کد خبر: 602 A

محمود نورایی: آینده همواره با ناشناخته‌هایش جهانی از وحشت برای انسان معاصر بوده و سیامک عزمی در بستر آثارش با چیدمان عروسک‌ها سعی دارد که مخاطب را متوجه حال کنونی و آینده‌ای که در این روند ساخته می‌شود، بگذارد

ایران آرت: عروسک‌ همواره معنای کودکی و دنیای فانتزی کودکانه را برای ما تداعی می‌کند. دنیایی شیرین از تمام آمال و آرزوها و احساس نوستالژیکی که عروسک‌ها بعدها برای ما در آینده می‌سازند. اما از چهار دهه پیش دنیای تصویر رویکرد جداگانه‌ای به موضوع عروسک داشت؛ "وحشت".

وحشت از موجودی دوست‌داشتی را صنعت سینما با فیلم "بازی بچگانه" تام هلند در ژانر وحشت و اسلشر در دهه 80 آغاز کرد و تاکنون فیلم‌های مختلفی در این ژانر سینمایی ساخته شده است که آخرین نمونه آن فیلم "آنابل" جان آر. لئونتی در سال 2014 است.

ترس از شئ‌ای که باید دوستش داشته‌ باشیم، فضای متناقضی را برای تفکر به موضوع عروسک برای انسان‌ها فراهم می‌کند. این فضای متناقض که در وجوه برخوردی مخاطب با این آثار هنری به وجود می‌آید، باعث می‌شود که هنرمند تفکر و جهان بینی خود را در اثر هنری به گونه‌ای مستتر کند که مخاطب در برخورد با اثر تفکر را بیش از مسائل زیباشناسانه مورد نظر قرار دهد.

از این منظر نمایشگاه "عروسک" سیامک عزمی نمونه‌ای قابل توجه است که این روزها در گالری والی برپا شده است. عزمی در آثار نمایشگاه "عروسک"، این شی را نمادی از استحاله بشر معاصر قرار داده و از زیبایی‌های نهفته عروسک‌های مختلف، جهانی موهوم را ترسیم کرده که می‌تواند نمادی از روند رو به آینده بشر معاصر باشد.

آینده همواره با ناشناخته‌هایش جهانی از وحشت برای انسان معاصر بوده و سیامک عزمی در بستر آثارش با چیدمان عروسک‌ها سعی دارد که مخاطب را متوجه حال کنونی و آینده‌ای که در این روند ساخته می‌شود، بگذارد. او از دورشدن ساحت ذاتی انسان و روند رشد کلاوارگی انسان در آثارش سخن می‌گوید و تلاش دارد که مخاطب را متوجه کثرت‌گرایی این مسئله در جوامع امروزی که در حال تکثیر است، کند. در حقیقت عزمی از خود تهی‌شدگی انسان معاصر را در آثارش مورد توجه قرار داد که این امر موجب خواهد شد تا انسان معاصر تبدیل به عروسکی برای بازی دیگران شود.

او در ارائه آثارش تلاش داشته تا با پرهیز از کنش‌گری احساسی در ارائه اثر پرهیز و رفتن به سمت فضاسازی رئالیستی را در پیش گیرد تا در این بستر نوع چیدمان درونی اثر بیانگر نگرش‌های ذهنی او برای مخاطب باشد.

نمایشگاه نقاشی‌های سیامک عزمی با عنوان "عروسک" تا 28 دی ماه در گالری والی به نشانی میدان ونک، خیابان خدامی، پلاک 72 برپاست و می‌تواند گزینه مناسبی برای دوست‌داران هنر باشد.

 

گالری والی سیامک عزمی محمود نورایی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین