هنرمند دیگر که آثار مختلفی را در مدیاهای دیگر حوزه تجسمی ارائه کرده‌اند حضور دارند.

او اظهار داشت: این 25 اثر در حقیقت از میان آثار متعددی انتخاب شده است. البته برخی از هنرمندان 2 اثر برای نمایشگاه ارائه کرده بودند که اگر فضا به ما اجازه بدهد هر دو اثر این هنرمندان را به نمایش در می‌آوریم.

دبیر اجرایی "جان زمین" گفت: بیشتر این افراد کسانی هستند که در سفر به خارتوران با ما همراه بودند اما عده‌ای دیگر بودند که بعدتر در ژوژمان، آثارشان پذیرفته نشد و ما آثاری را از هنرمندان دیگر جایگزین کردیم. چرا که این پروژه با حمایت موزه هنرهای معاصر صورت می‌گیرد و قرار است که موزه کتاب این نمایشگاه را منتشر کند. ما سعی کردیم آثاری را به نمایش در بیاوریم که در سطح پروژه‌ای هنری باشند.

محیطیان گفت: این کتاب همزمان با شروع نمایشگاه در 54 صفحه با مقدمه‌ای از آقایان خسرو سینایی و مرتضی گودرزی دیباج منتشر می‌شود و البته در آن اطلاعاتی هم از منطقه توران ارائه شده است تا مخاطبان بتوانند با این منطقه و گونه‌های جانوری آن آشنا شوند و بدانند که چه خطراتی این جانوران را تهدید می‌کند  و هنرمندان چه کمکی می‌توانند در حفظ حیات آن‌ها داشته باشند.

او بیان کرد: پوستر و طراحی جلد کتاب این نمایشگاه با آقای بهزاد شیشه‌گران است. مستندی پروژه "جان کویر" نیز با حمایت رسانه‌ای پی مدیا و به کارگردانی محمد حمزه‌ایی (مستند ساز) ساخته خواهد شد که در افتتاحیه نمایشگاه "جان کویر " اکران می‌شود. این نمایشگاه به مدت دو هفته در آرت سنتر باغ برقرار است.

سومین پروژه فرهنگی هنری "جان زمین" با حمایت سازمان محیط‌زیست سمنان و محوریت حفاظت از محیط زیست با هدف تقویت جایگاه طبیعت در عرصه هنر، پیوند هنرمند با طبیعت و شناخت گونه‌های جانوری شهریور ماه 95 برگزار شد

این سفر که توسط مینا محیطیان دبیر اجرایی گروه فرهنگی هنری "جان زمین" پایه‌ریزی شده بود با بازدید از منطقه پرور، یکی دیگر از مناطق حیات وحش حفاظت‌شده در استان سمنان آغاز شد و هنرمندان حاضر در این سفر با دیدن "کل"، "قوچ" و "میش" در ارتفاعات پرور، حیات وحش این منطقه را رصد کردند. بعد از منطقه پرور، هنرمندان در منطقه توران قلب حیات وحش ایران (بزرگترین پارک ملی ثبت شده با وسعت ١/٤٤٧ هزار هکتار) حضور یافتند تا جانوران را در این منطقه مشاهده کنند.

پس از این هنرمندان با ماشین‌های گشت منطقه و با همراهی محیط‌بان‌ها و علی اکبر قربانلو رییس منطقه توران برای بازدید و گشت‌زنی به منطقه رفتند. در این منطقه که به شدت خشک و بیابانی و بی‌آب است گونه‌های جانوری از جمله "گور ایرانی"، "کاراکال"، "جبیر"، "زاغ بور" پرنده بومی ایرانی، "هوبره"، "تیهو"، "مار"، "جغد" و "کبک" مشاهده شد که نیم بیشتری از این حیوانات در معرض انقراض هستند.

در ادامه این سفر هنری_ محیط زیستی همایشی در خصوص حیات وحش توران با حضور کارشناسان حیات وحش و مشاهده فیلم و عکس و شناخت گونه‌های جانوری و آسیب‌های مختلفی که به این منطقه وارد شده است، برگزار شد. بی‌آبی، از بین رفتن گونه‌های گیاهی مورد استفاده جانوران، بیابان‌زدایی، تغذیه دام در فصل‌های مختلف و از همه مهمتر شکار غیرقانونی در این منطقه از مهم‌ترین آسیب‌های محیط زیستی این منطقه است. آسیب‌هایی که گور ایرانی، یوز پلنگ و زاغ بور را در خطر جدی انقراض قرار داده است.

هنرمندان در آخرین روز این سفر که با حمایت سازمان محیط‌زیست سمنان ممکن شد، به روستاهای دلبر، قلعه بالا و رضا آباد در منطقه خارتوران رفتند و با مشاهده نوع زندگی آنها و امرار معاش آن‌ها از طریق پرورش دام و صنایع دستی و استفاده از سیاه چادرهایی برای سکونت یکی دیگر از زیبای‌های این مناطق خشک را نظاره کردند.

 

 

جان کویر مینا محیطیان
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین