کد خبر: 5358 A

نمایشگاه نقاشی‌های پروفسور هرمز مِه‌منش با نام "سایه خاموشی" 22 اردیبهشت ماه در گالری ایوان افتتاح شد.

ایران آرت : هرمز مِه‌منش در نخستین نمایشگاه خود بیش از 20 تابلوی نقاشی را که با تکنیک اکریلیک و ترکیب مواد خلق شده‌اند به نمایش گذاشته است.

این جراح قلب مشهور بر روی بوم‌های بزرگ خود به نمایش تصاویر مختلفی پرداخته است که هر کدام دارای ویژگی‌های مفهومی خاص خود است.

آثار مه‌منش سرشار از خاطرات، پرسش‌ها، دل‌مشغولی‌ها و خواب‌هایش هستند و بنابراین عجیب نیست که در هر کدام از آنها فیگور انسان، پرندگان گوناگون، و حتی ترکیب‌های هندسی دیده شود.

آثار مه‌منش با توجه به موضوع و شیوه بیانی آنها تقسیم‌بندی شده و در طبقات مختلف گالری ایوان به نمایش درآمده است. در طبقه‌ای نقاشی‌های رنگارنگ و پر انرژی دیده می‌شود و در طبقه دیگر آثاری محصور در خاکستری و تلخی. 

هرمز مه‌منش در مورد آثار این نمایشگاه گفت: کار اصلی من چیز دیگری است اما چند سالی هست که نقاشی می‌کنم و این کار امکانی را برای من فراهم می‌کند تا حرف‌هایی را که نمی‌توان به راحتی مطرح کرد بیان کنم. با توجه به فشارهایی که در شغل من به عنوان یک جراح و به عنوان یک شخص عضو جامعه وجود دارد، نقاشی کردن وسیله‌ای است که بتوانم با بوم درد دل کرده و خود را تخلیه کنم. در واقع این کارها به نوعی روزنگار احساسی من هستند.

مه‌منش ادامه داد: من به سبک و تکنیک عقیده ندارم و فکر می‌کنم این جریان‌ها اختراع افرادی است که با کار هنری تجارت می‌کنند. اما فکر می‌کنم آنچه هنرمند می‌بیند و قصد بیان آن را دارد تعیین کننده شیوه کار او است. بنابراین آنچه در کارهای من اهمیت دارد این است که آنها بیان کننده بحران‌های زندگی من در مقاطع خاص یا گفتمان درونی من هستند. وجه مشترک این آثار نیز سوال‌هایی است که در زندگی دارم یا صحنه‌هایی که در کودکی دیده‌ام و حالا در روان من بازنگری شده‌اند.

بهنام کامرانی، نقاش و استاد دانشگاه که انتخاب آثار این مجموعه را برعهده داشته است نیز گفت: در دیداری که با هرمز مه‌منش داشتم از دیدن نقاشی‌های او بسیار شگفت‌زده شدم چون ایشان تعداد زیادی کار داشتند و خیلی با عطش و شورانگیز به نقاشی می‌پرداختند. با اینکه او نخبه جراحی قلب است و آموزشی در زمینه نقاشی ندیده، ولی خیلی متنوع و جذاب نقاشی می‌کند. وقتی آثار او را دیدم برگزاری این نمایشگاه برای من خیلی جالب شد و از میان کارهایش آثاری را بیشتر بر اساس موضوع انتخاب کردم. سعی کردم انتخاب به شکلی باشد که در نخستین نمایشگاه معرفی درستی از ایشان انجام گیرد. با توجه به معماری خاص گالری ایوان توانستم چیدمان موضوعی برای کارها انجام دهم و خوشحالم که تابلوها به خوبی در فضا قرار گرفته است.  

گفتنی است گالری ایوان تمامی فروش کاتالوگ و سود حاصل از فروش آثار این نمایشگاه را به موسسه خیریه رفاه کودک و نوجوان ارومیه اهدا می‌کند.

گالری ایوان در نمایشگاه‌های قبلی سهم خود از فروش آثار هنری را به خیریه‌های محک، ماموت، نیکان، کمک، دهش‌پور، انجمن حمایت از کودکان کار، انجمن تالاسمی و مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد اهدا کرده بود. نمایشگاه" سایه خاموشی" تا پنج خرداد ۱۳۹۶در گالری ایوان به آدرس الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن‌بست حمید، شماره یک برقرار است و علاقه‌مندان می‌توانند هر روز به جز شنبه‌ها از ساعت 16 تا 20 از این آثار دیدن کنند.

 

گالری ایوان پرفسور هرمز مه منش بهنام کامرانی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین