کد خبر: 5409 A

موزه اسلامی قطر که در این سالها با خریدهای چند صد میلیون دلاری آثار هنری توانسته نگاه دنیا را به خود جلب کند این بار مجموعه ای جذاب از مجموعه دار ترکیه ای را به نمایش می گذارد که آشنای خوشنویسان ایرانی ست.

ایران آرت : به نقل از الرایة، گالری موزه های قطر "الرواق" میزبان نمایشگاه جدیدی با عنوان "هنر خوشنویسی معاصر: کلکسیون محمد چبی" است که از  25 اردیبهشت آغاز شده و تا  27 خرداد ادامه دارد و طی آن گزیده های هنر خوشنویسی سال 1960 تاکنون را به نمایش می‌گذارد.

چبی بنیانگذار مسابقه خوشنویسی حلیه در دنیای اسلام است که همیشه بخش بزرگی از برگزیدگانش خط نویسان ایرانی بوده اند؛ آن مسابقه با مدیریت علی شیرازی در ایران برگزار می شد و چیبی برای فراهم آمدن مقدماتش به ایران هم سفر کرده بود. 

اکنون موزه اسلامی قطر قرار است کلکسیون این مجموعه دار  را دو بخش عرضه کند که زیبایی اسلام را از طریق هنر برجسته می‌کنند؛ بخش اول "حلیه شریف" که یکی از اشکال هنر خوشنویسی کلاسیک است و بخش دوم شامل مجموعه آثار هنری" تسبیحات نماز" می‌شود که در مورد ذکر و تسبیح به کار رفته است.

محمد چیبی

این نمایشگاه بیش از 200 قطعه از آثار هنری را که توسط محمد چبی، کارشناس برجسته ترک جمع آوری شده و یکی از بهترین مجموعه های هنری جهان در نوع خود به شمار می‌رود به نمایش می‌گذارد .

لازم به ذکر است، محمد چبی به عنوان بنیان گذار اولین موزه آثار  "حلیه شریف" و" تسبیحات نماز" در استانبول ، از دهه نود قرن گذشته مجموعه آثار مختلف خوشنویسی کلاسیک و حلیه شریف را که با وجود تاریخ کهن آن به عصر حاضر پیوند خورده تنظیم کرد.

آثار موزه محمد چبی که در بیش از ۳۰ نمایشگاه داخلی و خارجی به نمایش گذاشته شده است، بیانگر شکوه و زیبایی هنر اسلامی است.

علی شیرازی موزه اسلامی قطر محمد چبی جایزه حلیه
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین