کد خبر: 6553 A

نمایشگاه "بـی‌مـرزی" با نمایش آثاری از هنرمندان نام آشنا در حیطه نقاشی انتزاعی افتتاح شد.

ایران آرت: گالری ایوان روز جمعه 19 خردادماه با افتتاح نمایشگاه "بی مرزی" روز شلوغی را پشت سر گذاشت. این نمایشگاه که شامل بیش از بیست اثر از 13 نقاش مطرح انتزاع گرا بود با استقبال مخاطبان و حضور هنرمندان همراه بود.

با ورود به گالری اولین چیزی که به چشم می‌خورد تابلوی 4 لته بزرگی است که شاخه‌های سیاه درختان را روی زمینه سپید نمایان می‌کند. این اثر که متعلق به پری‌یوش گنجی است آب مرکب‌های ژاپنی را برای بیننده تداعی می‌کند. در کنار آن تابلویی از یعقوب امدادیان نصب شده که سطوح رنگین آن یادرآور طبیعتی بکر هستند. کمی آن سوتر دو اثر از محمدابراهیم جعفری، با رنگ‌هایی ملایم و یکنواخت، روحی شاعرانه را بر بوم نمایان می‌کند. غلامحسین نامی دو اثر مربوط به دو دوره متفاوت کاری خود را به نمایشگاه آورده است و مریم سالور اثری جدید از مجموعه‌ای را نمایش داده که به زودی در نمایشگاه انفرادی او قابل مشاهده است.

final-15

پرهام دیده‌ور که گردآوری آثار این نمایشگاه را بر عهده داشته است در مورد نحوه انتخاب هنرمندان گفت: من آثاری از هنرمندان سه نسل را انتخاب کردم که فعالیت آنها در حیطه انتزاع است. البته هنرمندان انتزاعی زیادی در ایران هستند اما در این نمایشگاه آثار کسانی به نمایش درآمده که هنرشان کمی مغفول مانده است. چون هنر انتزاعی بسیار شخصی و درونی است و چندان مورد توجه مارکت هنری ایران نیست.

او با بیان اینکه این موضوع چیزی از ارزش هنر و هنرمندان آن کم نمی‌کند ادامه داد: این سه نسل هنرمند در طول عمر خود با اتفاقات، تغیرات و رویدادهای اجتماعی مختلف روبه‌رو شدند، اما برای من جالب است که اینها هنرمندان معترض نبودند و با وجود اینکه در شرایطی قرار داشتند که اعتراض را می‌طلبید و می‌توانست نظر عمومی اجتماع را با آنها همراه کند، ولی اینها اعتراض یا حرفهای‌شان را با رنگ و فرم و نقش نمایان کردند. این هنرمندان روح خود را نقاشی کردند و چندان دغدغه مخاطب نداشتند. این گروه با مارکت پیش نرفتند در حالی که نسل جدید هنرمندان با موج هنر روز و سلیقه مخاطب پیش می‌روند. من ترجیح دادم با هنرمندانی کار کنم که خودشان را ورای سلیقه‌ای که جامعه به آنها تحمیل می‌کند نقاشی کرده باشند.

final-28

در این نمایشگاه آثاری از غلامحسین نامی، محمدابراهیم جعفری، فریده لاشایی، پری‌یوش گنجی، یعقوب امدادیان، هایده زرین‌بال، عبدالحمید پازوکی، مریم سالور، ژیلا کامیاب، حسین ماهر، مصطفی دشتی، ساسان نصیری و مصطفی دره‌باغی به انتخاب پـرهام دیده‌ور به نمایش درآمده است.

گفتنی است گالری ایوان تمامی فروش کاتالوگ و سود حاصل از فروش آثار این نمایشگاه را به "بنیاد کودک" اهدا می‌کند. گالری ایوان در نمایشگاه‌های قبلی سهم خود از فروش آثار هنری را به خیریه‌های محک، ماموت، نیکان، کمک، دهش‌پور، انجمن حمایت از کودکان کار، مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد و موسسه خیریه رفاه کودک و نوجوان ارومیه اهدا کرده بود. نمایشگاه "بـی‌مـرزی" تا دوم تیر ۱۳۹۶در گالری ایوان به آدرس الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن‌بست حمید، شماره ۱ برقرار است. علاقه‌مندان می‌توانند هر روز به جز شنبه‌ها از ساعت ١۶ تا ۲۰ از این آثار دیدن کنند.

 

 

گالری ایوان نقاشان انتزاع گرا بی مرزی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین